Průmysl začal po roce opět růst

aktualizováno 
P r a h a - Po více než roce ohlásil včera ČSÚ opět mírný růst průmyslu. Pokud by měl letošní říjen stejný počet pracovních dní jako loňský, vyrobily by podniky skoro o procento více než před rokem. Není to sice mnoho, ale na druhou stranu poprvé po více než roce, kdy se průmysl dostal do plusu.
Zároveň se otočil i nepříznivý poměr mezi růstem mezd a produktivitou práce - zatímco platy v průmyslu vzrostly reálně o čtyři a půl procenta, pracovní výkonnost zaměstnanců se zvedla o 5,2 procenta.

Pokud se nebere v úvahu, že letos byl říjen o dva pracovní dny kratší než před rokem, byl výsledek průmyslové výroby o 1,3 procenta horší než loni.

Navzdory příznivým zprávám byli ekonomové vývojem v průmyslu zklamáni. "Na podzim velmi výrazně vzrostl vývoz, a tak jsme čekali, že když k němu přispěje i oživená poptávka v tuzemsku, vytáhnou spolu růst průmyslu do výraznějších kladných čísel. Jenže se ukázalo, že domácí poptávka je stále na bodu mrazu a průmyslu vůbec nepomohla," říká ekonom Ivo Nejdl z Raiffeisen Bank.

Podle něho se o skutečném oživení v průmyslu i v celé ekonomice bude moci hovořit až ve chvíli, kdy se začne zvedat i poptávka tuzemských firem a domácností. A to by mělo nastat nejdříve v polovině příštího roku. "Do té doby budeme sice pozorovat pomalé přírůstky výroby, bude to však jen díky tomu, že průmyslu pomáhá oživení v západní Evropě. A také díky tomu, že se budeme srovnávat s velmi špatnými loňskými daty," dodal Ivo Nejdl.

Také Martin Hlušek z Erste Bank Sparkassen ohodnotil poslední údaje z průmyslu jako nepříznivé. "Průmyslový sektor má stále daleko k ekonomickému oživení," podotkl.

Naopak velmi příznivě přivítali ekonomové zlom ve vývoji mezd a produktivity práce. Celý letošní rok totiž provázela varování domácích i zahraničních expertů, že příliš rychlý růst mezd převyšující růst produktivity může zvednout vlnu nezaměstnanosti i inflace. Mezera mezi mzdami a pracovní výkonností se však nyní uzavřela. "Na rozdíl od začátku letošního roku tak již z této strany skutečně nehrozí riziko pro rovnováhu ekonomiky," uvedl Martin Čihák z Komerční banky.

Při pohledu na jednotlivá odvětví se přitom ukazuje, že růst platů zatím dokázaly omezit pouze podniky ve zpracovatelském průmyslu. Naopak v energetice i v těžebnictví rostou platy stále příliš rychle.

Podle Ivo Nejdla je to kvůli tomu, že zpracovatelské podniky mají větší možnost vyvážet a díky tomu jsou daleko víc otevřeny zahraniční konkurenci. "Jejich restrukturalizace tak probíhá rychleji než v energetice či v těžebním průmyslu." Malá možnost uplatnit své výrobky na zahraničních trzích je podle ekonomů také důvodem pro špatný vývoj ve stavebnictví. Stavební firmy totiž musí většinu produkce udat na domácím trhu, kde zatím poptávka zůstává mizivá. Jejich produkce se v říjnu snížila meziročně o více než sedm procent, po vyloučení vlivu pracovních dní činil propad 6,3 procenta

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Stavebnice, panenky, modely. Česko je evropskou hračkářskou velmocí

Jiřetínská Detoa nabízí skupinám turistů exkurze podnikem s tradiční výrobou hraček a klavírových mechanik.

Česká republika je největším vývozcem hraček v Evropě. Hodnota jejich exportu dosahuje dvou miliard eur (51,6 mld. Kč)....

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Na trhu s knihami se točí miliardy. Nakladatelé se spojují, aby obstáli

Ilustrační snímek

Ještě rok poté, co druhé největší nakladatelství Euromedia Group a jednička mezi knižními sítěmi Luxor oznámily...

Najdete na iDNES.cz