John Davison Rockefeller (1839-1937). Americký ropný magnát a filantrop. | foto: Profimedia.cz

Rockefeller byl první miliardář v historii. Impérium budoval ostrými lokty

  • 78
John Davison Rockefeller byl prvním americkým miliardářem, zbohatl zejména na ropě. Často je též považován za vůbec nejbohatšího člověka historie. Když v roce 1937 zemřel, měl majetek v hodnotě 1,4 miliardy dolarů. V přečtu na dnešní peníze je to přes 300 miliard dolarů. Rockefellerův majetek tak představoval 1,5 procenta hrubého domácího produktu celých USA.

Rockefellerův životní příběh je typickým příkladem „amerického snu“. Narodil se 8. července 1839 jako druhý ze šesti dětí do chudé rodiny v Richfordu ve státě New York. Jeho otec byl obchodním cestujícím a mladý Rockefeller nešel kvůli nedostatku peněz studovat vysokou školu, v šestnácti letech pouze absolvoval několikatýdenní kurz na obchodní akademii. Pak se stal spolumajitelem knihkupectví a několik let obchodoval se zemědělskými plodinami.

Pod titulem „rostlinný doktor“ prodával elixíry, za což si vysloužil přezdívku „Ďábel Bill“. Budoucí miliardář žil ve svých teenagerských letech jako tulák a byl známý jako „nepřítel tradiční morálky“.

Monopol na černé zlato

Nakonec ho však zlákala ropa. Ve 24 letech založil s přáteli malou rafinerii v Clevelandu. Když bylo Rockefellerovi 30, položil společně s obchodními partnery základní stavební kámen budoucího ropného gigant Standard Oil. Následně začal postupně skupovat konkurenční rafinerie a zároveň ovládl většinu ropovodů a zpracovatelských závodů. Během několika měsíců Standard Oil skoupila 22 z 26 konkurenčních závodů v Clevelandu. Troufalý krok se později do dějin amerického byznysu zapsal jako „Clevelandský masakr“.

Výběr citátů

Věřím že je mojí povinností vydělávat peníze a stále víc peněz, a tyto peníze pak použít k tomu, abych činil dobro mým bližním podle mého svědomí.

Přátelství založené na obchodu je mnohem lepší než obchod založený na přátelství.

Tajemství úspěchu je dělat obvyklé věci neobvykle dobře.

Řekněte člověku, který si nevěří, že mu nevěříte a zničíte ho.

Nikdy se nebojme vzdát se dobrého pro lepší.

Ze Standard Oil se stala dominantní ropná společnost v USA, která ovládala až 90 procent maloobchodního trhu s ropou a jedna třetina ropy, kterou zpracovávala, pocházela z jejích nalezišť. Standard Oil byla zároveň největším dodavatelem kerosinu ve Spojených státech. Rockefellerovi se podařilo ovládnout i americké železnice, díky čemuž získal neporovnatelnou výhodu před tehdejší konkurencí.

Standard Oil budila respekt, ale i vášně. Někteří Rockefellerovi kritici mu vyčítali, že firma se dokázal prosadit jen díky potlačování konkurence, uzavírání nekalých dohod, průmyslové špionáži a uplácením politiků.

V roce 1906 obvinila vláda Standard Oil z monopolizace ropného průmyslu. Rockefeller všechna obvinění popíral, ale roku 1911 padlo konečné rozhodnutí: Standard Oil se musel rozdělit na 34 společností. Řada z nástupnických firem si uchovala i později obrovský vliv: například Esso (nyní ExxonMobil), Conoco (nyní ConocoPhillips), Amoco (nyní BP) či Chevron (nyní ChevronTexaco).

Zakladatel moderní filantropie

Vedení Standard Oil opustil sedmavadvacet let po založení v roce 1897, aby se po následujících 40 let mohl věnovat charitě. Vytvořil moderní systém nadací, pomocí kterých podporoval medicínu, školství či vědu. Zasloužil se mimo jiné o vznik Chicagské univerzity, které věnoval 80 milionů dolarů, společně se svým synem vybudoval Rockefellerův lékařský institut (nyní Rockefellerova univerzita), podporoval i další univerzity, založil například univerzitu na Filipínách. Ropný magnát financoval i založení téměř 20 národních parků a přírodních rezervací. Na charitu ze svého majetku věnoval 550 milionů dolarů, více než třetinu svého jmění.

Vojenské povinnosti v občanské válce se vyhnul díky štědrým darům, které směřovaly do tehdejších odborů. Rockefeller byl abolicionista, který podporoval budoucího prezidenta Lincolna. Věřil tomu, že jeho jmění přišlo přímo od Boha, řídil se heslem amerického teologa Johna Weslehyho „dostaň, co můžeš, ušetři, co můžeš a daruj, co můžeš“.

Zapřisáhlý abstinent a nekuřák byl ženatý a měl čtyři dcery a jednoho syna, který kráčel ve šlépějích otce a založil Rockefellerovu nadaci. V charitativní činnosti pokračovali i jeho syn a vnuk. Jméno Rockefeller proniklo i do politiky - John „Jay“ Rockefeller IV. byl nejdříve guvernérem a později senátorem za Západní Virginii, vnuk patriarchy rodu Nelson Aldrich Rockefeller (1908-1979) byl zase v letech 1974-1976 americkým viceprezidentem. Rockefeller tak založil jednu z nejznámějších rodinných dynastií na světě.

Rockefeller zemřel 23. května 1937 na Floridě na arteriosklerózu, dva měsíce před svými 98. narozeninami. V 86 letech napsal: „Můj život byly dlouhé a šťastné prázdniny plné práce a her.“