Průměrný plat vyšplhal nad 17 tisíc

  • 273
Z porovnání letošních a loňských výplatních pásek vycházejí výrazně lépe ty s datem 2003. Podle statistiků na nich mělo být ve druhém čtvrtletí v průměru o 1090 korun více, celkem pak 17 084 korun hrubého. Díky nízké inflaci se platy proti minulému roku reálně zvýšily o 6,7 procenta.

Rychleji rostly mzdy v nepodnikatelské sféře, když dosáhly 17 512 korun. Dostaly se tak dokonce nad úroveň mezd vyplácených ve firmách, kde byl průměr o 560 korun nižší.

„Rozdíl mezi podnikatelskou a nepodnikatelskou sférou je vždy vyšší v 1. a 3. čtvrtletí roku, zatímco ve 2. a 4. čtvrtletí, vzhledem k pravidelnému vyplácení dalšího platu, dochází k většímu sbližování úrovně mezd,“ uvedl ve svém komentáři statistický úřad.

„V nepodnikatelské sféře může být úroveň průměrné mzdy dokonce vyšší, jak se stalo v letošním 2. čtvrtletí.“

Vyšší mzdový růst státních zaměstnanců ovlivnilo především zvýšení platových tarifů od 1. ledna 2003. V celoročním průměru ale dosud mzda v nepodnikatelské sféře ještě nikdy nedosáhla úrovně firemních odměn.

Za celé první pololetí si nejméně polepšili zaměstnanci vydavatelství, tisku a nahrávacích firem. Těm se průměrný plat zvyšoval jen o 1,5 procenta.

Naopak z největších přírůstků se mohli těšit pracovníci v oblasti nemovitostí (+11,6 procenta), vzdělávání (+13,4) a zdravotnictví (+11 procent). Všechna tato odvětví jsou však i nadále v absolutních číslech pod celorepublikovým průměrem.

Medián označuje prostřední hodnotu uspořádané řady hodnot. Pokud byla v roce 2001 mediánová mzda 14139 Kč, znamená to, že polovina Čechů pobírala tehdy méně než je tato suma, polovina pak více. (Průměr byl v roce 2001 16 353 Kč.)

CO UDÁVÁ MEDIÁN

Podrobnější údaje o mzdách, jako je například medián, Český statistický úřad aktuálně neuvádí. Poslední dostupná čísla se vztahují k roku 2001, kdy průměrná mzda byla o 15,7 procenta vyšší než medián.

„Ukazuje se, že extrémní hodnoty mezd nejlépe placených zaměstnanců výrazně zvyšují aritmetický průměr mezd, který tak stále méně odpovídá vžité představě mzdy běžného zaměstnance,“ uvedl v analýze ČSÚ.

Podle jiných odhadů, dvě třetiny lidí pobírají nižší než průměrnou mzdu.

Ekonomové nepovažují zprávy statistiků za příznivé. „Přes mírné zpomalení zůstává tempo růstu mezd při téměř neexistující inflaci vysoko nad hranicí možností tuzemské ekonomiky. V soukromé sféře urychluje strmý růst mezd propouštění a ve veřejné sféře prohlubuje problémy veřejných financí,“ upozornil Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Vývoj průměrné hrubé mzdy v uplynulých čtvrtletích (údaje v korunách).