První dojmy z RegioJetu: hrající toalety a náladová wi-fi

  12:45aktualizováno  12:45
Není ani rychlejší než pendolino, ani nejezdí tak často. Přesto mají České dráhy důvod obávat se vstupu Radima Jančury a jeho firmy RegioJet na linku mezi Prahou a Ostravou. Za méně peněz nabízejí žluté vlaky širší služby. Ale třeba slibovaný internet v nich nefunguje stoprocentně.

RegioJet představil vlaky poprvé veřejnosti při jízdě pro novináře a obchodní partnery. Ostrý start začne v pondělí, firma bude zprvu jezdit třikrát denně. Pro českou železnici je to přelomový okamžik: poprvé začne jezdit soukromý dálkový vlak bez jakýchkoliv státních dotací.

Internet nechytíte všude

I když začíná firma s ojetými vozy z Rakouska, v porovnání s dosavadním drážním standardem vypadají jako nové. Ve druhé třídě (zatím jediné) najdete kožené sedačky, u každé zásuvku na elektřinu, je tu klimatizace. Připojení k internetu ve vlaku funguje, s výjimkou některých úseků se slabým signálem. I to je ale na české poměry, kde se o internetu na kolejích zatím jen mluvilo, úspěch. Oproti jiným vlakům je v každém vagonu podstatně méně sedaček, maximálně 50.

Zásuvky do některých vlaků Českých drah už dorazily, o wi-fi připojení ale několik let stále jen mluví. Jako druhou třídu prodává RegioJet místa ve vagonech, které ještě loni rakouské dráhy označovaly za první a premium třídu.

Na novinách, kávě zdarma a stevardkách postavil Jančura svůj autobusový byznys. I u vlaků jsou základem. Jen jim přibude na rozdíl od autobusů práce. Jančura tvrdí, že chce naučit lidi opět jíst ve vlaku. Ceny tomu odpovídají. "Nemám rád bagety a chleby s řízkem ve vlaku, proto chceme nabídnout čerstvé jídlo na palubě za dostupné ceny," tvrdí Jančura. Jídlo dodává do vlaku cateringová společnost Zátiší Group.

Pohled do jídelního lístku je po příchodu z jakéhokoliv jídelního vozu příjemný šok: kromě kávy Illy a vody zdarma pořídíte například kousek dortu za devět korun. "Budeme vždy nejlevnější kavárnou v daném městě," říká Jančura. Croissant se šunkou vyjde na 20 korun, 200 gramů salátu Ceasar na 60 korun. Menu na palubě má přes čtyřicet položek, najdete v něm například i sushi či pivo Svijany či Bernard.

Interiér vlaků RegioJet
Pro cestující RegioJetu jsou připraveny elektrické zásuvky (22. září 2011)
Odjezd prvního vlaku RegioJet z pražského Hlavního nádraží (22. září 2011)
Odjezd prvního vlaku RegioJet z pražského hlavního nádraží (22. září 2011)

Interiér vagonů RegioJet

Cestující pak potěší i malé detaily, jako je třeba hrající hudba na toaletách. Záchody vypadají před začátkem jízd až sterilně čistě, otázkou však je, jak dopadnou po střetu s některými méně vychovanými cestujícími. "Po každé zastávce je budeme čistit," slibuje Jančura. Příjemným detailem je i nákup jízdenky: na levnější cenu nepotřebujete kupovat za tisíc korun IN25 kartu jako u Českých drah, stačí si zdarma pořídit kreditovou jízdenku.

Dráhy mají mezi Prahou a Ostravou zatím největší výhodu v počtu spojů a kapacitě vlaků. Tři páry vlaků denně RegioJetu jsou jen zlomkem toho, co nabízejí České dráhy. Jančura chce ale od prosince nasadit až devět vlaků denně.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

EU mění pravidla v železniční dopravě. Uleví zdravotně znevýhodněným

Ilustrační snímek

Nová pravidla pro cestování na železnici schválili ve čtvrtek ve Štrasburku poslanci a poslankyně Evropského...

Obchvat Frýdku má dokončit Silnice Group, stavbu ale blokují ekologové

Obchvat Frýdku-Místku a připojení na R48 vyznačené na mapě.

Výstavbu čtyř kilometrů dlouhého pokračování dálničního obchvatu Frýdku-Místku postaví sdružení firem vedené...

Obce brání rušení vlakových přejezdů, ministerstvo jim chce vystavit stopku

Přejezd ve Studénce, na kterém v roce 2015 došlo ke střetu vlaku s kamionem....

Resortu dopravy došla trpělivost při vyjednávání s obcemi o rušení železničních přejezdů. Těch je v Česku ve srovnání s...

Najdete na iDNES.cz