Marie Čauševič během rozhovoru se čtenáři iDNES.cz

Marie Čauševič během rozhovoru se čtenáři iDNES.cz | foto: iDNES.cz

První žena, která se soudila kvůli diskriminaci, prohrála

  • 167
Marie Čauševič prohrála spor s Pražskou teplárenskou. Tvrdila, že neuspěla v konkurzu na finanční ředitelku, protože je žena. Manažerka už dříve oznámila, že se v případě neúspěchu odvolá.

Celý spor tak nekončí. Čauševič už dříve řekla, že očekává, že spor budou řešit až evropské soudy.

"Myslím, že to zatím bylo první jednání, takže bych výsledek nenazývala neúspěchem. V každém případě budeme pokračovat. Budu se odvolávat," řekla Čauševič po jednání. "Je to jednání soudu první instance a většina velkých kauz se nerozhodla hned v prvním stání."

"I přesto, že nebylo nikde stanoveno jasné pořadí jednotlivých kandidátů, nevyšlo najevo, že by Marie Čaušević byla nejlepší. V rámci vyhodnocování jednotlivých uchazečů nebyla Marie Čaušević nijak diskriminována, výsledek hlasování představenstvu pak nepodléhá přezkumu soudu," řekl k verdiktu soudce Tomáš Mottl.

Soud podle Čauševič ale vyhodnotil důkazy a argumenty nesprávně. "Myslím, že došlo k diskriminaci," dodala. "Teď bych ženám, které se také cítí diskriminovány, nedávala žádný odkaz, protože tento rozsudek vlastně říká držte hubu a neozývejte se. A také tlumí všechny snahy o řešení tohoto problému ve společnosti," dodala.

Prohrála, ale chce zůstat
Čauševič už dříve řekla, že stání před soudem ji nijak netěší. "Chce to hodně podpory od okolí, pevné nervy a také finanční prostředky.  Zůstávám v Pražské teplárenské, nevidím důvod, proč bych odcházela. Práce se mi líbí, baví mě to co dělám. Jsou tam velice dobří a féroví lidé, chovají se ke mně velmi slušně," uvedla.

"Že zůstane nadále zaměstnankyní Pražské teplárenské, je rozhodnutí paní Čaušević. Domnívám se, že chování zaměstnanců Pražské teplárenské je řízeno etickým kodexem a předpokládám, že i nadále se jím budou řídit," řekla k tomu mluvčí Pražské teplárenské Světla Prokešová.

Na kariérní postup v Pražské teplárenské Čauševič nemyslí. "I kdybych dostala Nobelovu cenu za ekonomii, tak stejně nemám šanci vyhrát žádné výběrové řízení.
Důležité je, že se jedná o skrytou diskriminaci. Při výběrovém řízení mě nikdo neodmítne proto, že jsem žena. Nikdo se mě nezeptá na žádnou diskriminační otázku. Přece jen jsme společnost 21. století a takhle se diskriminace nedělá," konstatovala Čauševič. 

Soudní proces byl sledován i médii. Jednalo se totiž zřejmě o vůbec první podobný případ v Česku. Verdikt měl padnout už v pátek, ale po závěrečných řečech obou stan si soudci vzali ještě víkend na rozmyšlenou. Objevila se totiž podle nich řada dalších otázek, které ještě museli zvážit.

Nakonec žalobu Čauševič neuznali, firmě ale vytkli několik věcí. Zejména to, že se informace o konání druhé fáze výběrového řízení neobjevila na firemním intranetu. Soudu se také nelíbilo, že jednotliví účastníci zřejmě měli při pohovoru odlišný čas na přípravu řešení případové studie.

"Pražská teplárenská určitě vyhodnotí všechny výtky soudu a zařídí se podle nich," řekla mluvčí.

 

Co předcházelo soudnímu jednání

Na uvolněný post po finančním řediteli, který odstoupil loni v květnu, vyhlásila firma konkurz. V mezičase dostala Čaušević nabídku na dočasný zástup. Společnost si pak najala specializovanou agenturu na výběr manažerů Kaufmann & Partner. Ta měla nejen najít vhodné kandidáty, ale také je pomoci ohodnotit. Z pěti kandidátů dostala Čaušević hodnocení jako jedna z nejvhodnějších, a to nejen od expertní firmy, ale i od dvou ze čtyř členů představenstva.

V teplárenství pracovala už dříve a zastávala také post finanční ředitelky. Pro neshodu mezi šéfy však Pražská teplárenská hledala další uchazeče. Do nového kola výběru dodala personální agentura další tři kandidáty. V součtu všech výběrů Čaušević získala opět nejlepší známku od dvou členů představenstva. Zástupci anglického akcionáře ji však zamítli a prosadili kandidáta druhého výběru Pavla Pejřimovského z Teplárny Písek.

Oficiální důvod pro nepřijetí byl nesouhlas Richarda Lappina a Františka Hejčla, jak stojí v dopise, který dostala zaměstnankyně loni v září. První řekl, že vhodného kandidáta nenašel žádného, druhý uvedl, že paní Čaušević "bude vždy na druhém místě, a to z hlediska informační asymetrie".

 

,