Děti se zadlužují stále častěji, s půjčkami začínají už ve 12 letech

  5:12aktualizováno  5:12
Dospívající začínají se životem na dluh stále dřív, zkušenost s půjčkou má 58 procent mladých ve věku 12 až 25 let. Převážná většina z nich si přitom půjčuje opakovaně. Podle bankéřů jde o nezdravý trend. Děti si do života odnášejí špatné návyky, jak zacházet s penězi.
Mladí si půjčují nejčastěji od kamarádů.

Mladí si půjčují nejčastěji od kamarádů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou spořitelnu zpracovala společnost Millward Brown. Jeho výsledky jsou podle zadavatelů alarmující.

„Většina dětí zaujímá postoj, že chtějí žít v nadbytku. A jsou si jistí, že na to budou mít. Ale na druhou stranu netuší, jak toho dosáhnout. Často nám říkali, že chtějí mít více volného času, že nechtějí trávit v práci tolik času jako jejich rodiče,“ říká Lenka Korečková, manažerka průzkumu z České spořitelny.

Navíc je podle ní zarážející, že „na dluh“ si zvykají žít stále mladší děti. Ve skupině od 12 do 14 let má nějakou zkušenost s půjčkou třetina dětí. A většina z nich dokonce přiznala, že si půjčuje opakovaně. U starších mezi 18 až 25 lety se už někdy zadlužily dvě třetiny.

Nejčastěji od kamarádů

I když si mladí obvykle půjčují jen nízké částky a na krátkou dobu, hrozí, že do budoucna získají špatné návyky, jak s financemi zacházet. Vypůjčené peníze totiž obvykle používají na běžnou útratu. Nejčastěji si půjčují od kamarádů či od prarodičů. Až na třetím místě přijdou na řadu rodiče.

Navíc platí, že čím méně toho mladí o financích vědí, tím menší cítí potřebu se dál vzdělávat. Velká část z nich si přitom myslí, že penězům už dostatečně rozumí. Téměř polovina dětí pak odpověděla, že na získávání informací souvisejících s financemi má ještě čas.

Z průzkumu také vyplývá, že chování mladých chlapců je méně zodpovědné než u děvčat. A to přesto, že podle testů rozumí oblasti financí o něco lépe. „Kluci peníze raději rychle utratí, holky jsou spořivější,“ komentuje Korečková. U dospělých se pak rozdíly mezi muži a ženami vyrovnávají.

Hlavní zodpovědnost za finanční vzdělávání by podle jiného průzkumu skupiny Erste, do níž Česká spořitelna patří, měly na sebe vzít školy. Jenže ty tomu v současnosti věnují jen málo prostoru. Do výuky obvykle zařazují v rámci občanské nauky jen pár hodin za pololetí.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Nulové mýtné nebude zadarmo. Stát i dopravce čeká spousta administrativy

Ilustrační snímek

Na konci příštího roku začne na 900 kilometrech silnic prvních tříd platit kamionové mýtné. Stane se tak bez ohledu na...

Lidé v práci promrhají jeden den v měsíci. Firmy přicházejí o miliony

Ilustrační snímek

Řešením osobních záležitostí v práci stráví zaměstnanci jeden den měsíčně. Firmy kvůli tomu ročně přicházejí o miliony...

Ministerstvo navrhuje novou pokutu za špatně vyplněné kontrolní hlášení

Ilustrační snímek

Ministerstvo financí navrhuje v daňovém balíčku zavedení nové pokuty, kterou budou moci ukládat finanční úřady za...

Najdete na iDNES.cz