Špatný výsledek průmyslové výroby opět zaskočil analytiky.

Špatný výsledek průmyslové výroby opět zaskočil analytiky. | foto: Kia Motors

Průmysl si v listopadu opět sáhl na dno, propadl se o 17,4 procenta

  • 50
Finanční krize udělila českému průmyslu další citelnou ránu. Průmyslová výroba se loni v listopadu meziročně svezla o 17,4 procenta a o deset procent překonala říjnový pokles, který byl podle analytiků šokující.

K propadu nejvíce přispěl pokles výroby dopravních prostředků a zařízení o více než 30 procent.

"Dnešní údaje o průmyslové produkci nemají v novější české historii obdoby a svědčí o nezanedbatelné hloubce dopadů globální recese na českou ekonomiku. Hloubka průmyslového propadu v listopadu však zároveň dává naději, že recese se blíží k svému dnu," uvedl analytik Raiffeisen Bank Pavel Mertlík.

Česká spořitelna označila číslo za hrozivé. "Průmysl má před sebou další těžké měsíce: zakázky naznačují, že i další poklesy v nejbližších měsících budou výrazné. Oživení se dá čekat až teprve s oživením evropské měnové unie, což je námi očekávaný scénář druhé poloviny příštího roku," uvedl analytik Martin Lobotka.

Další šok pro analytiky

Po očištění od sezonních vlivů byla výroba nižší o 13 procent. Poklesu nejvíce nahrála výroba dopravních prostředků a zařízení (o 30,3 %), výroba základních kovů, hutních a kovodělných výrobků (o 23,4 %) a výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení (o 9,9 %).

Růst zaznamenalo jen odvětví výroby koksu a rafinérského zpracování ropy (o 33,7 %), ale jen kvůli odstávce výrobního zařízení v předešlém roce.

Průměrný počet zaměstnaných osob v průmyslu se meziročně snížil o 41,8 tisíc osob (o 3,5 %). Největší propad v zaměstnanosti mají textilky.

Průmysl začal klesat loni v říjnu. Meziroční propad o 7,6 byl největší za šest let a šokoval analytiky. Listopadové číslo je bezmála o deset procent horší.

Podle Hospodářské komory ČR by k řešení situace měly spojit své síly podnikatelé, vláda i opozice, ale hlavně banky.

"Právě komerční banky od začátku letošního roku provozují politiku, která je přesně v rozpory se zájmy tuzemského průmyslu a celé ekonomiky. Zvyšují úročení provozních úvěrů, ačkoliv centrální banka loni hned třikrát snížila hlavní úrokovou sazbu," dodal Petr Kužel.