Do Prahy se podle odborníků přirozeně stahuje jakýsi národní výběr s předpoklady k úspěchu. Ilustrační foto.

Do Prahy se podle odborníků přirozeně stahuje jakýsi národní výběr s předpoklady k úspěchu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Průzkum: Největším firmám v Česku častěji vládnou „Nepražáci“

  • 57
Pražáci se málo snaží, jsou líní a pohodlní – přespolní jsou chtiví míst a jdou přes mrtvoly. Dva pohledy na manažerské postupy ve firmách, o nichž se v "dobré společnosti" nemluví, a když, tak až po několikáté skleničce. MF DNES proto zjišťovala, jaký je skutečný poměr mezi pražskými a přespolními šéfy.

Za mimopražského byl určen ten, kdo prožil většinu dětství a chodil na střední školu mimo metropoli.

Výsledek? Ve čtyřicítce největších zaměstnavatelů se sídlem v Praze (dle žebříčku Czech Top 100) sedí na židli generálního ředitele devět Pražanů.

Nahlíženo pouze poměrem mezi počtem obyvatel Prahy a celého Česka, jsou tedy Pražané v mírné převaze. Tak jednoduché to však není. Sami oslovení šéfové firem uvádějí, že rozdíly existují.

"Jako Nepražák bych se mohl tvářit jako cílevědomější, pracovitější a ambicióznější – a my Nepražáci víme, že takoví jsme," říká s nadsázkou generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jan Komárek, jenž mládí prožil v Olomouci. "Je to jako v případě fotbalových pražských 'S'. Poměr Pražáků a Nepražáků tam bude nejspíš přibližně podobný jako u manažerů," dodává k počtu mimopražských šéfů vážněji.

To, že lidé z regionů musí mít větší tah na branku, potvrzují také sociologové. "Musí se umět prosadit a překonat nějaké překážky k tomu, aby se do Prahy vůbec dostali a prosadili se tu.Mají pak vysokou motivaci něčeho dosáhnout," říká Jan Hartl, ředitel agentury STEM.

Do Prahy se proto podle odborníků přirozeně stahuje jakýsi národní výběr s předpoklady k úspěchu. Naopak Pražáci mohou mít v době, kdy se rozhoduje o jejich budoucí kariéře, tendenci se "zapomínat".

"Jako mladík v Praze máte mnohem více příležitostí pro zajímavý život, takže máte menší motivaci věnovat všechen čas a energii své kariéře," říká šéf největší české firmy ČEZ Martin Roman, jenž pochází z Havířova. "Když jsem šel studovat do Prahy, věděl jsem, že budu pracovat buď tam, či v zahraničí," dodává.

Pražáci se však brání tomu, že by zaostávali za konkurenty z jiných částí republiky. "Nemyslím, že by Pražáci byli líní, spíše je vidět, že v Praze mají šanci na úspěch všichni," říká generální ředitel Kooperativy a rodilý Pražan Martin Diviš.

Podle něj je důležitá rodina, v níž člověk vyrůstá. "Je možné, že v pražských rodinách se často uplatňují jiné hodnoty než třeba pracovitost. To může být znát," dodává.

"U vrcholových šéfů je důležitá především sociální inteligence a tu si člověk buduje vždy v rodině, ve které vyrůstá," potvrzuje hledač špičkových manažerů Jan Bubeník z Bubenik Partners. Sám říká, že při výběru vhodného kandidáta pro firmy se na místo narození nedívá.

Šéfové firem

Kde vyrůstali

Česká pošta, s. p.
Petr Sedláček - Praha

České dráhy, a. s.
Petr Žaluda - Brno

ČEZ, a. s.
Martin Roman - Havířov

Agrofert Holding, a. s.
Andrej Babiš - Bratislava

Siemens Group ČR
Pavel Kafka - Znojmo

Dopravní podnik hl. města Prahy, a. s.
Martin Dvořák - Brno

ČD Cargo, a. s.
Josef Bazala - Třebíč/Břeclav

Správa železniční dopravní cesty
Jan Komárek - Olomouc

ČSOB, a. s.
Pavel Kavánek - Praha

Mediaservis s. r. o.
Michal Koliandr - Brandýs n. Labem

Skanska CS, a. s.
Dan Ťok - Uherské Hr./Brno

Zentiva, a. s.
Jiří Michal - Praha

Veolia Voda ČR, a. s.
Milan Kuchař - Jablonec nad Nisou

Všeobecná fakult. nemoc. v Praze
Dana Jurásková - Uherské Hradiště

Metrostav, a. s.
Jiří Bělohlav - Soběslav

Česká pojišťovna, a. s.
Ivan Vodička - Kutná Hora/H. Králové

Pozn.: největší zaměstnavatelé v Česku, vybrané firmy se sídlem v Praze a českým generálním ředitelem, jednatelem, prezidentem
Zdroj: žebříček vychází z dat CZECH TOP 100 (2008–2009)

, ,