Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kolumbie chce být drogovou velmocí. Legálně, pomocí léčebného konopí

  10:00aktualizováno  10:00
Drogový byznys se začíná v Kolumbii z černého trhu přesouvat do legální oblasti ekonomiky. Vládní představitelé věří, že loňská legalizace marihuany pro medicínské využití pomůže přitáhnout investory a „nakopnout“ ekonomiku.

Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kolumbijský podnikatel Federico Cock-Correa se už 30 let zabývá pěstováním květin na rozlehlých polích. Nyní se ale rozhodl, že pestrobarevné lány osází marihuanou. Na rozdíl od místních drogových baronů, kteří vydělávají na heroinu a kokainu, dostane na svou činnost úřední souhlas. A sklizeň tak bude smět vyvážet - legálně.

Vláda v čele s prezidentem Juanem Manuelem Santosem doufá, že loňská legalizace konopí pro medicínské účely pomůže v boji s nelegálním drogovým byznysem. Vytvoří totiž příležitost legálně vydělávat těm, kdo se dosud pohybovali na černém trhu. Úřady také věří, že nová úprava pomůže přitáhnout investory a „nakopnout“ ekonomiku, píší The New York Times.

„Jde o zdraví, vědu a příležitost očistit jméno naší země,“ říká Cock-Correa, který stojí v čele kolumbijské pobočky společnosti PharmaCielo, jenž chce na nových pravidlech vydělat. „Je to posun od pěstování plodiny, která zabíjí, k té, která léčí,“ dodává.

Legální od loňska

  • Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos vydal dekret legalizující marihuanu pro domácí užití loni v prosinci. Země se tím podle něj zařadila do přední linie těch, kdo bojují s nemocemi s pomocí přírodních zdrojů.
  • Podle Santose legalizace vytrhne byznys s drogou ze spárů nelegálních překupníků.
  • V posledních letech legalizovalo konopí několik států Latinské Ameriky, stejně jako americké státy jako Colorado, Oregon a Washington.
  • Kolumbie je po desetiletí zamořená násilnostmi spojenými s drogovým průmyslem. Společně s Peru jsou největšími světovými producenty kokainu.

Zdroj: BBC

Firmy jako PharmaCielo věří, že si v drogovém průmyslu najdou své místo. „Myslíme si, že Kolumbie může být na mezinárodním poli v exportu léčebného konopí úspěšná,“ přidává se kolumbijský ministr zdravotnictví Alejandro Gaviria. „Jsme připraveni být součástí tohoto rozvíjejícího se světového trhu.“

Podle serveru Colombia Reports už se dalo dohromady první zemědělské družstvo zaměřené na pěstování léčebného konopí. Vytvořila ho desítka pěstitelů marihuany v jednom z válkou nejvíc zničených regionů Cauca. Ten dosud produkoval více než polovinu nelegálně pěstovaného kolumbijského konopí.

PharmaCielo, sídlící v Torontu, vznikla v roce 2014. Letos v červnu byla první firmou, která získala vládní licenci na výrobu konopných produktů. Stále ale čeká na povolení marihuanu pěstovat. A další následují. V červenci dostaly povolení kanadská společnost Cannavida a kolumbijská Labfarve-Ecomedics. Ta se na rozdíl od PharmaCielo chce soustředit na domácí trh. Nebude tedy potřebovat exportní licenci a její start může být rychlejší.

Gram drogy desetkrát levněji než u konkurence

Hned jak PharmaCielo dostane povolení, začne rostlinu na svých polích s květinami pěstovat, vyrábět z ní léčebné přípravky. Ty pak vyveze do Kanady a dalších zemí, které povolují dovoz léčebného konopí. Ve Spojených státech si ale ještě počkají. Konopný průmysl je tu totiž ochromený kolizemi místních a federálních zákonů. I když některé státy drogu v nedávných letech legalizovaly, federální vláda stále zakazuje dovoz čehokoli z marihuany.

„Trh s léčebným konopím má miliardový potenciál,“ míní Anthony Wile, kanadský finančník a jeden z investorů PharmaCielo. Dalším investorem je například Jim Rogers, který spolu s věhlasným americký investorem Georgem Sorosem před lety spoluzakládal vlajkovou loď odvětví hedgeových fondů Quantum Fund.

Místní podnebí a půdní podmínky jsou pro pěstování marihuany ideální. PharmaCielo očekává, že gram marihuany vypěstuje asi za pět centů (asi 1,2 Kč). Vypěstovat stejné množství drogy ve Spojených státech přijde na skoro desetkrát tolik.

„Náš růst přichází ze slunce,“ říká Marcelo Siqueira, manažer PharmaCielo Colombia. Firma očekává, že bude sklízet čtyřikrát ročně při podstatně nižších nákladech, než má konkurence na severoamerickém kontinentu.

Autor:Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Bitcoin hledá nové dno. Za měsíc ztratil polovinu hodnoty

(Ilustrační snímek)

Cena digitální měny bitcoin na burze Bitstamp ve středu poprvé od 1. prosince klesla na deset tisíc dolarů (208 tisíc...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Najdete na iDNES.cz