Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Průměrná mzda vzrostla na 25 306 korun. Trh čekal víc

  • 241
Průměrný Čech si v prvním čtvrtletí podle statistiků polepšil meziročně na mzdách o 522 korun. Na výplatní pásce má 25 306 korun hrubého. Na tuto částku přesto dvě třetiny Čechů nedosáhnou. Mzdový medián byl 21 143 korun.

Podle ekonoma Ery Jana Bureše vývoj mezd zaostává za růstem ekonomiky a klesající nezaměstnaností. „Zaměstnanci si v delším období nejistoty a strachu o zaměstnání pravděpodobně zvykli nežádat o vyšší mzdy a ovlivňuje to jejich chování i dnes. Navíc v průběhu krize relativně poklesla vyjednávací síla řady zaměstnanců. Významně narostl počet pracovníků na dobu určitou,“ míní.

Na nízký růst mezd upozorňovaly v minulých týdnech také odbory, které vyzvaly zaměstnance a své předáky k odvážnějšímu vyjednávání o mzdách (čtěte Tlačte na mzdy, jinak Rakousko doženeme za sto let, radí odbory).

Průměrná mzda v prvním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu vzrostla nominálně o 2,2 procenta, reálně díky minimální inflaci o 2,1 procenta. Mzda se tak zvýšila o 552 Kč na 25 306 korun. Větší vypovídací hodnotu však má mzdový medián (prostřední hodnota s vyloučením extrémních mezd). Medián se meziročně zvýšil o 2,1 procenta na 21 143 Kč. Velký rozdíl je ale mezi odměňováním mužů a žen. Zatímco muži měli 23 035 Kč, ženy jen 18 998 Kč.

Trh čekal, že mzdy porostou víc, výsledky ale nevidí jako překvapení. Vývoj mezd může mít také v delším horizontu vliv na rozhodování České národní banky. „Umírněný růst mezd je argumentem, proč ČNB nemusí spěchat s uvolněním kurzu koruny,“ podotkl ekonom Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Mzdy rostly podobně jako ke konci roku víc v nepodnikatelské sféře, díky zvýšení platů ve státním sektoru. Reálně si lidé ve státních službách polepšili o 2,8 procenta, v podnikatelské sféře o dvě procenta.

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo podle ČSÚ mzdu mezi 10 198 Kč a 39 890 Kč.