Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prověrce dozorčích rad chybí razance. Firmy nechtějí poskytovat dokumenty

  3:18
Prověřování dozorčích rad největších státních podniků je v plném proudu. Vratislav Kulhánek, bývalý šéf Škody Auto a dnes poradce, který audit pro ministerstvo financí dělá, září spokojeností a prověřovaní členové kontrolních orgánů jakbysmet. Odhalí ale personální audit pověstné trafiky, nebo je to jen posezení nad kávou?
Jedním z hlavních nešvarů českých dozorčích rad je to, že členství v nich se dostává jako „trafika“ za odměnu. Ilustrační foto.

Jedním z hlavních nešvarů českých dozorčích rad je to, že členství v nich se dostává jako „trafika“ za odměnu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Bylo to fajn a myslím, že byl pan Kulhánek s naší společností velmi spokojen," říká o testování Jaroslav Pantůček, šéf státní firmy Mero, který se proklepnutí dozorčí rady také účastnil. Orgán Mera se za poslední tři roky v podstatě neměnil, a tak to v něm prý všechno pěkně šlape.

Kulhánek se podle informací MF DNES zajímal hlavně o to, jak se v dozorčí radě stanovují odměny. Nechal si také předložit zápisy z jednání rady a zjišťoval absence jednotlivých členů.

Příjemné popovídání, jak se zdá, proběhlo i ve státním Čepru. "Známe se s panem Kulhánkem už dlouho, ještě když u nás šéfoval továrně Bosch," říká šéf dozorčí rady Čepra Miroslav Beneš, bývalý lídr ODS Jihočeského kraje. Na plat se ho prý Kulhánek neptal. "Zajímal se o fungování společnosti, jaké máme cíle a jak se v poslední době změnily výsledky hospodaření," vysvětlil Beneš.

Pět typů hlídačů

Kdo zasedá v dozorčkách

Kamarád
Zastupuje spíše šéfa společnosti, kterou má kontrolovat, než její vlastníky. Schválit veškeré transakce firmy "není problém", zbytečně se nevyptává na detaily.

Šťoural
Všem leze na nervy. Členům rady proto, že svými otázkami prodlužuje schůzi, vedení firmy mu zase musí ke všemu dělat obšírné analýzy, s nimiž nikdy není spokojen.

Mimóza
Na schůze rady chodí pravidelně, ale není jasné, zda ví, v které firmě sedí. Jeho zájmem je hladký průběh schůze, který zaručuje její krátké trvání.

Absentér
Většinou mu do jednání rady něco vleze. Často jde o služební cesty, někdy je to špatný zdravotní stav. Výjimkou není časově náročný koníček, který mu nedovoluje vysedávat po schůzích.

Šedý průměr
Účastní se pravidelně schůzí, materiály má nastudované. Na nic se však nevyptává – buď se bojí rozházet si management, nebo je mu dění ve firmě šumák.

Kulhánek sám říká, že řadu lidí z dozorčích rad státních firem už dlouho zná. Nemůže to uškodit objektivitě auditu? "Mám v zadání být nekompromisní," říká Kulhánek.

Je pravda, že ne všude zažil tak vřelé přivítání. Ve státním ČEZ mu nevydali zápisy z jednání dozorčí rady a odmítli sdělit, kdo má jaký plat. Šéf rady se drží zpátky: "Pan Kulhánek nikoho zkoušet nebude, jak se původně psalo. Jak pozná, že jsou v radě kompetentní lidé? Asi od pohledu, nebo nevím," říká Martin Kocourek (ODS) skepticky.

Podle zdroje MF DNES podobně narazil i jinde, dozorcům stačilo nedat souhlas k prozrazení jejich odměn. Vrchní auditor v tom potíž nevidí. "Se získáváním údajů o odměnách nemám problémy. Nechtěl jsem papíry, jednoduše jsem se lidí v dozorčí radě zeptal," říká Kulhánek.

Jedním z hlavních nešvarů českých dozorčích rad je skutečnost, že členství v nich se dostává jako "trafika" za odměnu. Schůze jednou měsíčně totiž může být docela příjemný vedlejší zdroj příjmů.

K nejatraktivnějším v tomto směru patří dozorčí rada ČEZ. V přepočtu na hlavu se zde za jedno zasedání bere podle propočtů MF DNES 158 tisíc korun. Tedy pokud nejde o státního úředníka, který si sezení v dozorčích orgánech státních firem odbývá v pracovní době a zdarma.

Naposledy se škatulata v ČEZ hýbala loni v květnu, když nastoupila Fischerova vláda. Místo svého náměstka tam nový ministr průmyslu Vladimír Tošovský vyslal bývalého šéfa Středočeské plynárenské Miloše Kebrdleho, člena ČSSD.

A ministr financí Eduard Janota zase splnil přání svého předchůdce Miroslava Kalouska a místo v dozorčí radě honorované 50 tisíci měsíčně získal jeho poradce Vlastimil Jiřík.

Ten souhlasí, že post získal jako odměnu za úspěšný prodej balíku akcií ČEZ z rukou státu. Stát díky němu ušetřil 18 miliard korun – prodal totiž akcie ČEZ výhodněji, než původně vláda čekala. "Dozorčí radě se věnuji stoprocentně," okomentoval své ani ne roční působení v ČEZ Jiřík.

O tom, že nejde jen o posezení nad chlebíčky, je přesvědčen i Beneš ze státního podniku Čepro, kam se dostal jakožto poradce exministra průmyslu Martina Římana (ODS). "Věnuji se této práci i mimo pravidelné zasedání. Dozorčí rada spolupracuje i na přípravě legislativy, stanovuje mechanismus odměn managementu," vypočítává Beneš.

Mají však vůbec radní skutečnou moc odhalit nedostatky a ovlivnit tak dění ve firmě? V Česku je obecné povědomí o tom, že by se neměly do rozhodování představenstva vůbec plést. I když schůze zpravidla trvají jednu až čtyři hodiny, prostor na vyjádření teoreticky je. Stačit důkladně prostudovat projednávaný materiál však může být problém.

V ČEZ například musí podle stanov dostat členové rady podklady k miliardovým transakcím firmy alespoň týden dopředu. "Někdy je to fraška. Stal se i případ, že jsme papíry pro velkou transakci dostali na stůl těsně před projednáním na dozorčí radě," stěžuje si jeden z členů rady ČEZ, který si nepřál být jmenován.

Jinde si radní mohou připadat nepostradatelní. Bez jejich souhlasu se nikam nehne například státní exportní pojišťovna EGAP ani její sesterská Česká exportní banka (ČEB). Státem podporované půjčky nad půl miliardy korun nebo pojištění vývozu nad určitý limit totiž podléhají jejich schválení. Podle Luboše Vaňka, radního v ČEB i EGAP a současně náměstka ministra průmyslu, není zasedání jen formalita. "Kdybychom schválili pojištění neúměrně rizikového vývozu a poté došlo na hrazení škody, nezbude ve fondu na pojištění pro ostatní podniky," argumentuje. Podle něho může rada rozhodnutí o konkrétním úvěru pozdržet do příštího zasedání, pokud podklady nedostane aspoň deset dní předem.

Obě instituce, dozorované výhradně náměstky ministrů a úředníky, ministr financí nedávno rovněž zařadil na auditorský seznam.

Koučink na poště

Jeden z největších státních podniků ovšem ze seznamu vypadl – Česká pošta. Ta tvrdí, že to tak není. "Obdobnou aktivitu zadal firmě pana Kulhánka ministr vnitra Martin Pecina," uvádí mluvčí Ivo Mravinac. "Jde o nedorozumění, dělám tam koučink nového předsedy Jiřího Macešky," kroutí hlavou Kulhánek.

Cílem má být naučit tamní dozorčí radu správně fungovat, protože poštu čeká přechod ze státního podniku na akciovou společnost. O slabých stránkách jejích radních se tak vláda nic nedozví. Výsledky auditu mají být hotové do půlky dubna.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Portál iDNES.cz čte od nepaměti. Petr je dalším výhercem týdenní Megahry

23. dubna 2024  8:28

Jarní Megahra o peněžní prémie na portálu iDNES.cz pokračuje a po pondělím losování má již pátého...

Buď vysaďte nové stromy, nebo zaplaťte až půl miliardy, dozví se developeři

23. dubna 2024

Premium Pokud nebude možné vysadit nové stromy ve městě do kilometru od pokácených, zaplatí developeři...

OBRAZEM: Přehršel techniky a stovky dělníků. Jak finišuje dálnice D4 do Písku

23. dubna 2024

Tisícovka dělníků na stavbě v jeden moment. Během náročnějších prací jich ale na rozestavěných více...

Smutný konec slavné návrhářky: jde do vězení za pašování krokodýlích kabelek

22. dubna 2024  20:27

Módní návrhářka Nancy Gonzalezová, jejíž doplňky nosila zpěvačka Britney Spears a také například...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...