Nové domy v Ostravě-Heřmanicích v roce 2009. Vinou krize je zájem o nemovitosti

Nové domy v Ostravě-Heřmanicích v roce 2009. Vinou krize je zájem o nemovitosti malý. | foto: novebytyostrava.cz

První velký ostravský developer padl, o nové byty nebyl zájem

  • 26
Nové byty v Ostravě netáhnou. Doplatila na to společnost Nové byty Ostrava, která skončila v insolvenčním řízení. Nepomohla ani nabízená pětadvacetiprocentní sleva při prodeji, bytů se prodala jen malá část.

Necelých šest let stačilo, aby se ze zářných zítřků stala noční můra. Když společnost Nové byty Ostrava podepisovala v říjnu roku 2007 smlouvu o úvěru na výstavbu 132 bytů v ostravských Heřmanicích, vypadalo vše krásně.

Realitní boom byl na vrcholu, za více než milion korun se prodávaly i panelákové byty na sídlištích v původním stavu a po nových bytech byl v Ostravě obrovský hlad. Prakticky žádné totiž nebyly zájemcům k dispozici.

Na jaře roku 2013 je všechno jinak. Ceny bytů ještě nikdy nebyly níže a v Ostravě je několik desítek nových bytů, které se zoufalí realitní agenti snaží prodat za každou cenu.

I přes čtvrtinovou slevu se prodala jen necelá třetina bytů

Ze 132 bytů, které v rámci projektu Nové bydlení Ostrava vznikly, se prodala pouhá čtyřicítka, což je necelá třetina, a to i přes to, že v závěrečné fázi byly nově postavené byty nabízeny s pětadvacetiprocentní slevou.

Věřitelé společnosti však už čekání nevydrželi a poslali společnost do insolvenčního řízení. "Insolvenční návrh byl bankou podán po opakovaných neúspěšných pokusech o prodej majetku této společnosti mimo insolvenční řízení," vysvětluje tisková mluvčí banky Sberbank CZ (dříve Volksbank, pozn. red.) Lucie Hálová důvody, proč banka poslala firmu do insolvence.

"Probíhající insolvenční řízení by mělo v první řadě zajistit z pohledu banky transparentní a z pohledu kupujících bezpečný rozprodej zbývajícího majetku této společnosti," dodala mluvčí.

Lidé se nechtějí zbavovat úspor, nevědí, co bude

V insolvenčním návrhu už zástupci banky tak diplomatičtí nejsou. "Po nástupu finanční krize nebyl dlužník schopen byty ve svých nemovitostech prodávat a dostal se do finančních problémů. Navrhovatel opakovaně odkládal splatnost svých pohledávek, aby dlužníkovi poskytl dostatek času pro řešení jeho situace. Dlužník od počátku roku 2013 s navrhovatelem řádně nespolupracuje," stojí v insolvenčním návrhu.

Banka dokonce nachystala výběrové řízení na prodej bytu, aby byl dluh přesahující 300 milionů korun vyrovnán. K tomu ale nedošlo kvůli "laxnímu a neodpovědnému chování dlužníka", jak stojí v návrhu. Na internetových stránkách společnosti Nové byty Ostrava žádné informace o problémech firmy nejsou. Zaměstnanec společnosti Zdeněk Žebrák zatím nechce o posledních událostech mluvit.

"Nemohu nic komentovat, máme vydáno embargo na podávání jakýchkoli informací," komentoval aktuální situaci ve firmě.

Ještě v lednu byl přitom Zdeněk Žebrák hovornější. "Může za to krize," přiblížil tehdy důvody problémů firmy.

"Už dvakrát jsme byty zlevňovali. Jednopokojový se sklepem a parkovacím místem vyjde asi na 800 tisíc, třípokojový s kuchyní a krytým stáním na dva miliony. Areál je oplocený a hlídaný, což je výhoda. Lidé dnes ale mají strach o práci, proto se nechtějí zbavovat úspor a brát si hypotéky," vysvětlil.

V Ostravě není mnoho dobrých projektů

Podle Jany Římanové, regionální manažerky společnosti Sting, bylo na problém zaděláno už v době jeho vzniku. "Pokud projekt vznikal v době před dvěma či třemi lety či dříve, bylo počítáno s vyššími prodejními cenami, než jsou ty dnešní. A to především proto, že ceny v Ostravě od té doby poměrně výrazně klesaly," vysvětluje Římanová.

"Pokud developer připustí posun cen směrem dolů i při konečném prodeji, je možno počítat se zájemci, protože v Ostravě není mnoho dobrých projektů. Klienti si především stěžují na špatně řešený vnitřní prostor či technické parametry," dodala.

Společnost Nové byty Ostrava nebyla jedinou, která se v krajském městě snažila prosadit s nabídkou nově postavených domů.

Úplně v klidu jsou ale jen developeři, kterým se podařilo dokončit své stavby ještě v průběhu prvního desetiletí tohoto století, jako byly například projekty Atrium, Městská brána či Podkova.

Po rozběhnutí hospodářské krize totiž zájem o nové byty výrazně opadl.

Prodat nově postavené byty se snaží například i majitelé projektu Nová Karolina, kde vzniklo celkem 242 bytů. V současnosti je v nabídce 147 bytů, z nichž je pětašedesát prodáno, šestnáct rezervováno a šestašedesát zatím zůstává volných, zbylé byty odkoupilo bytové družstvo.