Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průmyslníci se bojí Koreje, chtějí omezit volný obchod

  4:05aktualizováno  4:05
Čeští lobbisté se pustili do zatím nejvýznamnější obchodní dohody, která má být uzavřena mezi Evropskou unií a třetí zemí. Smlouva by měla zrušit vzájemná cla a odstranit překážky obchodu mezi EU a Jižní Koreou. Evropští vývozci do asijské země by tak ročně mohli ušetřit asi 1,6 miliardy eur. Čeští výrobci výrobci aut se ale bouří, podle nich může mít dohoda neblahý dopad na celé odvětví.

Autoprůmysl se bouří. Podle jeho zástupců je smlouva s Koreou nevýhodná nejen pro české ale i pro evropské výrobce aut. Ilustrační foto | foto: Kia Motors

Zástupci tuzemského autoprůmyslu, českých odborů a Svazu průmyslu a dopravy teď chtějí dohodu pozměnit. Obrátili se proto na ministerstvo průmyslu a obchodu, které jim vyhovělo.

"Necháme si zpracovat dopadovou studii na Česko. Její výsledky bychom chtěli mít před definitivním rozhodováním o smlouvě," uvedl pro MF DNES náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Konečný osud smlouvy přitom může předznamenat výsledky budoucích a ještě mnohem důležitějších obchodních dohod, například mezi EU a Indií nebo EU a Čínou.

"Pokud se ale ukáže, že jedno průmyslové odvětví dokáže potopit celou smlouvu, je jasné, že se v budoucnu nic nedohodne," uvedl jeden ze zdrojů blízkých vyjednávání. Zatím je postoj Česka k dohodě kladný. "Uvidíme, zda dopadová studie změní náš názor," říká opatrně Tlapa.

To, zda by odpor jedné země dokázal zablokovat celou dohodu, zatím není jasné. Do procesu jejího schvalování mohou totiž opět promluvit Češi, konkrétně prezident Václav Klaus. Pokud by podepsal Lisabonskou smlouvu, musela by dohoda o volném obchodu s Jižní Koreou příští rok povinně zamířit na souhlas do Evropského parlamentu, kde by mohla být dále "nahlodávána". Pokud Lisabon platit nebude, smlouva si vystačí se souhlasem Rady a konzultací v parlamentu.

Smlouva výhodná jen pro někoho?

Co se části českého průmyslu na dohodě nelíbí? "Dohody o volném obchodu jednoznačně podporujeme, ale musí být výhodné pro obě strany. V této podobě by výrazně narušila konkurenceschopnost evropského i českého automobilového průmyslu," říká Radek Špicar, šéf vnějších vztahů Škoda Auto.

Podle něj hrozí, že jihokorejská auta dovážená do Evropy bez cel budou podstatně levnější než evropská konkurence, protože budou obsahovat díly vyráběné jinde v Asii. Například v Číně. Součástí dohody jsou totiž kvóty na to, jaký maximální podíl jinde vyráběných součástek mohou jihokorejská auta obsahovat.

Zatímco autoprůmysl tlačil na to, aby v sobě měla minimálně 60 procent součástek "Made in South Korea", Korejci chtěli padesátiprocentní hranici. Zatím je vyjednán kompromis ve výši 55 procent. Analýza ministerstva průmyslu tento stav hodnotí pozitivně:

"V současnosti k nám Korejci dovážejí výrobky, které mohou obsahovat jakékoli množství jinde vyráběných komponent. Dohoda tedy současný stav jen zlepší."

Ivan Hodač, šéf evropské asociace výrobců automobilů, upozorňuje také na to, že přijetí dohody přestane Korejce tlačit k tomu, aby investovali do továren v Evropě. Tím by ubylo práce jejich evropským dodavatelům. Proti tomu se zase bouří české odbory.

"Žádáme českou vládu, aby takovými kroky dále nepřispívala ke zhoršování situace na českém pracovním trhu," uvedl šéf OS Kovo Josef Středula.

Tisícistránkový text bude příští týden oficiálně přeložen z angličtiny do národních jazyků EU. Odstartuje tak schvalovací proces, který by měl vyvrcholit příští rok na jaře.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz