Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proud příští rok zdraží o 4,6 procenta. Jisté je i zdražení plynu u RWE

  15:20aktualizováno  16:30
Domácnosti si od ledna připlatí za elektřinu 4,6 procenta a podniky zaplatí o 5,2 procenta více. Vyplývá to z cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Aby se však tento scénář naplnil, musí ještě parlamentem projít novela, která dodatečně zdaňuje sluneční elektrárny.

Proud kvůli solárnímu boomu zdraží přesto, že cena silové elektřiny od ledna klesne. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Typické domácnosti, které elektřinou netopí ani neohřívají vodu, s platnou novelou zaplatí  společnosti ČEZ příští rok 9 834 korun, E.ON 10 025 Kč a Pražské energetice 10 258 Kč. Pokud by novela neprošla, zvýšily by se tyto roční výdaje o 458 korun. Model běžné spotřeby počítá s roční spotřebou 2 200 kWh/rok.

V případě energeticky náročnějších domácností (ohřev vody, topení) by případné obstrukce v souvislosti se zákonem znamenaly nárůst výdajů o 978 korun nebo 3 120 korun.

Cenová mapa elektřiny vydaná Energetickým regulačním úřadem na rok 2011.

Pokud by zdanění solárníků neprošlo, elektřina by zdražila podstatně citelněji: domácnostem v průměru o 11,2 procenta, podnikům o 14,5 procenta. Novela, která zdaňuje příjmy fotovoltaických zdrojů daní 26 procent, ale nejspíše Parlamentem projde, nyní ji projednává Senát.

"Z pohledu ERÚ je důležité, že vzniklou situaci kompenzuje pokles ceny takzvané silové elektřiny na velkoobchodním trhu (neregulované úřadem)," uvedl v prohlášení úřad. Ke snižování cen podle úřadu přispívá také rostoucí konkurence.

Proud pro koncové zákazníky ale zdraží přesto, že ČEZ od ledna cenu za silovou elektřinu o 2,5 procenta sníží. Firma to vysvětluje tím, že silová elektřina tvoří jen třetinu celkové sumy za proud, zbytek tvoří regulované složky určované ERÚ. A právě ty kvůli solárnímu boomu porostou.

True

Domácnosti, které odebírají plyn od společnosti RWE Transgas, mají navíc jisté, že si od ledna do března připlatí za plyn. Přestože ERU zlevnil regulované složky za přepravu (o 1,7 %) i distribuci (o 0,4 %), ceny zemního plynu na složenkách se zvednou v průměru o 2,3 procenta.

Průměrná domácnost, využívající plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, si měsíčně připlatí 80 korun, tvrdí RWE. Domácnost, která na plynu jen vaří, za plyn vydá o pětikorunu navíc. Důvodem zdražování má být oslabování české měny vůči dolaru a zdražování ropy včetně odvozených produktů na světových trzích. Ostatní plynaři nové ceníky oznámí ve středu.

Dolar byl na současné úrovni lehce pod 19 korunami i v srpnu, kdy všechny plynárenské společnosti včetně RWE oznámily, že ceny až do konce tohoto roku měnit nebudou. Zatímco předtím byl kurz 19 korun za dolar výsledkem dlouhodobého posilování české měny, nyní je to naopak a dolar kvůli problémům v eurozóně zdražuje.

"Pro stanovování cen vycházíme z kurzů za období posledního měsíce. Koruna výrazně ztrácí vůči dolaru, stojí za tím i problémy s eurem, problémy v Irsku a Portugalsku, které ovlivňují kurz koruny vůči dolaru. Ve chvíli, kdy koruna oslabí, nákup se samozřejmě prodražuje," sdělil iDNES.cz mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

RWE tvrdí, že dalším důvodem pro zdražení zemního plynu je kromě kurzu i vyšší cena, kterou platí svým dodavatelům v Rusku (tři čtvrtiny dodávek) a v Norsku (zbytek). Cena plynu je odvozena z ceny ropy, která v posledních třech měsících zdražila zhruba o více než deset dolarů za barel a nyní je na půli cesty mezi 80 a 90 dolary.

True

Výsledná cena plynu je určena několika položkami. Z osmdesáti procent je to cena komodity samotné. Konkurenti RWE ji nakupují i na spotovém trhu, kde je v současnosti výrazně levnější, RWE Transgas nicméně na burze nenakupuje a řídí se cenami od svých zahraničních dodavatelů.

"Ceny ruského plynu jsou stanovené na základě dlouhodobých kontraktů a neodrážejí tak současný vývoj na spotovém trhu s plynem. Tam je díky přebytku plynu a nízké poptávce cena velmi nízko," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Ceny na burze jsou levnější díky přebytkům plynu z léta a nízké poptávce.

RWE Transgas tvrdí, že si nákupy levnějšího plynu na spotovém trhu jako menší konkurence nemůže dovolit. Mimo jiné proto, že se na burze obchoduje málo plynu, který by nepokryl spotřebu zákazníků. Firma zásobuje tři čtvrtiny země a se svými dodavateli má také až do roku 2035 takzvané "take or pay" smlouvy, které ho zavazují k odebrání minimálního ročního množství plynu. Pokud odebere méně, zbytek musí doplatit.

Další složkou ceny je cena za distribuci (regulovaná položka - určuje Energetický regulační úřad), regulovaná cena za přepravu a výdaje na obsluhu zákazníků. Regulované složky ceny plynu tvoří přibližně 24 procent z celkové ceny plynu.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Nejluxusnější hotel na českých horách? Miliardář chce stavět ve Špindlu

Sjezdovka nad Špindlerovým Mlýnem

Miliardář a průmyslník Michal Korecký plánuje v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn výstavbu...

CzechTrade a CzechInvest by se měly sloučit, stát by ušetřil, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš a ministr kultury Ilja Šmíd se zúčastnili kontrolního dne...

Státní agentury CzechTrade a CzechInvest by se měly podle premiéra v demisi Andreje Babiše sloučit. Paralelní fungování...

Najdete na iDNES.cz