Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Propad průmyslu nekončí, výroba klesla o více než 22 procent

  • 25
Průmysl pokračuje v poklesu. Meziročně výroba propadla o 22,1 procenta, meziměsíčně o 1,4 procenta. Mohou za to především automobilové obory. Analytici se v odhadech dalšího vývoje neshodují. Budoucnost ale vidí spíše černě. Jako nedostatečný vidí vliv šrotovného.

Finální dubnový výsledek průmyslu za duben se podle analytika společnosti Raiffeisenbank Michala Brožky přiblížil odhadům. "Jak velká nejistota je v číslech obsažena, ale ukazuje revize dat za březen, která snížila meziroční propad o 5 bazických bodů na "pouhých" -12,2 procenta. Celkově tak čísla vyznívají mírně pozitivněji, než co naznačovaly dřívější odhady," uvedl Brožka.

Za propadem průmyslu stojí především automobilová výroba. Celé odvětví kleslo o 25,5 procenta. Na poklesu se podílela také  výroba kovových konstrukcí, kovodělných výrobků, strojů a zařízení. Průmyslová produkce naopak rostla v potravinářství.

V odvětví motorových vozidel i strojů klesala také hodnota nových zakázek, a to o 26,7 procenta, z toho ze zahraničí o 26,9 procenta. Tržby z průmyslové činnosti se meziročně snížily o 23,1 procenta.

Zatím nejhorších výsledků dosáhl letos průmysl v únoru, kdy propadl o 23,4 procenta.

Další odhady jsou negativní

"Dubnový propad zakázek o 26,7 % spíše navozuje pesimismus. Pokud ve druhé polovině roku nebudou západní ekonomiky již ve fázi stabilizace či mírného růstu, údaje z české průmyslové výroby budou opět velmi dramatické. Prozatím se však zdá, že západní ekonomika by se mohla v dohledné době opatrně stavět na nohy," uvedl Michal Brožka.

Výsledek průmyslu je sice podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského mírně lepší, než ukazoval předběžný odhad statistického úřadu z konce dubna, tím se ale ovšem nemění celkový obrázek velice tíživé situace v českém průmyslu.

Také podle Davida Marka ze společnosti Patria neodpovídá výsledek průmyslu hospodářským opatřením, jako například zavedení šrotovného v okolních zemích. Vliv podle něj není dostatečný.

Průmyslová výroba - duben 2009

"Krize v tuzemském podnikovém sektoru teprve začíná. Domnívám se, že až v létě nám ukáže svou hloubku. Již nyní však mohu říci, že to nejhorší máme teprve před sebou. Podniky srazily náklady, oživení v obchodě však stále nepřichází," uvedl svou černou předpověď Petr Smutný ze společnosti PricewaterhouseCoopers.

Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela by tento problém měla vyřešit vláda. "Není důležité neustále mluvit o klesajících číslech, ale naopak podnikat konkrétní kroky k zastavení propadu českého průmyslu. To musí být hlavní prioritou současné, ale i budoucí vlády," uvedl Kužel.

Podle něj by vláda měla ovlivnit především objem veřejných zakázek tak, aby se minimálně nesnižoval. "Udržení alespoň stávajícího objemu veřejných zakázek pro příští rok je klíčové a nejlepší možné řešení, jak může vláda zmírnit důsledky recese a pomoci tuzemských firmám," dodal Kužel.

Stavebnictví si polepšilo

Lépe se dařilo stavební výrobě, která poprvé od loňského září vzrostla, v dubnu meziročně o 2,1 procenta. Oproti březnu byla vyšší o 5,2 procenta. Podle statistiků pokračoval pokles produkce v pozemním stavitelství, a to o 7,1 procenta, a růst produkce inženýrského stavitelství o 29,1 procenta.

"Růst produkce inženýrského stavitelství byl zčásti způsoben příznivými klimatickými podmínkami, které umožnily provádět venkovní stavební práce ve větším rozsahu. Nárůst stavební produkce ovlivnily také dofakturace na některých velkých akcích zejména dopravní infrastruktury," uvedl český statistický úřad.