Průmyslová inflace je nejnižší za dva roky

Výrobní ceny rostou tak pomalým tempem, jaké ekonomika nepamatuje od října 1999. Meziroční nárůst cen průmyslových výrobců zpomalil v říjnu na 1,3 procenta ze zářijových 1,8 procenta. Toto zpomalení nejvýrazněji ovlivňovaly ceny v průmyslu koksování a rafinérského zpracování ropy, které byly v říjnu o pětinu nižší než v loni.

Podle údajů ČSÚ se v meziměsíčním srovnání zvýšily výrobní ceny mezi zářím a říjnem o 0,7 procenta. "Důvodem výrazného meziměsíčního zvýšení indexu je přechod na zimní ceny elektřiny, které jsou o téměř dvanáct procent vyšší než ceny letní uplatňované od dubna do září," říká analytik Patria Finance David Marek.

Ceny zemědělských výrobců byly v říjnu meziročně vyšší o 4,7 procenta, hlavně kvůli růstu cen mléka, prasat a drůbeže, na druhé straně poklesly ceny skotu a vajec. "Vývoj zemědělských cen lze hodnotit příznivě. Spotřebitelské ceny potravin by v nejbližších měsících neměly být tlačeny výrazně vzhůru," míní Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Podle Sobíška tyto údaje nenaznačují možné změny v politice České národní banky. "Z hlediska finančních trhů a měnové politiky vidím čísla jako neutrální, neboť potvrdila zachování nízkoinflačního prostředí, ale žádné dramatické propady cen kvůli nízké poptávce," říká Sobíšek.

Opačného názoru je Ivo Nejdl z Raiffeisenbank. "Inflace v průmyslu sloužit jako předstihový ukazatel vývoje domácí hospodářské aktivity. Všechny indikátory popisující vývoj domácí i světové ekonomiky ukazují na mohutné ochlazení spojené s poklesem cen. Očekávám proto, že ČNB rozhodne o redukci sazeb na zasedání 29. listopadu."