Solární panely

Solární panely | foto: NWT, a.s.

První úspěch solárních investorů: daň je protiústavní, tvrdí soud

  • 255
Zpětné zdanění příjmů ze solárních elektráren může skončit pro vládu fiaskem. Naznačuje to první úspěch investorů do fotovoltaiky u Městského soudu v Praze. Soud rozhodl o tom, že daň 26 procent uvalená na výnosy elektráren je protiústavní. Definitivní slovo bude mít Ústavní soud.

O první úspěšné stížnosti u tuzemských soudů informovala Česká televize. I když verdikt ještě nic neznamená, výrazně posiluje naděje investorů do fotovoltaiky, že mohou uspět v boji proti zpětnému zdanění svých zisků.

Ústavní soud už nedávno v podobném duchu rozhodl, když označil za protiústavní zpětné zdanění stavebního spoření. (čtěte Příspěvek u stavebního spoření se letos nesníží, rozhodl Ústavní soud)

Městský soud v Praze dal najevo, že daň 26 procent uvalená na výnosy majitelů solárních zdrojů je protiústavní a že by měl Ústavní soud příslušné zákony zrušit. "Příslušné novely zákona o dani z příjmu a zákona o podpoře obnovitelných zdrojů jsou v rozporu s ústavním pořádkem," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Na soud se obrátil advokát jednoho z majitelů solární elektrárny. "My jsme fakticky požádali tento soud, aby zhodnotil naši argumentaci, a v případě, že se ztotožní s protiústavností, aby se obrátil k Ústavnímu soudu," řekl televizi advokát Petr Petržílek, který se svou žádostí u Městského soudu uspěl.

Majitel zažaloval i E.ON

Podle Lhotákové nyní záležitost posoudí Vrchní soud v Praze. Poté bude spis zkompletován a s návrhem na zrušení příslušných novel předložen Ústavnímu soudu.

Majitel solární elektrárny zažaloval kvůli daním kromě státu i firmu E.ON. Ta se ke sporu nechce vyjadřovat, proti argumentům Městského soudu se ale odvolala. Na solární daň si už u Ústavního soudu v březnu stěžovala také skupina senátorů, rozhodnutí zatím nepadlo. Očekávají se i mezinárodní arbitráže.

Počet solárních elektráren loni kvůli vysoké výkupní ceně vyráběné elektřiny výrazně vzrostl. V důsledku toho hrozilo zdražení elektřiny o více než deset procent. Vláda proto zavedla sérii opatření, jak zdražení omezit. Růst cen kompenzuje 26procentním odvodem, darovací daní z emisních povolenek a pozemkovým poplatkem pro solární zdroje. Celkem tak má získat kolem 12 miliard korun. V příštím roce bude vláda zřejmě čelit dalšímu zdražení energie kvůli obnovitelným zdrojům podobným způsobem.