Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průvodce trhem: Jaká je minerální, kojenecká nebo pitná?

  11:00aktualizováno  11:00
Kdo vybírá balenou vodu jen podle ceny a myslí si „voda jako voda“, velmi se mýlí. Mezi kojeneckou, pramenitou, minerální i pitnou vodou jsou kvalitativní rozdíly. Do těchto čtyř kategorií balené vody rozdělila vyhláška, která platí dva roky.
Není voda jako voda - k dostání je pitná, pramenitá, kojenecká, minerální...

Není voda jako voda - k dostání je pitná, pramenitá, kojenecká, minerální... | foto: Profimedia.cz

Za pozornost stojí první tři druhy, protože pocházejí z čistých podzemních zdrojů, zatímco balená pitná voda může být i z vodovodu. "Ve srovnání s vodou s veřejné sítě nemá prakticky žádné přednosti, spíše naopak. Kvalita je sice téměř stejná, ale nedozvíte se nic o původu, úpravě ani složení," říká František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu.

PRŮVODCE TRHEM: KDE JE JAKÁ VODA?
GRAFIKA ZDE

Zato na etiketách kojeneckých, pramenitých a přírodních minerálních vod nesmí chybět název zdroje, ze kterého je voda čerpána, a lokalita, kde se zdroj nachází.

Musí tam být i údaj o charakteristickém složení a pokyn pro prodejce i spotřebitele, že lahev má být uchovávána v chladu, chráněna před přímým slunečním světlem. Na rozdíl od minulosti lze nově z jednoho zdroje vyrábět jen jednu vodu s jedním obchodním názvem.

Korunní musí být vždycky jen Korunní. Jenže jak se zdá, jinak si tuto povinnost vykládají obchodní řetězce. Minerální voda Ondrášovka se v Makru prodává pod značkou Aro.

"Není to chyba, privátní značka obchodu není názvem výrobku," vysvětluje Kateřina Vávrová ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. "Protože ani právníci nejsou zajedno, podali jsme podnět ministerstvu zdravotnictví, aby vyhlášku zpřesnili."

Přírodní minerální voda - na množství minerálů nezáleží
V minulosti mohla být za minerální vodu označena jen voda, která obsahovala nejméně 1000 miligramů minerálních látek v jednom litru, dnes může být minerální voda prakticky každá podzemní voda, která má "původní čistotu", je stabilní a její zdroj je dobře chráněn. Bez ohledu na to, zda má minerálních látek hodně, nebo naopak málo.

Zdroj musí být schválen Českým inspektorátem lázní a je pravidelně prověřován. Do místa plnění do lahví se voda smí přepravovat pouze potrubím. Nesmí se upravovat žádným způsobem, který by změnil charakteristické složení, ale může být odželezněna nebo upravena ozonem.

Může být sycena oxidem uhličitým, a to buď přímo ze zdroje (přirozeně sycená), nebo z jiného než přírodního zdroje (sycená). Oxid uhličitý může být rovněž odstraňován (dekarbonovaná), všechny úpravy musí být uvedeny na obale.

Pro běžné pití se hodí vody slabě mineralizované (s obsahem minerálních látek do 500 mg/l), pokud nejsou uměle syceny oxidem uhličitým. Středně mineralizované vody (500 až 1500 mg/l) by se měly střídat s jinými nápoji. Silně mineralizované vody (nad 1500 mg/l) by se měly pít jen výjimečně a v omezeném množství; pro děti se nehodí. A velmi silně mineralizované vody (nad 5000 mg/l) by se měly používat jen jako lék pod dohledem lékaře.

Pramenitá voda, dříve stolní voda
Donedávna jsme ji znali pod názvem "stolní voda". Pochází stejně jako přírodní minerální voda z chráněných podzemních zdrojů, ty však nejsou tak přísně sledovány, neschvaluje je Český inspektorát lázní, ale vodoprávní úřad.

Celkový obsah minerálních látek je do 1000 mg/l. Při její výrobě je možné používat úpravy, které zbavují vodu třeba železa nebo síry. Voda může být filtrována nebo upravována vháněním vzduchu s přídavkem ozonu. Nesmí se do ní přidávat žádné jiné látky s výjimkou oxidu uhličitého. Ke stáčení se nesmí přepravovat cisternami, ale potrubím.

Kojenecká voda je zaručeně původní
Je vlastně jakousi podkategorií pramenitých vod, pro kterou platí ještě přísnější požadavky. Obsah dusičnanů smí být jen 10 mg/l, u pramenitých 25, koncentrace sodíku má mezní hodnotu 20 mg/l, pramenitá 100. Přísnější jsou i mikrobiologické ukazatele. Minerálních látek nesmí mít víc než 500 mg/l.

Smí být pouze ošetřena UV zářením. "Právě proto, že je u ní zakázána jakákoli úprava měnící její složení, je kojenecká voda jedinou balenou vodou, u které je zaručeno původní přírodní složení," uvádí František Kožíšek. Kojenecká voda je vhodná nejen pro kojence, ale i k trvalému pití pro všechny.

A jak je to s vodami, které nejsou označeny přímo jako kojenecké, ale mají na obale dodatek "vhodná pro kojeneckou stravu"? "Kvalitou by měla být srovnatelná s kojeneckou vodou, ale na rozdíl od ní prošla nějakou úpravou, a tedy poskytuje trochu nižší záruku stabilní jakosti, protože každý zásah do vody je nutné považovat za rizikový bod při výrobě," uvádí Kožíšek.

Pitná voda může být z vodovodu
Lze ji získat z jakéhokoli vodárenského zdroje, může být stáčena i z veřejného vodovodu. Kvalita je srovnatelná s kvalitou pitné vody z veřejné sítě. Může být také upravována. Na rozdíl od všech ostatních druhů může být uměle doplňována minerálními látkami. Pochopitelně i sycena oxidem uhličitým.

Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Další z rubriky

Pojištění od České pojišťovny: „spoření“, které nemělo nikdy vydělat

Česká pojišťovna

Možná stovky tisíc klientů v minulosti uzavřely své pojistné smlouvy „na spoření“. Pojišťovny a sítě zprostředkovatelů...

TEST DNES: Úplné výsledky testu plechovkových ležáků

Test plechovkových ležáků

MF DNES testovala piva v plechovkách. Nakoupili jsme čtrnáct vzorků ležáků různých značek a pozvali čtrnáct odborníků,...

TEST DNES: Úplné výsledky testu kytic z květinářství

Test kytic

MF DNES koupila kytici v osmnácti květinářstvích po celém Česku. Úkolem floristů bylo připravit pugét pro padesátnici...

Najdete na iDNES.cz