Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

O 1 119 více než loni. Češi berou průměrně 26 480 Kč, v Praze mzdy klesají

  • 341
Průměrná mzda v Česku se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 4,4 procenta na 26 480 Kč. Po odečtení inflace je to o něco méně - o 3,9 procenta. Podle Českého statistického úřadu k růstu víc přispěla podnikatelská sféra. Střední mzda neboli mzdový medián činil 22 533 Kč a průměrnému platu se přibližuje stále rychleji.

Pozitivní trend české ekonomiky, který vidíme v posledních třech letech, se projevuje nejen na rychlém poklesu nezaměstnanosti, ale už se začíná konečně přelévat i do mezd. První tři měsíce letošního roku rostla průměrná mzda nominálně o 4,4 %, což znamenalo reálné zlepšení o 3,9 %. Tedy nejvyšším tempem od konce roku 2009, kdy českou ekonomiku zasáhla celosvětová krize.

Co je to medián

Medián mezd udává hranici, kdy polovina lidí bere více a polovina méně.

V prvním čtvrtletí dosáhl 22 533 Kč, čímž vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 6,5 %. U mužů dosáhl 24 570 Kč, u žen byl 20 165 Kč.

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 12 117 Kč a 40 997 Kč.

-iDNES.cz-

Navíc v mnoha oblastech začíná docházet k citelnému nedostatku pracovní síly. Také to nutí podniky zvyšovat mzdy. „Ve firemním sektoru mzdy stouply o 4,5 procenta, zatímco v nepodnikatelské sféře vzrostly o 4,1 procenta,“ uvedl ekonom Deloitte David Marek.

„Pozitivní je, že roste průměrná mzda, ale ještě zajímavější a podstatnější je, že se zvyšuje i mediánová mzda. Znamená to, že růst mezd je rovnoměrněji rozdělený a netýká se jen omezeného okruhu odvětví nebo profesí. Mediánová mzda totiž rostla dokonce o 6,5 %, což je nejvíce za poslední téměř osm let,“ podotkl analytik ČSOB Petr Dufek.

Nejrychleji přitom rostou nižší mzdy, tedy alespoň oficiálně. Zpracovatelský průmysl jako největší zaměstnavatel v ekonomice tentokrát navyšoval mzdy v průměru o 4,5 %. Na druhé straně pak stojí energetika s téměř stagnujícími mzdami a finanční sektor s růstem o 1,2 %.

„Nejvíce se průměrná mzda zvýšila v sektorech ubytování a pohostinství. Zde se zřejmě projevuje růst minimální mzdy, kdy se větší část výdělků přesouvá z šedé ekonomiky (peníze na ruku) do té oficiální,“ míní Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

A přidávalo se nejenom v soukromém sektoru, ale platy se zvyšovaly i ve veřejné sféře. Sice o něco pomaleji, ale nešlo o zanedbatelné zvýšení platů ve veřejné správě a zdravotnictví. Stranou tentokrát zůstalo školství, kde se příliš nevylepšily platy ani v loňském roce.

Ve všech krajích mzdy rostly s výjimkou Prahy, kde jsou mzdy nejvyšší. Průměrná mzda v Praze klesla o 0,7 procenta.

„Za celý rok 2016 čekáme růst průměrné mzdy o 4,2 %, což by po očištění o inflaci znamenalo 3,4 % reálně,“ předpovídá Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

V Praze platy klesají

Průměrná mzda v Praze v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta na 32 934 korun měsíčně. Při započtení inflace pokles mezd dosáhl úrovně 1,2 procenta. Ve všech ostatních krajích Česka mzdy v meziročním srovnání vzrostly. Praha zároveň zůstává jediným krajem, kde mzdy převyšují celorepublikový průměr.

Může se hodit

Na jobDNES.cz naleznete každý den nové pracovní nabídky.

Ve srovnání s 1. čtvrtletím 2015 byla průměrná mzda v Praze nižší o 221 Kč. Podle statistiků je mzdový růst v hlavním městě dlouhodobě nejnižší v zemi. „Na druhou stranu v Praze přetrvává rychlý růst počtu zaměstnanců,“ uvádí zpráva ČSÚ. V metropoli v prvním čtvrtletí vzrostl počet zaměstnanců o 3,3 procenta na 786 700 osob.

Praha převyšuje celorepublikový průměr mezd, z ostatních krajů se k němu nejvíc přibližuje Středočeský kraj, kde průměrný výdělek dosáhl 25 048 korun. Nejméně lidé vydělávají v Karlovarském kraji, a to 23 096 korun.

,