Proud příští rok zdraží o 4,6 procenta. Jisté je i zdražení plynu u RWE

  15:20aktualizováno  16:30
Domácnosti si od ledna připlatí za elektřinu 4,6 procenta a podniky zaplatí o 5,2 procenta více. Vyplývá to z cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Aby se však tento scénář naplnil, musí ještě parlamentem projít novela, která dodatečně zdaňuje sluneční elektrárny.

Proud kvůli solárnímu boomu zdraží přesto, že cena silové elektřiny od ledna klesne. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Typické domácnosti, které elektřinou netopí ani neohřívají vodu, s platnou novelou zaplatí  společnosti ČEZ příští rok 9 834 korun, E.ON 10 025 Kč a Pražské energetice 10 258 Kč. Pokud by novela neprošla, zvýšily by se tyto roční výdaje o 458 korun. Model běžné spotřeby počítá s roční spotřebou 2 200 kWh/rok.

V případě energeticky náročnějších domácností (ohřev vody, topení) by případné obstrukce v souvislosti se zákonem znamenaly nárůst výdajů o 978 korun nebo 3 120 korun.

Cenová mapa elektřiny vydaná Energetickým regulačním úřadem na rok 2011.

Pokud by zdanění solárníků neprošlo, elektřina by zdražila podstatně citelněji: domácnostem v průměru o 11,2 procenta, podnikům o 14,5 procenta. Novela, která zdaňuje příjmy fotovoltaických zdrojů daní 26 procent, ale nejspíše Parlamentem projde, nyní ji projednává Senát.

"Z pohledu ERÚ je důležité, že vzniklou situaci kompenzuje pokles ceny takzvané silové elektřiny na velkoobchodním trhu (neregulované úřadem)," uvedl v prohlášení úřad. Ke snižování cen podle úřadu přispívá také rostoucí konkurence.

Proud pro koncové zákazníky ale zdraží přesto, že ČEZ od ledna cenu za silovou elektřinu o 2,5 procenta sníží. Firma to vysvětluje tím, že silová elektřina tvoří jen třetinu celkové sumy za proud, zbytek tvoří regulované složky určované ERÚ. A právě ty kvůli solárnímu boomu porostou.

True

Domácnosti, které odebírají plyn od společnosti RWE Transgas, mají navíc jisté, že si od ledna do března připlatí za plyn. Přestože ERU zlevnil regulované složky za přepravu (o 1,7 %) i distribuci (o 0,4 %), ceny zemního plynu na složenkách se zvednou v průměru o 2,3 procenta.

Průměrná domácnost, využívající plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, si měsíčně připlatí 80 korun, tvrdí RWE. Domácnost, která na plynu jen vaří, za plyn vydá o pětikorunu navíc. Důvodem zdražování má být oslabování české měny vůči dolaru a zdražování ropy včetně odvozených produktů na světových trzích. Ostatní plynaři nové ceníky oznámí ve středu.

Dolar byl na současné úrovni lehce pod 19 korunami i v srpnu, kdy všechny plynárenské společnosti včetně RWE oznámily, že ceny až do konce tohoto roku měnit nebudou. Zatímco předtím byl kurz 19 korun za dolar výsledkem dlouhodobého posilování české měny, nyní je to naopak a dolar kvůli problémům v eurozóně zdražuje.

"Pro stanovování cen vycházíme z kurzů za období posledního měsíce. Koruna výrazně ztrácí vůči dolaru, stojí za tím i problémy s eurem, problémy v Irsku a Portugalsku, které ovlivňují kurz koruny vůči dolaru. Ve chvíli, kdy koruna oslabí, nákup se samozřejmě prodražuje," sdělil iDNES.cz mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

RWE tvrdí, že dalším důvodem pro zdražení zemního plynu je kromě kurzu i vyšší cena, kterou platí svým dodavatelům v Rusku (tři čtvrtiny dodávek) a v Norsku (zbytek). Cena plynu je odvozena z ceny ropy, která v posledních třech měsících zdražila zhruba o více než deset dolarů za barel a nyní je na půli cesty mezi 80 a 90 dolary.

True

Výsledná cena plynu je určena několika položkami. Z osmdesáti procent je to cena komodity samotné. Konkurenti RWE ji nakupují i na spotovém trhu, kde je v současnosti výrazně levnější, RWE Transgas nicméně na burze nenakupuje a řídí se cenami od svých zahraničních dodavatelů.

"Ceny ruského plynu jsou stanovené na základě dlouhodobých kontraktů a neodrážejí tak současný vývoj na spotovém trhu s plynem. Tam je díky přebytku plynu a nízké poptávce cena velmi nízko," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Ceny na burze jsou levnější díky přebytkům plynu z léta a nízké poptávce.

RWE Transgas tvrdí, že si nákupy levnějšího plynu na spotovém trhu jako menší konkurence nemůže dovolit. Mimo jiné proto, že se na burze obchoduje málo plynu, který by nepokryl spotřebu zákazníků. Firma zásobuje tři čtvrtiny země a se svými dodavateli má také až do roku 2035 takzvané "take or pay" smlouvy, které ho zavazují k odebrání minimálního ročního množství plynu. Pokud odebere méně, zbytek musí doplatit.

Další složkou ceny je cena za distribuci (regulovaná položka - určuje Energetický regulační úřad), regulovaná cena za přepravu a výdaje na obsluhu zákazníků. Regulované složky ceny plynu tvoří přibližně 24 procent z celkové ceny plynu.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Nigérie zavedla linku na ohlašování zmetků, vyvolalo to posměch

Ilustrační snímek

Nigerijci mohou nově telefonicky nahlásit kontrolnímu úřadu SON produkty nevalné kvality. Jenomže propagační materiály...

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

Předražené IT systémy ministerstva práce, „sleva“ nakonec nebyla zadarmo

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Za ministryně práce Michaely Marksové proběhly tendry na systémy na výplatu dávek za stovky milionů. Vysoutěžená částka...

Najdete na iDNES.cz