Důchodová minireforma je navržená tak, aby na ni stát nemusel doplácet. Ilustrační foto.

Důchodová minireforma je navržená tak, aby na ni stát nemusel doplácet. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

První změny důchodů budou už v září, zvýší penze lidem s vysokými příjmy

  • 243
Vláda má na stole malou důchodovou reformu. Reaguje na usnesení Ústavního soudu, kterému se nelíbilo, že důchod lidí s vyššími příjmy je v poměru s tím, kolik platili na pojistném, nízký. Kabinet však se schválením změny čeká, dokud nebude mít přesnější představu o chystané velké reformě celého systému. Změny ale musí přijít v září.

"Chtěl jsem, aby si vláda, až bude tuto novelu schvalovat, byla vědoma všech souvislostí s celkovým konceptem důchodové reformy," vysvětlil Jaromír Drábek, ministr práce (TOP 09).

Na velké důchodové reformě se přitom koalice ještě neshodla. Zatím je jasno jen v tom, že část pojistného by šla adresně na účty pojištěnců do penzijních fondů. A náklady na přechod by se zaplatily zvýšením DPH.

Soud loni nařídil, že vzorec, podle kterého se důchody počítají, se musí změnit od 30. září letošního roku. Kauzu odstartoval bývalý ostravský soudce Karel Sochor, který se u soudu domáhal vyššího důchodu. Upozornil na nerovnost mezi vysokopříjmovými, kteří do důchodového systému přispívají hodně, a ostatními.

Zatímco Sochor platil celý život pojistné z měsíční mzdy 68 tisíc korun, dostal důchod jen ve výši 19 procent této částky. Přitom v průměru činí tento poměr v Česku 44 procent.

Podle ministerské novely se vzorec pro výpočet změní tak, že lidem s vyšším příjmem se bude do důchodu započítávat vyšší částka ze mzdy a dostanou více. Nově má být také ve výpočtu zaveden strop – nad trojnásobek průměrné mzdy (74 tisíc korun měsíčně) už se příjmy do důchodu nebudou započítávat. A zároveň by se z nich mělo přestat platit pojistné na důchod.

Na takové úpravě by však byli biti lidé, kteří vydělávali víc než 74 tisíc, a o zápočet nad strop by tak přišli. Proto ministerstvo naplánovalo přechodné období, kdy se bude vzorec postupně přizpůsobovat. Nicméně od roku 2014 budou mít i lidé s vyšším příjmem než strop smůlu. "Mělo by snad být to přechodné období dvacetileté?" argumentuje Drábek.

Důchodová kalkulačka

Drábek navrhl minireformu tak, aby na ni stát nemusel doplácet. Lidem nad 36 tisíc by se důchod zvýšil o několik stokorun až tisícikorun. Naopak u osmdesáti procent budoucích důchodců, kteří berou mezi 12,5 tisíce a 36 tisíci korunami hrubého měsíčně, by se důchod snížil – zhruba o sto až šest set korun.

Snížení nebude skokové – kdo půjde do důchodu letos, přijde jen o pětinu této částky, kdo v roce 2015, o celou. Mezitím se budou důchody valorizovat, takže by to téměř neměli poznat.

Další vylepšení

Kromě změny výpočtu chce ministr práce také udělat některé další úpravy, které by snížily nároky na financování důchodů. V roce 2010 se vybralo na pojistném o 30 miliard méně, než se vyplatilo na penzích. Stát si na rozdíl musí půjčovat.

Vláda se například dobrovolně vzdá pravomoci zvyšovat důchody víc, než činí inflace plus třetina růstu reálné mzdy. Tím se ušetří zejména před volbami, kdy se ministři snaží svým voličům v penzi přilepšit.

Více sankcionovat se bude odchod do předčasného důchodu. To by mělo lidi motivovat zůstat v práci déle a také déle přispívat do společné důchodové pokladny.

Původně se v novele mělo odstranit privilegium ministra přiznat žadateli důchod bez ohledu na splnění potřebných podmínek. To nyní zůstane. Každý měsíc o to žádá kolem 60 lidí.