Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Průměrná mzda stoupla na 29 tisíc. Rychleji rostla státním zaměstnancům

  • 583
29 320 korun. Tolik činila průměrná česká mzda mezi říjnem a prosincem loňského roku. Meziročně se zvýšila o 1 178 korun, tedy o 4,2 procenta včetně inflace. Většina Čechů však na výplatní pásce viděla nižší částku – mediánová mzda totiž dosáhla jen kolem 25 tisíc korun hrubého. Nejrychleji rostly platy ve státní sféře.

Údaje o průměrných mzdách, které zveřejnil Český statistický úřad, vylepšil státní sektor. Reprezentuje totiž průměrný nárůst platů o 6,1 procenta. Po odečtení inflace si pro stát pracující polepšili o 4,6 procenta. V podnikatelské sféře nominálně mzda rostla o 3,7 procenta a reálně o 2,3 procenta.

Loňské zvýšení průměrné mzdy bylo nejvýraznější za posledních osm let a reálný růst byl nejvyšší za devět let.

Největší hrubou mzdu měli loni zaměstnanci v Praze, kde jako v jediném kraji v Česku přesáhla 30 tisíc korun. Pražská průměrná mzda činila loni 35 187 korun. Naopak nejnižší byla v Karlovarském kraji, kde dosáhla za rok 23 612 korun. Ačkoli mzdy měla Praha nejvyšší, jejich růst byl ve srovnání s ostatními regiony naopak druhý nejnižší. Méně již stoupaly výdělky pouze v Moravskoslezském kraji, za celý rok o 3,2 procenta. Naproti nejvýrazněji mzdy rostly loni na Vysočině, a sice o 4,9 procenta.

Podle Vladimíra Pikory z Next Finance sypou politici s blížícími se volbami peníze do neziskového sektoru. „To není moc zdravý trend,“ uvedl. Lidé utrácejí a roztáčejí inflační spirálu. „Stejně jako včerejší statistika tak dnešní čísla ukazují, že ČNB může okamžitě ukončit intervence proti koruně,“ dodal.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka je však růst příliš rychlý a ČR ztrácí na konkurenceschopnosti. Zatímco mzdové náklady v Česku loni stoupaly, v zemích, které jsou našimi hlavními obchodními partnery naopak klesaly. „Při pokračování současného tempa růstu mezd bude cenová konkurenceschopnost českých firem dále erodovat,“ míní Marek. Odbory naopak tlačí na rychlejší růst mezd. České mzdy jsou na úrovni 63 procent průměrných evropských mezd.

Ženy mají o pět tisíc méně

Výši průměrné mzdy však vychylují lidé s velmi vysokými příjmy. Skutečnost je pro většinu lidí horší. Medián mezd, tedy střední hodnota rozdělující společnost na dvě zhruba stejně velké skupiny, činil 25 061 korun. U mužů přitom dosáhl 27 372 korun, u žen 22 426 korun.

Nejvíce, o 7,4 procenta, rostly platy ve školství. Druhý nejrychlejší růst (o 7,3 procenta) má na svědomí sektor pohostinství a ubytování, který se koncem roku zapojil do systému elektronické evidence tržeb. Málo naopak rostly mzdy ve finančnictví - jen o 0,8 procenta - a v sektoru těžby dokonce o 3,2 procenta klesaly.

V celém loňském roce průměrná mzda dosáhla 27 589 korun, což je v meziročním srovnání o 1 122 korun více. Nominálně si lidé polepšili o 4,2 procenta, reálně o 3,5 procenta.