Česko má první přebytek rozpočtu od roku 1995, státu loni zbylo 62 miliard

  • 1543
Česká republika loni hospodařila s nejvyšším přebytkem od pádu komunismu. Ve státní kase zbylo 61,8 miliardy korun. Je to zároveň první kladné číslo od roku 1995. Ministr financí Andrej Babiš chválí především výběr daní. Někteří ekonomové ale nadšení krotí. Namítají, že čísla jsou tak dobrá například proto, že stát méně investoval.

Podle Babiše je přebytek výsledkem zejména vyššího výběru daní. Celkově se na nich vybralo o téměř 21 miliard korun víc, než si stát naplánoval. Z toho na DPH se vybralo navíc 9 miliard. Babiš to přičítá úspěchu kontrolního hlášení (podrobné statistiky najdete na webu ministerstva).

Na druhou stranu přebytek pozitivně ovlivnily i transfery z EU ve výši 31,4 miliardy, které se původně měly promítnout už v roce 2015.

03.ledna 2017 v 14:13, příspěvek archivován: 03.ledna 2017 v 14:14

Přebytek rozpočtu je 61,8 miliardy Je to nejlepší rozpočet v historii ČR.

Ministerstvo financí chce dát přebytek na umoření státního dluhu. Využití peněz ale musí schválit Poslanecká sněmovna v rámci projednání návrhu státního závěrečného účtu. Sněmovna koncem loňského roku schválila rozpočet na letošní rok se schodkem 70 miliard korun (více čtěte zde).

Podle premiéra Bohuslava Sobotky vláda dosáhla rozpočtového přebytku díky hospodářskému růstu, zvýšení zaměstnanosti a vysokým příjmům z rozpočtu EU.

„Díky úspěšné hospodářské politice vlády zastavujeme zadlužování. Teprve počtvrté v historii byl dosažen rozpočtový přebytek. Naposledy to bylo v 1995. Ačkoliv naši vládu pravice kritizovala za zvyšování platů a důchodů, ukazuje se, že opuštění politiky plošných škrtů byla správná cesta,“ uvedl na Twitteru předseda vlády a ČSSD.

„Velmi mě těší, že po obnovení hospodářského růstu a snížení nezaměstnanosti se nám daří také výrazně změnit trend hospodaření státu od deficitního k vyrovnanému. Ještě v roce 2013 byl podíl státního dluhu na HDP 41,1 %, v roce 2015 už byl 36,7 %,“ uvedl Sobotka v tiskové zprávě.

Podle něj se mimo jiné vyplatila daňová opatření, u kterých vláda využila předchozí pozitivní slovenskou zkušenost. „Ať už to byla kontrolní hlášení u DPH, nebo lepší spolupráce policie a daňové správy v rámci tzv. Kobry,“ dodal premiér.

03.ledna 2017 v 14:34, příspěvek archivován: 03.ledna 2017 v 14:53

Pro dosažení takto vysokého přebytku státního rozpočtu byl rozhodující úspěch vlády při důsledném dočerpání evropských fondů v roce 2015.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala označil rozpočtový přebytek za dobrou zprávu, lidé jej ale podle něj nijak nepocítí. „Ani v nižších daních, ani v odbourávání zbytečné byrokracie, ani ve formě lepších služeb,“ uvedl v tiskové zprávě Fiala s tím, že vláda peníze utrácí na provoz státu a nové úředníky.

„Bohužel více než kdy jindy platí opak přísloví, že bez práce nejsou koláče. Andrej Babiš nemusel udělat vůbec nic, aby dosáhl přebytku rozpočtu. Přirovnal bych to k pohádce ‚Hrnečku, vař‘, kdy český rozpočet vytváří díky kombinaci ekonomického růstu, příjmům z EU a neschopnosti vlády proinvestovat více peněz rozpočtový přebytek,“ uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Z dálky skvost, pod šminkami vady, hodnotí ekonomové přebytek

Podle šéfa TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska je přebytek hospodaření důsledkem souběhu mimořádných faktorů - zejména vyššího příjmu z EU a vyššího výběru daní i pojistného ovlivněného růstem ekonomiky. „Nejedná se o efektivnější výběr daní,“ řekl Kalousek ČTK a České televizi. Vládě vytkl malé investice, snížení státního dluhu přebytkem podpořil.

Místopředseda vládních lidovců Marian Jurečka navrhl peníze využít na výstavbu vodovodů a čistíren odpadních vod, případně na odstraňování starých ekologických zátěží na Ostravsku a rozvoj venkova. „Je velmi důležité podpořit ekonomiku dalšími investicemi. Peníze jsou potřeba na výstavbu dálnic a silnic druhých a třetích tříd. Naše návrhy přineseme na jednání koaliční rady,“ uvedl na webu KDU-ČSL poslanec Jaroslav Klaška.

03.ledna 2017 v 14:47, příspěvek archivován: 03.ledna 2017 v 15:12

Přebytek státního rozpočtu dokazuje, co říkáme už dlouho: máme zbytečně vysoké daně. V PS leží naše návrhy na jejich snížení i zrušení.

Odborníci kritizují přiškrcení investic i vysoké daně

Rozpočtový přebytek 7,2 miliardy korun se naposledy podařilo dosáhnout v roce 1995 ministru financí Ivanu Kočárníkovi. Tentokrát se kladný výsledek jako svůj velký triumf snaží prezentovat současný šéf resortu financí. Od ekonomů a analytiků ale Babiš nesklízí jen chválu. Ozývají se například námitky, že tak dobrý výsledek je důsledkem přiškrcení investic o desítky miliard korun.

S tím Babiš nesouhlasí. „Není pravda, že bychom neinvestovali. Není možné investice porovnávat s jedním extrémně dobrým rokem,“ uvedl ministr a šéf hnutí ANO. Měl přitom na mysli rok 2015, ve kterém se promítlo mimořádné čerpání dotací. Hrozilo totiž, že Česko o peníze z Bruselu přijde.

Někteří odborníci také poukazují na to, že stát nastavil příliš velké daně, které firmy i ekonomiku brzdí. „Buďme rádi, že se státní finance zotavují. Užijme si přebytku hospodaření a buďme pyšní, že patříme mezi elitu na celém světě. Na druhou stranu si uvědomme, že mít vyšší daně a odvody, než je nezbytně nutné, škodí naší ekonomice a je projevem masochismu,“ uvedl Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE v Praze.

V souvislosti s lepší ekonomickou situací České republiky, která se pyšní jedním z nejvyšších růstů HDP a jednou z nejnižších nezaměstnaností v EU, se také mnozí pozastavují nad tím, proč stát na rok 2018 navrhl schodek 60 miliard korun.

, ,