Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Průmysl se na čas zmátořil, stavebnictví zpomalilo propad

  • 4
Průmyslová výroba v srpnu meziročně zrychlila růst na 5,9 procenta. Podle ekonomů to však není výsledek hodný pochvaly. Hodnota nových zakázek totiž meziročně klesla o 3,4 procenta a v dalších měsících se dá čekat spíše zpomalení průmyslu.

Hlavními tahouny tuzemského průmyslu zůstává výroba aut a strojů. Podle ekonomů je však reálný přírůstek průmyslu mizivý, protože po očištění o meziroční výhodu v podobě jednoho pracovního dne rostl jen o 3,5 procenta. Proti červenci letošního roku průmyslová výroba dokonce klesla o 0,6 procenta.

Největším rizikem tuzemského průmyslu je rostoucí závislost na zahraničních zakázkách a klesající poptávka domácí ekonomiky. Počet tuzemských objednávek během srpna klesl o 14,1 procenta, zatímco zakázek ze zahraničí přibylo jen o 3,3 procenta.

"To jsou nebezpečné tendence především v souvislosti se zpomalením evropského hospodářství. Za rizikový faktor lze považovat i přílišnou orientaci České republiky na automobilový průmysl a výrobu strojů," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Pokles zakázek tak naznačuje, že průmysl bude během následujících měsíců klesat. Meziroční pokles nových zakázek je navíc první od října 2009, kdy se česká ekonomika začala vzpamatovávat z recese.

Stavebnictví klesá už pět měsíců

Tuzemské stavebnictví v srpnu meziročně zpomalilo pokles na 7,7 procenta, po odečtení jednoho pracovního dne navíc však produkce meziročně klesla o 8,9 procenta. Počet nově zahájených bytů klesl o sedmnáct procent.

"Celkově se dá říct, že stavebnictví prožívá a ještě řadu měsíců bude prožívat velmi nepříznivé období dané slabou veřejnou i soukromou poptávkou," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Upozornil, že již pět měsíců za sebou stavebnictví padá. "A jak je vidět, příliš nepomohl ani vyšší počet pracovních dnů," dodal.

Produkce v pozemním stavitelství klesla o 1,8 procenta a produkce inženýrského stavitelství se snížila o 18,5 procenta. Stavební produkce od počátku roku do konce srpna klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 16,1 procenta.