Průlom: inspekce začala zveřejňovat pumpy s nekvalitním palivem

  9:49aktualizováno  14:51
Řidiči mají od ledna poprvé v historii možnost zjistit, které čerpací stanice nabízí nekvalitní pohonné hmoty. Každý měsíc bude Česká obchodní inspekce zveřejňovat seznam pokutovaných benzinek.
Za nekvalitní benzin dávala inspekce i milionové pokuty. Měla by ještě přitvrdit. Ilustrační foto

Za nekvalitní benzin dávala inspekce i milionové pokuty. Měla by ještě přitvrdit. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Dosud panoval na možnost zveřejňování různý právní výklad. S novým rokem platí pro kontrolu pohonných hmot nová pravidla, ochrání spotřebitele a poctivé obchodníky," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

MPO připravilo novelu zákona, která ČOI vysloveně ukládá povinnost zveřejňovat ty čerpací stanice, které porušují zákon a dostaly pokutu. Podle Kocourka bude ale zohledněno, zda jde o pravidelné hříšníky nebo jen výjimečné porušení norem. Stát chystá také zvýšení pokut a zvýšit počet odebíraných vzorků o pět.

ČOI bude nově zveřejňovat i kompletní protokoly z kontroly pump a odtajní i dodavatele pump. Právě na ně se většinou pumpaři vymlouvali. "V tuto chvíli nahrávají na webové stránky seznam čerpacích stanic, které dostaly pravomocné pokuty v roce 2010," dodal Kocourek.

Loni ČOI zjistila porušení kvality ve 148 případech ze zhruba dvou tisíc. "Kontrolu směřujeme tam, kde se pochybení opakuje," uvedl šéf ČOI Jan Štěpánek.

Benzinky: doplatí na to i slušní

Pokuty, které kontroloři loni rozdali, se pohybují v řádech od tisíců korun do stovek tisíc a jejich výše závisí na závažnosti prohřešku. Největší pokuty dostala společnost Falco II.Czech, která dováží metylestery rostlinných olejů. Loni nevyhovovalo 2,1 procenta odebraných vzorků, pokutované benzinky musely zaplatit přes osm milionů korun na pokutách. Přitom více než polovinu z této sumy zaplatila právě firma Falco II.Czech.

Ta je nyní v konkurzu. Dluží přes 33 milionů bankám, pojišťovnám, leasingovým společnostem, ČEZ, finančnímu úřadu a dalším institucím.

Právě fakt, že jsou zveřejňovány všechny benzinové pumpy, vadí majitelům čerpacích stanic. Zdaleka ne všechny odhalené nedostatky totiž mohou poškodit motory automobilů. Pokuty dostanou i ti, u nichž se bude lišit bod vzplanutí, a ne jen ti, kteří pohonné hmoty pančují nebo se dopouštějí jiných závažných prohřešků.

"Mám rozporuplné pocity. Jsem pro to, zveřejňovat tyto věci, nelíbí se mi ale forma. I když Česká obchodní inspekce řekne, že šlo o vážnou nebo méně závažnou vadu, čtenář tuto informaci nebude poslouchat a pumpu si zařadí jako velkého hříšníka," kritizuje nová pravidla předseda představenstva Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček.

Podle něj jde ve zhruba 90 procentech případů o zanedbatelné prohřešky, vzniklé při přepravě a manipulaci se zbožím, což je chyba dodavatele, a nikoli čerpací stanice. Také Česká obchodní inspekce uvedla, že respektuje právo veřejnosti na informace, ale nechce se stát iniciátorem honu na čarodějnice.

Touha lidí dozvědět se, jestli náhodou netankovali nekvalitní pohonné hmoty, je obrovská. Internetové stránky České obchodní inspekce ihned po zveřejnění dat několik hodin kvůli přetížení nefungovaly. Seznam by se měl aktualizovat každý měsíc.

True

Novinkou v kontrolách budou takzvané mobilní laboratoře. Ty budou operativně vyjíždět do regionů, aby kontrolovaly benzinové stanice.

"Jakmile dostaneme informaci o podezření na prodej nekvalitního paliva, můžeme být na místě velmi rychle. Pokud se prokáže, že testované palivo opravdu výrazně nesplňuje jakostní normy, naši inspektoři jeho prodej okamžitě zastaví," říká Jan Štěpánek, pověřený řízením České obchodní inspekce. Celkem by se počet kontrol měl zvýšit o dvacet procent.

Pravidla pro zveřejňování benzinek s pohonnými hmotami, které neodpovídají normám, upravuje novela zákona o pohonných hmotách. Tu nyní projednává Parlament a měla by platit v první polovině letošního roku. K okamžitému zveřejnění došlo po dohodě České obchodní inspekce a ministerstva průmyslu a obchodu zejména díky sjednocení dosud odlišných právních názorů na to, zda je zveřejňování možné.

 Nejvyšší pokuty za nekvalitní PHM v roce 2010
 Stanice  Pokutovaný subjekt  Pokuta  
 Falko II.Czech s.r.o., Olešná 71  Falko II. Czech s.r.o.  3 mil.  Kč
 VENA - TRADE, s.r.o., Družstevní 13, Mohelnice  

VENA - TRADE, s.r.o.

 1 mil. Kč  
 Falko II. Czech s.r.o., Rváčovská 539, Hlinsko  Falko II. Czech s.r.o.  750 tisíc Kč  

 Falko II. Czech s.r.o., Hlavní 525, Smržovka  Falko II. Czech s.r.o.  500 tisíc Kč  
 DENORAD s.r.o., Třemošnice,  DENORAD s.r.o.  350 tisíc Kč  
 GULL Oil s.r.o., Úněšov, okr.Plzeň-sever  GULL Oil s.r.o.  300 tisíc Kč  

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Dopravcům se nechce nahradit kamiony, dotace za stovky milionů nepomohly

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Na účtech ministerstva dopravy zůstane minimálně polovina z osmisetmilionové dotace, kterou chtěl resort letos rozdělit...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Najdete na iDNES.cz