Panelová zástavba na sídlišti Barrandov

Panelová zástavba na sídlišti Barrandov | foto: ČTK

Až polovina rodičů pomáhá dětem s hypotékou, nejvíc mladým v Praze

  • 53
Téměř polovina lidí se při žádosti o hypotéku neobejde bez pomoci rodičů. V pětině případů poskytnou rodiče mladým přímo finanční hotovost. A obvykle jim vypomůžou částkou do čtvrtiny ceny pořizované nemovitosti. Vyplývá to z průzkumu UniCredit Bank pro server iDNES.cz.

Formou pomoci při pořízení vlastního bydlení je také zřízení spořících produktů. Vlastní nemovitost jako zástavu pro hypoteční úvěr nabídne svým dětem téměř každý desátý rodič. Navíc platí, že čím jsou mladší, s tím větším zapojením rodičů mohou počítat.

.

„Finance do začátku jsou nejpopulárnější možností právem, pomáhají dvakrát. S nižší hypotékou dosáhnou mladí na lepší úrokovou sazbu, případně si za peníze od rodičů mohou vybavit domácnost,“ říká ředitel pro financování domácností UniCredit Bank Dalibor Mička.

Nejčastěji se podpoře rodičů těší mladí muži ve věku do 26 let z Prahy, Libereckého a Zlínského kraje, pomáhají jim až ve dvou třetinách případů. Naopak na Ostravsku nebo v Karlovarském kraji si tři ze čtyř Čechů řeší hypotéku úplně sami.

.

Ostatně právě v Praze zatěžuje splátka úvěru na bydlení rodinné rozpočty ve srovnání se zbytkem republiky výrazně větší měrou. Dražší byty v metropoli nepřebijí ani vyšší pražské platy (více čtěte zde).

Průměrná doba hypotéky je 22 let

Hypotéky jsou nyní navíc žádanější než v minulosti. Podle údajů Fincentrum Hypoindexu spadla v březnu průměrná úroková sazba úvěru na bydlení poprvé v historii pod dvě procenta. Lidé si v prvním čtvrtletí sjednali hypotéky celkem za více než 45 miliard korun, což je meziročně o 17 procent víc.

Češi přitom podle průzkumu splácí hypotéku v průměru 22 let. Výše úvěru přitom na dobu splácení nemá výrazný vliv. Z fixací jednoznačně vede pětiletá, loni ji vzhledem k historicky nízkým úrokovým sazbám zvolily bezmála čtyři pětiny klientů.

S rostoucím podílem refinancování klesá průměrná výše hypotéky. Zatímco ještě před pěti lety dosahovala 66 procent ceny zastavené nemovitosti, dnes je to jen 62 procent. „Hodně diskutované stoprocentní hypotéky nejsou tolik žádané, využívá je jen velmi malé procento klientů. Dva ze tří úvěrů se vejdou do osmdesáti procent hodnoty nemovitosti,“ dodává Mička.