Průmysl překonal živly i silnou měnu

  • 2
I přes nářky nad silnou korunou a srpnovými záplavami si nakonec v uplynulém roce český průmysl polepšil bezmála o pět procent. Na meziročním nárůstu produkce o 4,8 procenta se podílely především elektrotechnické a optické obory, spolu s gumárenským průmyslem a výrobou plastů.

"I přes narůstající problémy v Evropě, tedy v zemích našich největších obchodních partnerů, a v kombinaci s neúměrně silnou korunou proti euru byl loňský rok pro český průmysl úspěšný," říká analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

"Nepodařilo se sice zopakovat výkon z roku 2001, kdy růst průmyslu dosáhl 6,8 procenta, vzhledem k nepříznivým vlivům, kterým musel český průmysl čelit, není ale dosažený výsledek nijak špatný," dodává.

Z dlouhodobé krize se však nedaří vybřednout kožedělnému průmyslu, pokles zaznamenala rovněž výroba textilu a oděvů, i když zde se snad začíná blýskat na lepší časy.

Podle Pavla Sobíška z HVB Bank totiž textilní průmysl rostl už druhý měsíc po sobě, což signalizuje konec recese v tomto odvětví.

"Výsledkem diferencovaného tempa růstu v jednotlivých odvětvích byl další posun odvětvové struktury průmyslu, dále se zvýšil podíl zpracovatelského průmyslu. Naopak poklesl podíl energetiky, těžkého strojírenství a hutnictví," konstatuje ve své zprávě Český statistický úřad.

Komentář Atlantik FT
najdete ZDE
Tržby z průmyslové činnosti loni stouply o 3,4 procenta, příjmy z přímého vývozu se zvedly dokonce o 15,7 procenta.

V samotném prosinci se produkce zvýšila o 6,6 procenta. "Průmysl splnil v prosinci očekávání z hlediska tempa růstu výroby, ale nijak neoslnil. Pravděpodobně si udržel pozici jednoho z hlavních motorů růstu HDP ve 4. čtvrtletí 2002," míní Sobíšek.