Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Průměrná mzda na konci roku přesáhla sedmadvacet tisíc

  • 430
Lidé si v posledním loňském čtvrtletí platově polepšili o šest stovek. Průměrná mzda vzrostla na 27 200 korun, když odečteme růst cen, byla vyšší o 1,8 procenta. Nejvíc vydělávali finančníci, průměrný plat v bankách a pojišťovnách byl skoro padesát tisíc.

Za celý loňský rok se průměrná mzda zvýšila o 608 korun na 25 686 Kč, což je po zohlednění inflace reálný růst o dvě procenta. Nejvyšší mzdy i loni vyplácel finanční sektor. Průměrná mzda v bankách a pojišťovnách činila 48 175 korun. „Jen o trochu méně brali v průměru zaměstnanci IT firem a telekomunikačních společností, konkrétně 47 364 korun. Nejnižší průměrnou mzdu dostávají zaměstnanci restaurací a hotelů, 14 093 korun,“ uvedl ekonom Deloitte David Marek.

„Mzdy v podnikatelské sféře rostly mírně pomaleji, než jsme čekali. Zvyšovaly se především ve veřejné sféře. Ekonomika se vyvíjí příznivě, situace na trhu práce se zlepšuje a do roku 2015 tak počítáme s mírným zrychlením růstu reálné mzdy na 2,8 procenta,“ komentoval čerstvá data hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Nejlépe na tom z hlediska příjmů byli lidé pracující v hlavním městě. Průměrná mzda v Praze loni ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostla o půl procenta na 34 625 Kč. Za celý loňský rok pak stoupla o 1,4 procenta na 33 347 Kč.

Nejnižší platy brali obyvatelé Karlovarského kraje. Průměrná mzda tam v posledním čtvrtletí čtvrtletí vzrostla o 3,5 procenta na 23 596 Kč. Meziročně si lidé na Karlovarsku polepšili o 796 Kč.

Pokud bychom srovnávali tuzemské mzdy v eurech s okolními zeměmi, devalvací koruny z roku 2013 jsme si jednoznačně znovu pohoršili. „Zatímco ještě v roce 2012 dosahovala průměrná mzda v ČR téměř 1000 eur, nyní jsme na 933 eurech. Jde o druhý rok poklesu o více než tři procenta. Kupní síla tuzemských zaměstnanců se tak při nákupech v zahraničí či dovolených jednoznačně snížila,“ podotkl ekonom ČSOB Petr Dufek.