Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První slovenské domácnosti přišly o plyn, Česko pošle zítra náhradu

  13:20aktualizováno  16:01
Ačkoli slovenská vláda tvrdila, že domácností se omezení dodávek z Ruska dotkne nejdříve za 72 dní, v košické městské části Šaca už měli v bytech menší teplo než obvykle. Slovensko tvrdí, že zásoby plynu má, problémem je však transport. Česko zítra ráno pošle dva milionu kubíků. Pomohou i další země.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Slovenským odběratelům by měly být už zítra ráno k dispozici dva miliony metrů kubických zemního plynu. Konkrétní objemy pro další dny budou průběžně upřesňovány," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Na předávacích stanicích mezi Německem a Českem v Hoře Svaté Kateřiny a ve Waidhausu je aktuálně připraven nový objem zemního plynu pro Slovensko. Ten využije RWE Transgas pro zákazníky v ČR.

Dohodnuté množství se naopak ke slovenským zákazníkům dostane z podzemního zásobníku Láb, který využívá RWE jako svoji skladovací kapacitu v zahraničí pro potřeby českých zákazníků.

Podle slovenského ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka by Slovensko mohlo získat od evropských zemí denně osm až deset milionů metrů kubických plynu, kterými by kompenzovalo dodávky z Ruska. Zvažují se dodávky od společnosti OMV z Rakouska a dovoz plynu v cisternách z Polska.

Kromě toho má Slovensko prý také dostatek zásob, problémem ale je, jak plyn dostat k odběratelům. V zásobnících je 1,9 miliardy kubíků. Jsou však umístěné na západě Slovenska. Potíže tak může mít především východ země. Složitá technická záležitost jsou i dodávky od sousedních zemí.

Co komplikuje dodávky

Odčerpáváním plynu ze zásobníků v nich klesá tlak, přičemž důležitou úlohu sehrávají geologické podmínky zásobníků. To způsobuje, že není možné vytěžit ze zásobníku vše a těžit po celou dobu stejné množství.

Zásobníky jsou umístěné na západě Slovenska.  Protože země nemá na transformačních stanicích zpětné turbíny, teče na východ plyn samospádem.

"Když jsem včera hovořil o kolapsu, myslel jsem toto," cituje server Pravda.sk ministra průmyslu Ľubomíra Jahnátka. Podle včerejších informací by měl plyn vydržet na 10 dní. Nepřišlo by o něj ale celé Slovensko, ale právě východ země.

V bytech klesla teplota

První problémy však zaznamenaly domácnosti už včera. Lidé v košické městské části Šaca měli včera v bytech teplotu mezi 16 až 18 stupni, to jsou čtyři stupně pod normální úrovní. Podle slovenských Hospodárských novin byla teplota nižší dokonce o sedm stupňů.

Za snížením dodávky stál ocelářský gigant U.S. Steel. "Jde o krátkodobý výkyv tepla, který souvisí s omezením odběru na regulační stupeň č. 8," řekl listu mluvčí podniku Ján Bača. Do včerejší půlnoci mělo být vše v pořádku.

Problém s teplem však trvá. Dnes už však nenese vinu U.S. Steel, ale podle starosty Rudolf Rešteie technické závady. "Problémy vznikly na trase. Momentálně se pracuje na opravách. Přes naši výměníkovou stanici nedokážeme dostat potřebné množství tepla," řekl iDNES.cz starosta městské části Šaca.

Firma musela na vyšší regulační stupeň přestoupit kvůli zastavení dodávek z Ruska. Některé společnosti však toto nařízení nedodržely. - čtěte Firmy na Slovensku nedodržely vládní omezení na odběr plynu, hrozí kolaps

I dnes firmy čerpají více, než by měly. "Došlo k určitému zlepšení stavu, ale stále nejsme na požadované úrovni," uvedl Jahnátek. 

Slovenská energetická inspekce bude podle serveru Pravda.sk vyhodnocovat situaci za tři dny. Nejdůležitější budou údaje z pátku, které budou známé v sobotu po poledni. V neděli dostane energetická inspekce seznam hříšníků.

Scénáře dodávek plynu na Slovensko

1. Plyn z Ukrajiny nepřijde čtyři dny
Pokračují dohady obou stran v Moskvě. Pokud se domluví, dodávky plynu na Slovensko se obnoví v neděli. Omezení dodávek plynu pro firmy by se zrušilo a současný odběrový plynový stupeň 8 by se vrátil na základní stupeň č. 3.

2. Plyn z Ukrajiny nepřijde týden
Výroba v automobilkách, chemičkách či strojírnách by se úplně zastavila. Plyn pro domácnosti by proudil dále.

3. Plyn z Ukrajiny se zastaví na více než deset dní
Domácnosti by zřejmě zůstaly bez plynu. Stát by vyhlásil odběrový stupeň č. 9. Plyn by se používal jen při výrobě nutných potravin, v nemocnicích nebo na teplo pro zvířata. Pokud by se dodávky neobnovily ani v dalších dnech, nastal by odběrový stupeň č. 10 a Slovensko by zůstalo bez plynu.

Zdroj: Pravda.sk

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Vše o plastu. Jak vzniká, kde se používá a jak končí

Ilustrační snímek

Syntetické polymery začínaly jako převratný výdobytek vědy, dnes se bez nich svět nedokáže obejít. Plasty ale začínají...

Nový Zéland zakázal cizincům nákup nemovitostí. Chladí přehřátý trh

Domy v novozélandském Aucklandu (ilustrační snímek)

Novozélandský parlament schválil zákon, který většině cizinců znemožní nákup nemovitosti. Opatření má zamezit prudkému...

Provoz letiště u Amsterodamu přerušily na hodinu potíže v řídicím systému

Mezinárodní letiště Schiphol v Amsterdamu

Mezinárodní letiště Schiphol u Amsterodamu ve středu odpoledne dočasně přerušilo provoz. Krátce po jedné hodině...

Najdete na iDNES.cz