Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průměrná mzda vzrostla na téměř 23 tisíc, hlavně díky úředníkům

  9:10aktualizováno  11:14
Platy v Česku se navzdory ekonomické krizi ve 2. čtvrtletí v průměru zvedly o 622 korun na 22 992 Kč. Zásluhu na tom má především státní správa, kde mzdy rostly rychleji než ve firmách. Reálně se příjmy zvýšily díky nízké inflaci o 1,4 procenta.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejvíc si polepšili úředníci. Mzdy ve státní správě zrychlily růst ze 4,2 procenta v prvním čtvrtletí na 4,3 procenta. "Za nepatrně vyšším přírůstkem průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí tak stojí státní sféra," uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank.

Příjmy Čechů tak v průměru nabyly i přesto, že řada podniků kvůli propadu tržeb snižovala mzdy nebo zmrazila bonusy. Například zaměstnanci ČSA přistoupili na konci dubna na snížení mezd o 6,5 procenta.

V soukromém sektoru průměrná mzda narostla meziročně o 2,4 procenta na 22 842 korun, inflace jen o 1,4 procenta, lidem se tak příjmy reálně zvýšily o procento.

Zvýšení mzdy neznamená růst spotřeby

Podle odvětví narostly platy nejvíce v oblasti zdravotní a sociální péče, kde průměrná mzda vzrostla o 7,6 procenta. Naopak nejvíc, o 7,5 procenta, se mzdy propadly lidem pracujícím v oblasti těžby a dobývání.

může se hodit

Srovnejte si svůj plat s ostatními na webu Mujplat.cz

Jak ale upozornila Horská, nárůst průměrné mzdy nemusí nutně znamenat, že lidé budou více nakupovat. "Nárůst počtu nezaměstnaných bude tlačit spotřebu dolů," řekla Horská.

Za celé první pololetí vzrostla meziročně průměrná mzda o 2,7 procenta na 22 605 korun. Inflace v uvedeném období dosáhla 1,8 procenta. Také za prvních šest měsíců narostly platy více ve státní správě než v podnikatelské sféře.

Analytici Raiffeisenbank podle Horské pro letošní rok očekávají nejnižší růst průměrné mzdy v historii České republiky. "Reálná mzda ale zásluhou nízké inflace nepoklesne jako v roce 2008," dodala Horská.

Český statistický úřad před časem změnil výpočet průměrných mezd. Nově upřednostňuje model přepočteného počtu zaměstnanců, který vychází ze skutečně odpracovaných hodin. Podle starého výpočtu na fyzické osoby dosáhla průměrná mzda 23 664 korun.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Najdete na iDNES.cz