Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Provozovatel O2 areny je v úpadku

  • 5
Městský soud v Praze poslal do úpadku společnost Bestsport, která provozuje pražskou O2 arenu. Firmu vlastní občanské sdružení Zelený ostrov, jež má stejné majitele jako Sazka, tedy sportovní svazy.

Bestsport podle mluvčího Jana Tuny dál pokračuje v činnosti, v O2 areně se uskuteční všechny plánované akce.

Vyhlášení úpadku se čekalo. Firma na sebe podala vlastní insolvenční návrh poté, co se Sazka dostala do finančních problémů, které vyústily v její úpadek.

Loterijní firma totiž ručí za závazky Bestsportu a je jejím největším věřitelem v souvislosti se stavbou pražské O2 areny. "Bestsport připravuje návrh na reorganizaci společnosti při zachování standardního provozu O2 areny," uvedl Tuna.

Soud jmenoval insolvenční správkyní Bestsportu Danielu Urbanovou. Věřitelé firmy mohou během 30 dnů přihlásit své pohledávky. Insolvenční správkyně musí předložit soudu jejich seznam nejpozději do 5. července.

Insolvenční správce Sazky Josef Cupka považoval loterijní společnost Sazka, která je rovněž v úpadku, a Bestsport za koncern. Soud tak mohl insolvenční řízení se Sazkou a jí spřízněnou firmou Bestsport sloučit. Sazka byla proti tomu. Cupka ve svém vyjádření pro soud argumentoval například personálním propojením obou firem a finančními toky, které mezi loterijní firmou a Bestsportem fungovaly či fungují.

Majitel O2 areny se distancoval od pohledávky za Sazkou

Valná hromada sdružení Zelený ostrov, které je majitelem Bestsportu, se v úterý oficiálně distancovala od podání osmimiliardové pohledávky za Sazkou. Tu minulý týden přihlásil odvolaný šéf výkonného výboru sdružení Jan Boháč.

Valná hromada se v úterý usnesla, že jakékoliv podání jejím jménem je neplatné a o svém stanovisku chce co nejdříve informovat soud.

"Členové OSZO vnímají neplatné podání pohledávky jako přímé ohrožení majetku sportovních sdružení. Jestliže se ještě nedávno zdálo, že krach je to nejhorší, co se může v souvislosti se Sazkou stát, nyní je situace ještě dramatičtější. Protiprávní pohledávka může ve svém důsledku zadlužit sportovce na mnoho let dopředu," uvedl Kliment.

Pavel Kořan, předseda ČSTV, tedy největšího akcionáře Sazky a také majitele podílu v Zeleném ostrově, úterní usnesení valné hromady sdružení odmítl. "ČSTV odmítá závěry jednání Občanského sdružení Zelený ostrov , které považuje od 11. dubna 2011 za neplatné.  Jednání valných hromad jsou svolávána v rozporu se stanovami sdružení. ČSTV si dovoluje upozornit, že není zvolena nová výkonná rada sdružení a zástupce ČSTV Jan Boháč je i nadále ve funkci předsedy výkonné rady Zeleného ostrova," uvedl Kořan.

O platnosti pohledávky rozhodne soud

Pohledávka však už oficiálně leží u soudu a insolvenční správce Sazky Josef Cupka iDNES.cz řekl, že projde standardním posouzením. Soud dnes přihlášku poslal Zelenému ostrovu zpět k dopracování kvůli formálním nedostatkům.

"Věřitel pohledávky má tak ve lhůtě patnácti dnů možnost opravy. Pokud tak neučiní, pohledávka bude předložena insolvenčnímu soudu. Soud přihlášku buď odmítne, nebo rozhodne, jak se s ní bude dál nakládat," uvedl Cupka.

O platnosti pohledávky, kterou spolu s Boháčem podepsali šéf ČSTV Pavel Kořan a prezident Asociace tělovýchovných jednot Jaroslav Němec, zřejmě rozhodnou soudy. Někteří členové sdružení hned po podání pohledávky upozorňovali, že Zelený ostrov právo na přihlášení pohledávky nemá.

Podle místopředsedy České obce sokolské Jaroslava Němce bude při posuzování pohledávky záležet na výkladu právníků. Soud musí podle něj rozhodnout o platnosti valné hromady Zeleného ostrova, která odvolala výkonný výbor včetně Boháče.

, ,