Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Firmy na levné naftě ušetří velké peníze, zlevňovat však nechtějí

  5:00aktualizováno  5:00
Benzin i nafta zlevnily od loňského července o téměř pět korun. Řada firem, pro které je k podnikání zásadní doprava, však ceny za zboží či služeb nesnížila. Nezlevňují dopravní firmy ani výrobci pečiva. Ti to vysvětlují tím, že jsou pod velkým tlakem obchodních řetězců.

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Ačkoliv během posledního roku velmi výrazně klesla cena pohonných hmot, mnoho dopravců i přepravních firem nesnížilo své ceny a dokonce je byli nuceni navýšit nebo jejich navýšení plánují,“ uvádí jednatel společnosti Geis Daniel Knaisl.

Provozovatelé autobusů či přepravci balíků podle něj ušetřené prostředky věnují růstu mezd u nedostatkových profesí, jako jsou řidiči, skladníci nebo dispečeři. „Tyto nárůsty se pohybují meziročně i ve dvouciferných procentních hodnotách,“ dodal.

Geis, podobně jako přepravní společnost UPS však tvrdí, že snížily palivové příplatky, které si přirážejí k pevné ceně za přepravu zboží a které jim kompenzují výkyvy cen pohonných hmot.

Jezdíme dál, stavíme častěji

„V loňském roce UPS zaznamenala nárůst průměrné vzdálenosti doručovaných zásilek a nárůst zastávek v obytných částech v rámci celkového počtu zastávek, což negativně ovlivnilo náklady firmy na pohonné hmoty,“ uvedla mediální zástupkyně UPS Karla Krejčí.

V některých případech přepravní firmy v poslední době své ceny snížily, ne však plošně. Například Student Agency zlevnila na polovinu jízdné do Vídně a Berlína. Reagovala však spíše na konkurenční boj než na nižší náklady.

„Ostatní společnosti si spíše užívají nižších nákladů a tedy vyšších zisků. Nicméně to není úplně na škodu, protože firmy už uvedly, že díky výborným ekonomickým výsledkům budou v roce 2016 zvyšovat mzdy, případně investovat do rozvoje,“ soudí ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Také autobusový dopravce Arriva tvrdí, že úspory z pohonných hmot raději věnuje na zvýšení mezd řidičům. „Loni vzrostly v Arrivě mzdy řidičů o 5 procent, o dalším nárůstu jednáme aktuálně s odbory v rámci kolektivního vyjednávání,“ uvedl generální ředitel autobusového dopravce Daniel Adamek.

Každý sedmý pekař zkrachoval

Mezi zboží, u kterého tvoří podstatnou část ceny náklady na dopravu, patří také pečivo. To sice nepřetržitě zlevňuje už od roku 2011, ale důvodem podle předsedy Svazu pekařů a cukrářů Jaromíra Dřízala není levnější nafta či benzin.

Dopravní náklady činí v průměru cca 10-15 procent nákladů pekařských výrobců. Pohonné hmoty pak tvoří jen menší část dopravních nákladů. Většinu spolkne mzda řidiče, opravy, odpisy nebo pojištění.

„Pohonné hmoty jsou důležitá položka, do obchodních řetězců pekaři zavážejí až třikrát denně. Pokles cen však nestačí vykompenzovat další rostoucí náklady v oblasti surovin, služeb, obalů, růst minimální mzdy apod.“ řekl Dřízal.

Před pěti lety stál rohlík v obchodě 2,50 Kč, dnes je to podle Dřízala 1,50 Kč. Pečivo zlevňuje kvůli velké konkurenci mezi obchodními řetězci. Pečivo je častá položka, která se objevuje ve slevových akcích. Zejména kvůli silnému tlaku na cenu však podle šéfa svazu od roku 2000 zkrachoval každý sedmý pekař.

Autor:Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Z jedné strany stovka, z druhé dvoustovka. ČNB ukázala nejhorší padělky

Shromážděné padělky bankovek na území ČR

Česká národní banka eviduje kolem tří tisíc padělaných bankovek ročně. A zatímco některé jsou pro oko laika k...

Rodí se úplně nová pojišťovna. Partners nabídnou rizikové pojistky

Logo.

V Česku vznikne na začátku příštího roku nová pojišťovna. Stojí za ní finanční skupina Partners, která se nyní zabývá...

Čechům otrnulo, vracejí se na dovolené do Turecka. Láká je i Bulharsko

Iztuzu, Dalyan, Turecko. Jestli hledáte klid a rybářské vesničky, jste tu...

Podle prodejců dovolených je letos výrazně vyšší zájem o zájezdy s předstihem. Největším překvapením je nárůst prodejů...

Najdete na iDNES.cz