(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stát chce stavět další průmyslové zóny. Netuší však ani to, kolik jich má

  • 167
Nevíme, netušíme, údaje nejsou aktuální. Tak odpovídá většina státních úřadů na dotaz týkající se obsazenosti průmyslových zón, do jejichž výstavby stát v minulých letech nasypal miliardy korun. Ministerstvo průmyslu přesto navrhuje vybudovat za 1,3 miliardy další čtyři zóny.

Návrh by měla vláda projednat už poněkolikáté v pondělí, doposud ho vždy musela odložit. Ministr průmyslu Jan Mládek se kvůli tomu dostal do ostrého sporu s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou.

Druhému jmenovanému vadí především plánovaná zóna u Veselí nad Lužnicí, která se rozkládá na nejcennější zemědělské půdě. V okolí se přitom podle resortu nachází dostatek volných ploch na méně kvalitních pozemcích či průmyslových brownfieldů.

Na kritiku agrárníků ministerstvo průmyslu reagovalo překvapivě. K původním čtyřem navrhovaným zónám přidalo bez konzultace s Jurečkou další čtyři potenciální lokality, které chce nechat prověřit. To Jurečku ještě víc naštvalo.

„U prvního balíku průmyslových zón jsme upozorňovali, že nejsou prověřovány alternativní možnosti a že to směřuje na nejúrodnější půdy, které máme. Nerozumím, proč u dalších zón zvolilo ministerstvo stejný přístup. Naše námitka se do návrhu vládního usnesení nijak nepromítla,“ říká Jurečka. Šéf zemědělců navíc pochybuje o tom, zda jsou již existující zóny v Česku obsazeny do té míry, aby bylo kvůli tomu nutné budovat nové.

MF DNES proto oslovila všechny kraje s dotazem, jaká je obsazenost průmyslových areálů na jejich území. Dobrý přehled má například Plzeňský, Zlínský, Jihomoravský nebo Severomoravský kraj, který se kvůli krachu OKD bude v nejbližších letech potýkat s nárůstem nezaměstnanosti, a je pro něj tedy klíčové nalákat nové investory.

Podle dat těchto krajů sice není k mání volný pozemek o 130 hektarech, jaký se plánuje u Veselí, relativně velké areály o několika desítkách hektarů však volné jsou.

Většina krajů nicméně o využití zón na svém území vůbec nic netuší. „Kraj nemá tyto údaje momentálně k dispozici,“ odpovídá Radek Šíma, mluvčí Jihočeského kraje, na jehož území chce ministerstvo průmyslu prosadit nejspornější zónu u Veselí nad Lužnicí. Podobná odpověď přitom nebyla výjimečná ani v dalších krajích.

Kolik zón je plných, nikdo neví

Databázi průmyslových zón obsahuje portál Regionální informační servis. Data v něm uvedená jsou však stará i několik let a řada krajů je neaktualizuje. O investičních příležitostech v tuzemských regionech tedy nevypovídá portál téměř nic.

Přesné údaje o obsazenosti průmyslových zón nemá ani agentura CzechInvest, která zodpovídá za státem podporované zóny. Podle mluvčí Petry Menclové se obsazenost 104 státem podpořených průmyslových zón sleduje pouze deset let po jejich vzniku, pak už agentura o využití ploch nemá přehled. „Data, kterými disponujeme, tak bohužel již nejsou aktuální,“ uvedla Menclová.

Jediný, kdo nabízí konkrétní číslo o obsazenosti průmyslových ploch v Česku, je právě jen ministerstvo průmyslu. „V současné době jsou státem podporované průmyslové zóny obsazeny z 82 procent,“ prohlašuje mluvčí František Kotrba. Stejným údajem argumentuje resort i před Jurečkou.

Ministerstvo průmyslu se odvolává na údaje agentury CzechInvest, která však tvrdí, že exaktními daty nedisponuje. O přesnosti čísla 82 procent obsazenosti není přesvědčen ani Jurečka.

„Pan ministr Mládek mi předložil určitý výčet obsazenosti průmyslových zón, ve kterém ale nejsou zdaleka všechny průmyslové zóny,“ říká Jurečka. Ve výčtu chybějí dokonce i některé zóny, které v Česku patří k největším.