Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prunéřov nebude mít pro svůj provoz dost uhlí, varují ekologové

  9:18aktualizováno  9:18
Organizace Ekologický právní servis (EPS) upozorňuje, že elektrárna Prunéřov II nebude mít po rozsáhlé rekonstrukci dostatek uhlí na svůj provoz. Palivo bude muset dovážet, což bude mít negativní dopad na životní prostředí. Energetický gigant ČEZ to odmítá, tvrdí, že uhlí má dost.

Elektrárna Prunéřov II je nejmladší uhelnou elektrárnou energetického gigantu ČEZ | foto: Martin Adamec, MAFRA

Nedostatek uhlí by podle EPS znamenal, že ČEZ by provozoval elektrárnu kratší dobu a kvůli tomu by nesplnil garance dané na dodávku tepla okolním obcím. Další verzí je pak podle ekologů dovoz uhlí odjinud než ze sousedního Dolu Nástup, což je ale neekonomické.

Rekonstrukce elektrárny

ČEZ hodlá od příštího března modernizovat elektrárnu Prunéřov II. Přijde to na 20 miliard.

Ekologové již od roku 2008 upozorňují na to, že zvolená varianta obnovy nesplňuje legislativní požadavky na energetickou účinnost a investiční náklady jsou asi o třetinu vyšší než na modernější elektrárny v sousedním Německu.

ČEZ ale zatím všechna potřebná povolení získal a nyní usiluje o vydání stavebního povolení.

"Nové studie vypočítané na základě podkladů geoložky Věry Ježkové, jež se dlouhodobě věnuje monitorování sporných aktivit společnosti ČEZ, dokazují, že v dobývacím prostoru Dolů Nástup Tušimice nebude vzápětí po dokončení obnovy Prunéřova II dostatek uhlí," uvádí EPS ve své zprávě.

"Výpočty pracují s oficiálními daty k zásobám uhlí předloženými společností ČEZ a Severočeskými doly. I podle těchto kalkulací zásoby uhlí mají vystačit na zhruba poloviční dobu, než s jakou ČEZ ve svém projektu na modernizaci Prunéřova II počítá a oficiálně deklaruje - jen 15 až 20 let namísto 25 až 30 let," stojí ve zprávě.

"Varianta dovozu uhlí vůbec nebyla předmětem posuzování vlivů na životní prostředí, ačkoliv je zřejmé, že negativní dopady dopravy uhlí mohou být velmi závažné. Tato alternativa pak samozřejmě není nijak popsána ani v dokumentaci pro integrované povolení pro Prunéřov II. To je závažný právní nedostatek celého řízení a bylo by ještě větší chybou za takovýchto podmínek požadovaná povolení vydat," upozornil Jan Šrytr, právník EPS.

Uhlí je dost, oponuje ČEZ

Elektrárenský gigant ČEZ ale nová zjištění o množství uhlí pro Prunéřov II razantně zpochybňuje. Podle něj jde o obstrukci při povolovacím procesu rekonstrukce elektrárny Prunéřov II.

Podle Oty Schneppa, mluvčího ČEZ pro severní Čechy, vychází EPS z neúplných a nesprávně interpretovaných podkladů Geofondu a jejich závěry neodpovídají realitě.

"Uhlí pro obnovu elektrárny Prunéřov je dostatek. Podle odborně spočítaných, ověřených, expertně oponovaných, se státní správou projednaných a soudním znalcem potvrzených výpočtů bylo ke dni 1. ledna 2011 v Dole Tušimice 252 milionů tun vytěžitelných zásob uhlí v kvalitě odpovídající záměru modernizace elektrárny," uvedl Schnepp.Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz