Premiér Petr Nečas si po páteční schůzi Sněmovny pochvaloval, jak byla vláda úspěšná. Prosadila nižší podporu stavebního spoření, sociální škrty i růst DPH.

Premiér Petr Nečas si po páteční schůzi Sněmovny pochvaloval, jak byla vláda úspěšná. Prosadila nižší podporu stavebního spoření, sociální škrty i růst DPH. | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Prošla i nižší podpora stavebního spoření. Vládu prověří rozpočet a daně

  • 64
Státní podpora stavebního spoření se sníží na maximálně 2 tisíce korun ročně. Vláda tak dovršila svůj úspěch ve Sněmovně, kdy během jednoho dne prosadila zásadní změny, včetně vyšší DPH. Vládu Petra Nečase čeká ještě příští týden schvalování penzijní, zdravotní a sociální reformy a její jednotu otestuje jednání o rozpočtu.

Příspěvek státu ke stavebnímu spoření se sníží z 15 na 10 procent naspořené částky za rok - maximálně na 2 tisíce korun ročně, pokud klient stavební spořitelny za rok vloží 20 tisíc korun. Zdaněny přitom budou jak úroky z klientových vkladů, tak ze státní podpory.

Vláda návrh už jednou v parlamentu prosadila, ale musela to udělat podruhé. Její snahu totiž zastavil Ústavní soud. Vadilo mu, že vláda chtěla zpětně snížit státní podporu za rok 2010 na polovinu, i to, že osekání státní podpory stavebního spoření prosadila ve zrychleném režimu legislativní nouze.

Nečas: Podařilo se prosadit změny, které pomáhají konsolidovat veřejné finance

"Jsem rád, že se vládě podařilo prosadit všechny zákony, které pomáhají konsolidovat veřejné finance," pochvaloval si premiér a předseda ODS Petr Nečas změny, které se podařilo v pátek ve Sněmovně schválit. Těší ho, jak koalice vystupovala jednotně.

PŘEHLEDNĚ: Co se změní a kolik to státu přinese

Ještě před omezením státní podpory stavebního spoření se vládě podařilo v parlamentu schválit také sociální škrtyzvýšení DPH. V příštím roce zvýhodněná sazba daně vzroste z 10 na 14 procent, v roce 2013 bude už jediná sazba - 17,5 procenta. Vláda také hladce parlamentem protlačila balík sociálních škrtů, který také podobně jako změny u stavebního spoření zarazil letos na jaře Ústavní soud.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 řekl, že věří, že podobně úspěšná bude vláda i příští týden, až se bude hlasovat o důchodové reformě.

Rozpočet nelze "dopékat" až ve Sněmovně, varují premiér i Kalousek

Zkouškou pevnosti vlády bude kromě penzijní reformy i hlasování o zdravotní a sociální reformě, které bude Sněmovna také schvalovat příští týden.

Vláda bude mít také na stole návrh rozpočtu na příští rok. Nečas řekl, že rozpočet nemůže do Sněmovny přijít jako polotovar. Vládní strany se podle něj musí na návrhu shodnout a společně ho prosazovat. Kalousek uvedl, že vláda, která by nebyla schopna společně hájit kompromisní návrh rozpočtu ve Sněmovně, nemá smysl. VV stále požadují více peněz pro fond dopravy.

Když se vláda neshodne, je pro VV jednou z variant dopracovat definitivní podobu rozpočtu ve Sněmovně. "To snad nikdo nemůže myslet vážně," řekl Nečas.

Shoda v koalici zatím také nepanuje nad daňovou reformou, kterou chtějí VV ještě pozměnit. Vadí jim chystané rušení daňové výhodnosti stravenek i to, jakou sazbou se má místo superhrubé danit hrubá mzda. Zatímco teď se odvádí 15 procent ze superhrubé mzdy, nově mají zaměstnanci odvádět 19 procent z hrubé mzdy. VV tvrdí, že tato sazba by měla být vyšší (21 procent), jinak se propadnou příjmy státu.

Až idylická páteční jednota koalice ve Sněmovně tak může být klidem před bouří, kterou může přinést schvalování rozpočtu a daňové reformy.