Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První výtisk atlasu se vydražil za 90 milionů

  8:01aktualizováno  8:01
Za rekordních 2,14 milionu liber (bezmála 90 milionů korun) byl v úterní aukci v londýnské síni Sotheby's vydražen první tištěný atlas z roku 1477. Není vyloučeno, že jej mohl prohlížet i Kryštof Kolumbus při své první plavbě k neznámým břehům Nového světa.

Výtisk si mohl prohlížet i Kryštof Kolumbus při své první plavbě k břehům Nového světa. | foto: Profimedia.cz

Vydražený exemplář je jedním z pouhých dvou, které jsou dosud v soukromých rukou. Tvořil součást sbírky, kterou dala do dražby rodina lorda Wardingtona. Tento bibliofil a majitel sbírky 700 atlasů a 60 tisíc map zemřel v loňském roce.

Cena se vyšplhala na více než dvojnásobek předpokládané částky, takže Cosmographia se stala nejdražším atlasem na světě. Cenný výtisk vydražil po bitvě s dalšími pěti zájemci londýnský obchodník Bernard Shapero pro neznámého majitele.

V kůži vázané dílo z italské Boloně má 61 listů a rozměry 42 krát 28 centimetrů a obsahuje 26 map středověkých kartografů, kteří se opírali o výpočty slavného řeckého zeměpisce, astronoma a astrologa Ptolemaia.

Ptolemaios žil v egyptské Alexandrii kolem roku 150 a dospěl k názoru, že Země není placatá, jak se věřilo dříve, nýbrž kulovitá. Sepsal několik vědeckých pojednání, která ovlivnila islámskou i evropskou vědu, a sestavil také mapy a atlasy Římské říše. Sám se opíral o údaje mořeplavců a cestovatelů starověkého světa.

Ačkoliv atlas obsahuje četné nepřesnosti a není v něm ještě zanesena Amerika, je Cosmographia považována za jedno z nejvýznamnějších kartografických děl na světě.

Podle legendy Kolumbus použil druhé vydání tohoto atlasu při své cestě do Nového světa v roce 1492, upozornil odborník aukční síně David Goldthorpe. "Vzhledem k tomu, že svět se ve svazku jevil menší, než je ve skutečnosti, byl mořeplavec přesvědčen, že připlul do Asie místo do Ameriky," vysvětlil.

Exemplář sám málem padl za oběť plamenům, když v dubnu 2004 vypukl na wardingtonském panství požár. Místní vesničané však udělali řetěz a podařilo se jim dostat knihy do bezpečí, zatímco s plameny zápasila téměř stovka hasičů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Cena elektřiny v Česku je evropský podprůměr, vyplývá z dat Eurostatu

Ilustrační snímek

Česká republika je devátou zemí s nejlevnější elektřinou z evropské osmadvacítky. Průměrná tuzemská cena je 3,8 koruny...

Najdete na iDNES.cz