Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průmysl se vzpamatovává, v březnu klesl „jen” o 17,5 procenta

  9:16aktualizováno  11:41
Průmyslová produkce v České republice v březnu meziročně klesla o 17,5 procenta a zřejmě se tak vymanila z pětiměsíčních čtvrtinových poklesů. Oznámil to dnes Český statistický úřad na základě průběžných údajů, které předcházejí standardním měsíčním údajům. Ty ČSÚ zveřejní 12. května.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Výsledky nezahrnují očištění od počtu pracovních dnů. Březen 2009 měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o dva pracovní dny více. "Odhadujeme, že po očištění od těchto vlivů průmyslová produkce meziročně klesla o 20,9 procenta," píše se ve zprávě úřadu.

Výsledky statistikové zpracovali na základě údajů z pravidelného měsíčního šetření pořízených a zpracovaných k 24. dubnu. V tomto termínu předložilo výkaz 73 procent podniků, které mají zpravodajskou povinnost. Jejich podíl na celkových tržbách činil 82 procent.

V únoru průmysl klesl o 23,4 procenta a padal už pátý měsíc po sobě, oproti lednu ale propad činil pouze 0,2 procenta.

"Šrotovné a dva pracovní dny navíc pomohly českému průmyslu se vymanit ze čtvrtinových poklesů v meziročním srovnání. Až na automobilový průmysl se  pokles u většiny průmyslových oborů jen zastavil. Ale buďme rádi i za to," uvedla Helena Horská ze společnosti Raiffeisenbank. Podle odhadů banky měl průmysl klesnout pouze o 14 procent. 

"Zastaví-li se ale v průběhu tohoto roku propad světové ekonomiky a začnou-li se rozjíždět kola světové ekonomiky, můžeme se snad už na přelomu roku 2009 a 2010 těšit na kladné výsledky českého průmyslu," dodala Horská. Meziroční odhad průmyslové produkce v letošním roce podle ní zůstává -12 %.

Hospodářská komora: Výsledky jsou zklamáním

Prezident Hospodářské komory Petr Kužel ale v dnes zveřejněných číslech pozitivní zprávu nevidí. "Předběžné údaje o stavu průmyslu v březnu jsou pro nás v jistém ohledu zklamáním. Čekali jsme sice pokles, ale ne tak dramatický. Čísla jenom dokládají, v jak hluboké recesi se české hospodářství z kraje roku nacházelo," uvedl Kužel.

Podle něj i v březnu se masivně propouštělo a výroba v mnoha odvětvích nadále klesala. "V odvětvích jako automobilový průmysl se sice začaly projevovat první příznivé dopady zavedení šrotovného v sousedních zemích, ale na zpomalení trendu to bylo stále málo. V příštích měsících už by se například toto opatření mělo projevit citelněji," dodal Kužel.

Počet zaměstnanců klesl téměř o deset procent

Tržby z průmyslové činnosti (v běžných cenách) byly v březnu meziročně nižší o 14,7 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně nižší o 16,7 %, z toho zakázek ze zahraničí o 15,5 %.

V podnicích s 50 a více zaměstnanci se evidenční počet zaměstnanců meziročně snížil o 9,9 procenta, průměrná mzda v těchto podnicích pak vzrostla o 2,4 procenta.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Najdete na iDNES.cz