Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechuť k přijetí eura je rekordní, odpůrce referend ODS chce plebiscit

  11:12aktualizováno  11:12
Kdyby se nyní konalo referendum o přijetí společné evropské měny eura, slavili by nejspíš jeho odpůrci. V průzkumu agentury CVVM se proti přijetí společné měny vyslovilo "rozhodně" 48 procent dotázaných, dalších 29 procent bylo spíše proti.
Na každého stoupence přijetí eura připadají v tuto chvíli více než čtyři odpůrci, uvedl CVVM.

Na každého stoupence přijetí eura připadají v tuto chvíli více než čtyři odpůrci, uvedl CVVM. | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Rozhodně pro přijetí eura jsou nyní podle CVVM čtyři procenta Čechů, spíše pro čtrnáct procent. Dopočet do celku, odpovídající každému dvacátému dotázanému, si nebyl jistý, jak odpovědět.

Na každého zastánce přijetí eura tak připadají více než čtyři odpůrci myšlenky, že by se Česká republika měla připojit ke společné evropské měně a vyměnit koruny a dnes už v podstatě virtuální haléře za eura a centy.

Podstatné je znění otázky, kterou vzorku více než tisíce lidí výzkumníci CVVM položili. Politici totiž hovoří o tom, že Česko výhledově euro přijme (to je závazek vyplývající ze vstupu do EU), ale nyní na to není vhodná doba - mimo jiné i proto, že Česká republika nesplňuje kritéria, která jsou k přijetí eura nezbytná.

Otázka nicméně byla obecná: "Souhlasíte nebo nesouhlasíte s tím, aby bylo za měnu České republiky přijato euro?"

"Podpora eura roste s úrovní nejvyššího dokončeného vzdělání a klesá s rostoucím věkem. Mezi zastánce eura patří statisticky významně častěji mladší lidé ve věku do třiceti let, absolventi vysokých škol, dotázaní, kteří životní úroveň své domácnosti hodnotí jako dobrou, studenti, lidé hlásící se k pravici, voliči TOP 09 nebo ODS, respondenti důvěřující vládě a ti, kdo ekonomickou situaci ČR hodnotí jako dobrou nebo jako 'ani dobrou, ani špatnou'," uvádí CVVM.

Při pohledu na časovou osu je zřejmé, že lidé dříve ve většině přijetí eura vnímali přínosněji. Poté, co Evropou začala otřásat hospodářská krize, se však jejich pohled proměnil.

Vývoj názorů na přijetí eura coby české měny

Vývoj názorů na přijetí eura coby české měny v letech 2001-2013 podle agentury CVVM. Červené body a spojnice odrážejí součet lidí, kteří jsou rozhodně či spíše proti přijetí eura, zeleně jsou stoupenci zavedení společné měny i v ČR.

Odpůrci eura nicméně průběžně sílili už před hospodářskou krizí, už v roce 2005 jich bylo téměř tolik co zastánců.

Zajímavé je i to, že premiér Petr Nečas v Praze koncem dubna ujišťoval stálého předsedu Evropské rady Hermana Van Rompuye, že Česká republika euro přijmout chce (více o Rompuyově návštěvě zde), jeho vlastní ODS nicméně v otázce přijetí společné měny trvá na celostátním referendu. Tedy mechanismu, který jinak občanští demokraté odmítají (více o ODS a referendech zde) jako populistický prvek.

Prezident Miloš Zeman, který se označuje za eurofederalistu, říká, že si umí představit přijetí eura v České republice v horizontu pěti let. Vůči Evropě výrazně rezervovanější Nečas mu ovšem nedávno oponoval, že stanovit pevné datum přijetí eura by byla chyba (více najdete zde).

S přijetím eura by na Českou republiku dolehly závazky plynoucí z přijetí Evropského stabilizačního mechanismu, takzvaného eurovalu. Do toho mají členské země eurozóny vložit kapitál, ekonom České spořitelny Jan Jedlička jej v případě ČR odhadl na 280 miliard korun. Peníze jsou určené k záchraně zemí, jež se dostanou do ekonomických problémů (více o eurovalu jsme psali zde).

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Lesy ČR mění generálního ředitele, stane se jím Vojáček

Lesy ČR otevřou novou budovu v Hořicích, která je celá ze dřeva

Novým generálním ředitelem státního podniku Lesů ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček....

Najdete na iDNES.cz