Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průmysl roste, dělníci pracují déle

  1:00aktualizováno  1:00
Český průmysl po loňském vstupu do EU zažil rekordní rok, který zvládl s menším počtem lidí. Mimo jiné proto, že dělníky se podle statistik podařilo lépe využít a udržet déle v práci. Skutečná pracovní doba, která je už tak nezvykle dlouhá, se tím ještě protáhla.

V průměru až o týden.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, který spočítal, že hodinové výdělky loni rostly o třetinu pomaleji než výdělky měsíční.

Průmyslníci i ekonomové to vysvětlují tím, že podnikům se nakupilo víc zakázek, což vedlo nejprve k mobilizaci všech dostupných sil a teprve pak k nabírání nových lidí.

Tím se vysvětluje i fakt, proč nezaměstnanost klesá až v poslední době, i když výroba a export v průmyslu prudce rostly už od poloviny loňského roku.

Pilnější než Japonci 
"Zaměstnanci odpracovali v průměru o 2,3 procenta více hodin než předchozí rok," odhaduje na základě statistických údajů ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Loni nešikovně vyšly státní svátky a do práce se chodilo o dva dny déle, tím však podle Sobíška lze vysvětlit sotva polovinu loňského růstu pracovní doby. Zbytek připadá na přesčasy, víkendy a delší pracovní dobu.

Podle loňského šetření Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj patří Češi mezi národy, které tráví v práci nejvíce času. Průměrnou pracovní dobu jednoho člověka za celý rok 2003 OECD v Česku odhadla na 1972 hodin, což je více než ve vyspělých zemích, jako je Japonsko nebo USA.

Čeští odboráři to vysvětlují velkým nasazením lidí a menším počtem svátků, dalším vysvětlením však je, že Češi si neumějí práci tak dobře zorganizovat a potřebují na stejnou práci více času. Mimo jiné proto, že třeba v kancelářích hodně času promarní neproduktivní činností.

Vezme-li se jako základ předloňské číslo OECD, pak loni průměrný Čech strávil vpráci  2017 hodin. To je o pětačtyřicet hodin víc, což vydá na celý pracovní týden. Hlasy z terénu potvrzují, že větší výkon a průměrnou měsíční mzdu přes 18 tisíc hrubého si lidé loni vskutku museli odpracovat.

"Zvládli jsme zvednout tržby o padesát procent bez najímání nových lidí," uvádí Petr Skrla z firmy Grafitec, která v Dobrušce vyrábí tiskařské stroje a loni čistila podnik před vstupem německého investora. Noví lidé se mají najímat až letos.

Nabrat lidi? Spíš koupím počítače 
Podle Sobíška loňský vývoj odpovídá ekonomické teorii, podle níž po nástupu konjunktury firmy nejdřív využívají skryté rezervy a teprve potom najímají nové lidi.

To se může v menší míře opakovat i letos, kdy se počet odpracovaných hodin může znovu mírně zvednout. Státní svátky opět nepomohou. Třeba květnové volné dny vycházejí na neděli a pracovních dnů je stejně jako loni.

Vytížení stávajících kádrů je v Česku ještě umocněno tím, že manažeři si nábor nových lidí pečlivě rozmýšlejí kvůli vysokým nákladům na pojistné. "To je u nás obludně vysoké. Najmout člověka je daleko zásadnější rozhodnutí než třeba koupit počítač," říká šéf sázkové kanceláře Tipsport Vratislav Randa.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Najdete na iDNES.cz