Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První ministr financí zemřel před 82 lety

  10:06aktualizováno  10:06
Před 82 lety zemřel advokát, politik, ale zejména otec koruny Alois Rašín. Podlehl zraněním, která mu způsobila kulka vypálená 5. ledna 1923 komunistickým anarchistou Josefem Šoupalem. Sotva dvacetiletý mladík vraždil ve jménu těch, kteří tvrdili, že je Rašínovy reformy ožebračily.

Alois Rašín se narodil v 18. října 1867 v Nechanicích ve východních Čechách. Nejprve se pustil do studia práv, pak v Praze působil jako advokát. Už za studií si ale komplikoval život svou politickou aktivitou.

Jako člen radikální české studentské a dělnické mládeže Omladina byl v roce 1894 odsouzen a až do příštího roku zůstal za mřížemi.

Ekonomie ve vězení
Během první světové války se dostal do vězení znovu. Jako člen protirakouské odbojové organizace Maffie si dokonce vyslechl rozsudek smrti. Byl ale amnestován a v roce 1917 propuštěn. Ještě v cele stačil sepsat učebnici národního hospodářství.

Po vzniku Československa nemohl chybět ve vládě a stal se prvním ministrem financí.  Jeho úkol nebyl jednoduchý - měl stabilizovat ekonomiku rozvrácenou válkou. Rašín se ale úkolu zhostil tak jak mu bylo vlastní - radikálně a nekompromisně.

Reforma, kde asistovalo vojsko
Jeho až diktátorské manýry, se kterými přistoupil k měnové reformě, mu někteří nikdy neodpustili. Smyslem jeho reformy bylo odpoutat měnu nově vzniklého státu od rakousko-uherské a zabránit tak inflaci, která nakonec skutečně zachvátila všechny okolní země.

"Po první světové válce bylo Československo ostrůvkem deflace v moři hyperinflací," říká v jedné ze svých prací Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku.

Reformu parlament schválil 25. února 1919. Téže noci armáda obsadila hranice a nepropustně je uzavřela. Právě narozená republika se na několik dnů ocitla v naprosté izolaci.

Kolky a nucené půjčky
Začalo horečné kolkování. Během dvou týdnů dostaly kolek všechny bankovky vydané Rakousko-uherskou bankou v hodnotě 10, 20, 50, 100 a 1 000 korun. Dvoustovky a bankovky v hodnotě 25 korun z oběhu zmizely.

Každému, kdo peníze předložil, úředníci polovinu okolkovali. Druhou stát stáhl a namísto peněz si Čechoslováci odnesli státní dluhopisy. Nucená státní půjčka byla nevypověditelná a nepřevoditelná na třetí osobu.

I když Rašínovy původní plány počítaly se stažením až osmdesáti procent oběživa, podařilo nakonec snížit nabídku peněz jen asi o čtvrtinu. Přesto se ale prvnímu ministrovi podařilo, co si předsevzal. Obyvatelé první republiky tak v období, kdy v okolních zemích ceny rostly před očima, poznali deflaci.

Daň za stabilitu
Ne každému se ale Rašínovy metody líbily. Mezi lety 1921 a 1924 klesaly spotřebitelské ceny v průměru o 15 procent ročně.

"V deflačním roce 1922 celkově klesly ceny o 42 %, mzdy o 32 % a platy státních zaměstnanců o 12 %. Reálný vzestup příjmů byl ovšem doprovázen růstem nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných se zvýšil během roku z 64 tisíc na 293 tisíc," uvádí v jedné ze svých studií profesor Vysoké školy ekonomické Robert Holman.

To bylo na tehdejší dobu příliš. Neexistoval totiž sociální systém jako dnes. Recesi navíc doprovázely krachy podniků a bank, dodal Holman.

Proto se vedle těch, kteří Rašína uctívali, brzy objevila druhá skupina, která ho považovala za muže, který ožebračil široké vrstvy.

Jedním z nich byl i Šoupal. Pátý lednový den roku 1923 vzal svou pistoli Walter ráže 6,35 a krátce před devátou Rašína postřelil, když nastupoval před domem do služebního vozu. Zhruba po měsíci, 18. února 1923, Rašín svůj boj o život v podolské nemocnici prohrál.

Autoři: ,Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz