Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Průměrná mzda v Česku prudce vzrostla, dosáhla 29 346 korun

  • 1104
Průměrná mzda v Česku ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostla na 29 346 korun. To znamená růst o 7,6 procenta, po odečtení inflace o 5,3 procenta. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2 074 korun. Aktuální data zveřejnil Český statistický úřad.

Růst předčil odhady analytiků, které oslovila ČTK. Očekávali, že průměrná mzda stoupla o 6,4 až 6,8 procenta. Reálný růst odhadovali na 4,6 procenta.

Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve sledovaném období meziročně o 8,2 procenta na 24 896 korun. U mužů dosáhl 27 181 korun a u žen 22 300 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší.

Citelný růst mezd je podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera do velké míry způsoben příznivým ekonomickým vývojem a nedostatkem vhodné pracovní síly při nízké nezaměstnanosti. „Dynamika mezd je však ovlivňována také administrativními vlivy, jako je růst minimální mzdy či navýšení platových tarifů u státních zaměstnanců v druhé polovině minulého roku,“ upozornil.

Vývoj hrubé měsíční mzdy na přepočtené počty zaměstnanců

Průměrná mzda roste v Česku od začátku roku 2014. Do konce roku 2016 byla inflace pod jedním procentem, takže mzdy rostly rychle i v reálném vyjádření.

Podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové je mzdový vývoj jedním z argumentů pro zvýšení sazeb ČNB ještě před koncem letošního roku. „Růst mezd bude podle našeho názoru pokračovat i nadále. Rostoucí mzdy budou zvyšovat ochotu domácností utrácet a tlačit inflaci nahoru,“ uvedla.

Podobného názoru je i analytik ČSOB Petr Dufek. „Pro ČNB dnešní číslo znamená další známku toho, že česká ekonomika nabrala téměř neuvěřitelné tempo, a že prostor pro brzké zvýšení sazeb se zcela otevřel,“ řekl Dufek.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v úterý ale ve Zlíně řekl, že se zvyšováním sazeb není proč spěchat. Podle něj není soubor informací o vývoji ekonomiky kompletní a raději by počkal na další prognózu ČNB. Tu bude mít bankovní rada k dispozici v listopadu.

Nejvyšší vs. nejnižší

Nejvyšší průměrná mzda je tradičně v hlavním městě Praze, 37 046 korun. Meziročně tak stoupla o více než 2 000. Procentuální nárůst byl 5,9 procenta a stejně jako v předchozím období byl mezi kraji nejpomalejší.

Hlavní město má podle ČSÚ z regionálního pohledu stále mimořádné postavení, v posledních letech v něm nejrychleji přibývá zaměstnanců, ale nejpomaleji rostou výdělky. „Ve druhém čtvrtletí jde o výrazný přírůstek pracovních míst o 3,4 procenta při podprůměrném zvýšení mzdy o 5,9 procenta,“ uvedli statistici.

Nejvýraznější regionální růst průměrné mzdy byl v Karlovarském kraji, a to 9,7 procenta. I přes tento růst má kraj ale stále nejnižší absolutní mzdovou úroveň, která činí 68 procent pražského průměru. Průměrný výdělek lidí v Karlovarském kraji byl 25 298 korun.

,