V Berlíně otevřeli první sexshop pro vegany. Zákazníky má v celé Evropě

  18:08aktualizováno  18:08
Téměř milion Němců se snaží vyhýbat produktům ze zvířat. Pro obchodníky jde o atraktivní cílovou skupinu. Veganství se přitom zdaleka neomezuje jen na stravování. Berlín se pyšní i první veganskou prodejnou erotických pomůcek.

Interiér prodejny Other Nature | foto: Other Nature

Obchodů a restaurací zaměřených na stravu bez masa a dalších zvířecích produktů, jako je mléko, jogurty, vejce či med, v Praze přibývá. Loni dokonce otevřel první veganský supermarket. V Německu jsou však ohledně veganství mnohem dál.

Životní styl založený na ohleduplnosti vůči zvířatům je tam už natolik rozšířený, že se zdaleka neomezuje jen na stravování. V metropoli nad Sprévou funguje už i veganská prodejna s erotickými pomůckami.

Obchod Other Nature v berlínské čtvrti Kreuzberg navenek ničím nepřipomíná sexshopy známé z Česka. Pestré barvy i diskrétně zastřené výlohy chybějí, na zákazníky uvnitř může vidět kdokoliv z ulice.

„Úmyslně jsme zařizovali prodejnu tak, aby byla jasná a plná světla. Jsme přesvědčeni, že sexualita není nic špinavého a že by se neměla skrývat, proto jsme se snažili vytvořit přátelský a otevřený prostor. Soukromí pak garantuje především naše mlčenlivost,“ vysvětluje záměry manažerka obchodu Tamara Riesová.

Fotogalerie

Podobné prodejny existují podle Riesové v USA i v Kanadě, některé obchody v evropských metropolích se zaměření Other Nature přibližují, celkově je však koncept na kontinentu novinkou. Odlišuje se totiž pečlivě vybraným sortimentem.

Zboží pochází buď od veganských výrobců, nebo od konvenčních firem. Provozovatelé však dbají na to, aby výrobky neobsahovaly žádné zvířecí produkty.

Dvojici zakladatelek Saře Rodenhizerové a Anně Bonnie Schindlerové, ze kterých v obchodě dodnes zůstala jen první zmiňovaná, však nešlo pouze o veganství. Koncept proto doplňují také přívlastky feministický, ekologický a vstřícný homosexuální orientaci.

Máme v nabídce zboží pro všechna pohlaví

„Důležitá jsou pro nás třeba neutrální balení, která upouštějí od sexistických stereotypů v zobrazování. Většina sexshopů se zaměřuje na muže, my však chceme oslovit všechna pohlaví a mít pro ně něco v nabídce,“ říká Riesová.

Prodejna slouží částečně jako galerie, v prostorách měla loni vernisáž osmi obrazů česká umělkyně Lucie Remešová. Podle původních plánů se její výstava z brazilského Rio de Janeira měla přestěhovat do jednoho baru v Londýně. „Majiteli se však zdály obrazy až příliš sexuální, tak jsme dostaly tento nápad, protože pro sexshop samozřejmě příliš sexuální být nemohly,“ vysvětluje Remešová.

Podle Riesové si prodejna našla zákazníky daleko za hranicemi německého hlavního města. Ti přicházejí z Helsinek, Stockholmu nebo Tel Avivu. Zatím malou část tržeb tvoří internetový obchod. Prodeje v e-shopu však postupně rostou a objednávky přicházejí ze všech zemí Evropské unie.

Veganský sexshop je součástí vegetariánského a veganského životního stylu, který Německo zachvátil před pár lety. Podle Institutu pro výzkum veřejného mínění Allensbach (IfD) žije v Německu aktuálně 7,8 milionu vegetariánů, což je 10 procent populace. Veganů je asi 900 tisíc. Jde přitom o skupiny se značnou kupní silou, kterou si obchodníci nemohou dovolit ignorovat.

V porovnání s tím je trh v Česku v plenkách. Přesné počty vegetariánů v Česku nejsou známy, průzkum společnosti Stem/Mark hovoří zhruba o dvou procentech vegetariánů z celkové populace. Data jsou však už více než deset let stará.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

O zbytky jídla se v Číně místo prasat postarají švábi

Čínský byznys se šváby, v Sečuanu z nich vyrábějí léky

Číňané momentálně ročně vyprodukují více zbytků jídla, než jsou schopni zkompostovat. Kvůli hrozbě zaplnění ulic...

Výzva pro závislé mileniály: 100 000 dolarů za roční půst bez smartphonu

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Jsou američtí mileniálové ochotní vzdát se na jeden rok používání svého smartphonu? Značka nápojů Vitaminwater, která...

Najdete na iDNES.cz