Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První ministr financí zemřel před 82 lety

  10:06aktualizováno  10:06
Před 82 lety zemřel advokát, politik, ale zejména otec koruny Alois Rašín. Podlehl zraněním, která mu způsobila kulka vypálená 5. ledna 1923 komunistickým anarchistou Josefem Šoupalem. Sotva dvacetiletý mladík vraždil ve jménu těch, kteří tvrdili, že je Rašínovy reformy ožebračily.

Alois Rašín se narodil v 18. října 1867 v Nechanicích ve východních Čechách. Nejprve se pustil do studia práv, pak v Praze působil jako advokát. Už za studií si ale komplikoval život svou politickou aktivitou.

Jako člen radikální české studentské a dělnické mládeže Omladina byl v roce 1894 odsouzen a až do příštího roku zůstal za mřížemi.

Ekonomie ve vězení
Během první světové války se dostal do vězení znovu. Jako člen protirakouské odbojové organizace Maffie si dokonce vyslechl rozsudek smrti. Byl ale amnestován a v roce 1917 propuštěn. Ještě v cele stačil sepsat učebnici národního hospodářství.

Po vzniku Československa nemohl chybět ve vládě a stal se prvním ministrem financí.  Jeho úkol nebyl jednoduchý - měl stabilizovat ekonomiku rozvrácenou válkou. Rašín se ale úkolu zhostil tak jak mu bylo vlastní - radikálně a nekompromisně.

Reforma, kde asistovalo vojsko
Jeho až diktátorské manýry, se kterými přistoupil k měnové reformě, mu někteří nikdy neodpustili. Smyslem jeho reformy bylo odpoutat měnu nově vzniklého státu od rakousko-uherské a zabránit tak inflaci, která nakonec skutečně zachvátila všechny okolní země.

"Po první světové válce bylo Československo ostrůvkem deflace v moři hyperinflací," říká v jedné ze svých prací Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku.

Reformu parlament schválil 25. února 1919. Téže noci armáda obsadila hranice a nepropustně je uzavřela. Právě narozená republika se na několik dnů ocitla v naprosté izolaci.

Kolky a nucené půjčky
Začalo horečné kolkování. Během dvou týdnů dostaly kolek všechny bankovky vydané Rakousko-uherskou bankou v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 1 000 korun. Dvoustovky a bankovky v hodnotě 25 korun z oběhu zmizely.

Každému, kdo peníze předložil, úředníci polovinu okolkovali. Druhou stát stáhl a namísto peněz si Čechoslováci odnesli státní dluhopisy. Nucená státní půjčka byla nevypověditelná a nepřevoditelná na třetí osobu.

I když Rašínovy původní plány počítaly se stažením až osmdesáti procent oběživa, podařilo nakonec snížit nabídku peněz jen asi o čtvrtinu. Přesto se ale prvnímu ministrovi podařilo, co si předsevzal. Obyvatelé první republiky tak v období, kdy v okolních zemích ceny rostly před očima, poznali deflaci.

Daň za stabilitu
Ne každému se ale Rašínovy metody líbily. Mezi lety 1921 a 1924 klesaly spotřebitelské ceny v průměru o 15 procent ročně.

"V deflačním roce 1922 celkově klesly ceny o 42 %, mzdy o 32 % a platy státních zaměstnanců o 12 %. Reálný vzestup příjmů byl ovšem doprovázen růstem nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných se zvýšil během roku z 64 tisíc na 293 tisíc," uvádí v jedné ze svých studií profesor Vysoké školy ekonomické Robert Holman.

To bylo na tehdejší dobu příliš. Neexistoval totiž sociální systém jako dnes. Recesi navíc doprovázely krachy podniků a bank, dodal Holman.

Proto se vedle těch, kteří Rašína uctívali, brzy objevila druhá skupina, která ho považovala za muže, který ožebračil široké vrstvy.

Jedním z nich byl i Šoupal. Pátý lednový den roku 1923 vzal svou pistoli Walter ráže 6,35 a krátce před devátou Rašína postřelil, když nastupoval před domem do služebního vozu. Zhruba po měsíci, 18. února 1923, Rašín svůj boj o život v podolské nemocnici prohrál.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...Najdete na iDNES.cz