Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První slovenské domácnosti přišly o plyn, Česko pošle zítra náhradu

  13:20aktualizováno  16:01
Ačkoli slovenská vláda tvrdila, že domácností se omezení dodávek z Ruska dotkne nejdříve za 72 dní, v košické městské části Šaca už měli v bytech menší teplo než obvykle. Slovensko tvrdí, že zásoby plynu má, problémem je však transport. Česko zítra ráno pošle dva milionu kubíků. Pomohou i další země.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Slovenským odběratelům by měly být už zítra ráno k dispozici dva miliony metrů kubických zemního plynu. Konkrétní objemy pro další dny budou průběžně upřesňovány," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Na předávacích stanicích mezi Německem a Českem v Hoře Svaté Kateřiny a ve Waidhausu je aktuálně připraven nový objem zemního plynu pro Slovensko. Ten využije RWE Transgas pro zákazníky v ČR.

Dohodnuté množství se naopak ke slovenským zákazníkům dostane z podzemního zásobníku Láb, který využívá RWE jako svoji skladovací kapacitu v zahraničí pro potřeby českých zákazníků.

Podle slovenského ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka by Slovensko mohlo získat od evropských zemí denně osm až deset milionů metrů kubických plynu, kterými by kompenzovalo dodávky z Ruska. Zvažují se dodávky od společnosti OMV z Rakouska a dovoz plynu v cisternách z Polska.

Kromě toho má Slovensko prý také dostatek zásob, problémem ale je, jak plyn dostat k odběratelům. V zásobnících je 1,9 miliardy kubíků. Jsou však umístěné na západě Slovenska. Potíže tak může mít především východ země. Složitá technická záležitost jsou i dodávky od sousedních zemí.

Co komplikuje dodávky

Odčerpáváním plynu ze zásobníků v nich klesá tlak, přičemž důležitou úlohu sehrávají geologické podmínky zásobníků. To způsobuje, že není možné vytěžit ze zásobníku vše a těžit po celou dobu stejné množství.

Zásobníky jsou umístěné na západě Slovenska.  Protože země nemá na transformačních stanicích zpětné turbíny, teče na východ plyn samospádem.

"Když jsem včera hovořil o kolapsu, myslel jsem toto," cituje server Pravda.sk ministra průmyslu Ľubomíra Jahnátka. Podle včerejších informací by měl plyn vydržet na 10 dní. Nepřišlo by o něj ale celé Slovensko, ale právě východ země.

V bytech klesla teplota

První problémy však zaznamenaly domácnosti už včera. Lidé v košické městské části Šaca měli včera v bytech teplotu mezi 16 až 18 stupni, to jsou čtyři stupně pod normální úrovní. Podle slovenských Hospodárských novin byla teplota nižší dokonce o sedm stupňů.

Za snížením dodávky stál ocelářský gigant U.S. Steel. "Jde o krátkodobý výkyv tepla, který souvisí s omezením odběru na regulační stupeň č. 8," řekl listu mluvčí podniku Ján Bača. Do včerejší půlnoci mělo být vše v pořádku.

Problém s teplem však trvá. Dnes už však nenese vinu U.S. Steel, ale podle starosty Rudolf Rešteie technické závady. "Problémy vznikly na trase. Momentálně se pracuje na opravách. Přes naši výměníkovou stanici nedokážeme dostat potřebné množství tepla," řekl iDNES.cz starosta městské části Šaca.

Firma musela na vyšší regulační stupeň přestoupit kvůli zastavení dodávek z Ruska. Některé společnosti však toto nařízení nedodržely. - čtěte Firmy na Slovensku nedodržely vládní omezení na odběr plynu, hrozí kolaps

I dnes firmy čerpají více, než by měly. "Došlo k určitému zlepšení stavu, ale stále nejsme na požadované úrovni," uvedl Jahnátek. 

Slovenská energetická inspekce bude podle serveru Pravda.sk vyhodnocovat situaci za tři dny. Nejdůležitější budou údaje z pátku, které budou známé v sobotu po poledni. V neděli dostane energetická inspekce seznam hříšníků.

Scénáře dodávek plynu na Slovensko

1. Plyn z Ukrajiny nepřijde čtyři dny
Pokračují dohady obou stran v Moskvě. Pokud se domluví, dodávky plynu na Slovensko se obnoví v neděli. Omezení dodávek plynu pro firmy by se zrušilo a současný odběrový plynový stupeň 8 by se vrátil na základní stupeň č. 3.

2. Plyn z Ukrajiny nepřijde týden
Výroba v automobilkách, chemičkách či strojírnách by se úplně zastavila. Plyn pro domácnosti by proudil dále.

3. Plyn z Ukrajiny se zastaví na více než deset dní
Domácnosti by zřejmě zůstaly bez plynu. Stát by vyhlásil odběrový stupeň č. 9. Plyn by se používal jen při výrobě nutných potravin, v nemocnicích nebo na teplo pro zvířata. Pokud by se dodávky neobnovily ani v dalších dnech, nastal by odběrový stupeň č. 10 a Slovensko by zůstalo bez plynu.

Zdroj: Pravda.sk

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Trump uvalil cla na čínskou ocel, dotkne se produktů za 60 miliard dolarů

(ilustrační snímek)

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v...

Trump se plete: iPhony zkreslují obchodní deficit USA, Čína je nevyrábí

Donald Trump

Americký prezident Donald Trump často ze svého iPhonu posílá tweety, ve kterých tlačí na Čínu, aby udělala něco pro...

Ženy berou v bance o polovinu méně než muži. Je mezi nimi málo manažerek

(ilustrační snímek)

Světu financí stále dominují muži, alespoň na těch nejvyšších pozicích. Potvrzuje to například porovnání průměrného...

Najdete na iDNES.cz