Psi voříšci bývají zdravější než čistokrevní

Poházené pokojové květiny s vyhrabanou hlínou, rozkousané boty či koberec, poškrábaná zeď - tak může vypadat byt po nájezdu hravého štěněte. Přesto je asi největším "zvířecím" přáním dětí mít psa.

"S pořízením psa by měla souhlasit celá rodina, jde o vzájemnou zastupitelnost při péči o něj a o to, aby za něj všichni cítili zodpovědnost. Pes není věc, kterou lze odložit, je třeba počítat s tím, že bude deset až patnáct let členem rodiny," upozorňuje tisková mluvčí Českomoravské kynologické unie Alena Tichá.

Podle čeho by měli lidé psa vybírat? "Každý by měl předem zvážit, zda bude pes v bytě, či v domku, jaké jsou možnosti jeho venčení, jestli má být na hlídání, či hlavně na mazlení, a zda potřebuje výcvik, jak intenzívně je potřeba starat se o jeho srst a kdo z rodiny o něj bude nejvíc pečovat," říká veterinář Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy.

O vlastnostech plemene, nárocích na jeho držení i o jeho povaze se mohou zájemci dozvědět v příslušných chovatelských klubech. Štěně je možné koupit na inzerát v odborných kynologických časopisech, získat od známých i z útulku. "Je to určitě dobrý skutek s rizikem, že člověk neví, co pes zatím prožil, s čím má špatné zkušenosti nebo čeho se panicky bojí," upozorňuje na možné problémy se psy z útulku Zuzana Trankovská z časopisu Pes, přítel člověka.

"Řádně vedený útulek by měl zlozvyky psa odhalit a zájemce na ně upozornit," říká Zbyněk Semerád. Pokud rodina psa kupuje od chovatele, měla by dostat informace, co pes jedl, jak byl ošetřován či léčen, musí dostat očkovací průkaz, kde jsou záznamy o odčervení a očkování, případně o alergii.

Ceny psů jsou vždy smluvní, záleží na kvalitě rodičů i na momentální módnosti. "V současné době je zájem bud' spíš o plemena malá, která jsou finančně méně náročná na obživu, nebo zase o plemena velká. Obecně se ale dá říci, že čím menší pes, tím dražší štěňata" uvádí Zuzana Trankovská.

Dražší jsou samozřejmě štěňata s průkazem původu než bez něj. Mohli jsme koupit štěně bišonka za 8000 korun s doklady nebo za 3000 bez nich," říká Lenka Svobodová z Prahy.

Ještě než se pes dostane do rodiny, mělo by být jasno, kde bude spát, potřebuje mít svou misku, kartáč, šampon, vodítko, obojek, případně náhubek. "Pro sebe by měli majitelé psa obstarat vhodnou odbornou literaturu," upozorňuje Zuzana Trankovská.

Vedle jednorázových výdajů je potřeba počítat se stálými náklady na stravování psa. Menší pes projí denně zhruba za 15 až 20 korun, větší plemena okolo 30 korun. Štěně se přitom krmí pětkrát až šestkrát denně, dospělému psovi stačí jíst jednou denně.

Podle Zbyňka Semeráda jsou vhodné krmné směsi nebo konzervy. Kilogram kvalitního krmiva lze koupit za 50 korun. Za psa vybírají okresní úřady poplatky. Například v Praze platí majitel, který bydlí v činžovním domě, 1000 korun za rok, o šest set korun levnější má poplatek chovatel žijící v rodinném domku. Důchodci platí 200 korun ročně. Za každého dalšího psa se poplatky zvyšují o polovinu.

Pokud má majitel psa problém s jeho výcvikem, může navštívit kynologické kluby. Za pár set korun ročně členských příspěvků tam může s pomocí poradce psa vycvičit. Kdo nemá čas psa cvičit, může ho svěřit psí škole. Za dvacetihodinový výcvik poslušnosti rodinného psa zaplatí zájemce zhruba 5000 korun.

I psi chodí k doktorovi

* očkování štěňat: jednou od chovatele plus odčervení, dvakrát od nového majitele
* další očkování: jedenkrát ročně (proti vzteklině povinné) - 250 až 400 korun
* proti lymské borrelióze zhruba 500 korun
* odčervení dvakrát ročně 30 až 300 korun podle velikostí psa
* zastřihávání drápků zhruba od 30 korun
* čipování psa (veterinář pod kůži vpraví čip pro snadnou identifikaci, pokud se například pes zatoulá) - zhruba 500 korun

* choulostivá místa módních psů

- šarpej: kůže, oči, uši
- anglický buldok: kůže, dýchání
- kokršpaněl: oči, uši
- jorkširský teriér, jezevčík: páteř, nohy
- velká plemena obecně: ortopedické problémy související s rychlým růstem

Podle veterinářů není pověrou to, že jsou čistokrevní psi více nemocní než "voříšci". Vinno je podle nich šlechtění a náchylnost k dědičným chorobám. "Zatímco "voříška" vidím v ordinaci jednou za rok na očkování, některá, zejména větší či naopak malá plemena, jsou tu i každý měsíc," říká zvěrolékař Roman Skala.

Poznámka: ceny se mohou lišit podle použitých preparátů a ordinace

 

Co potřebují a kolik to stojí?

* obojek: od 70 korun nezapomeňte vepsat telefonní číslo, jméno či adresu pro případ, že by se pejsek ztratil

* vodítko: od 80 korun, navíjecí vodítko od 400 korun

* náhubek: od 100 korun

* žrádlo: malé plemeno zhruba 450 korun měsíčně (5400 za rok) větší plemeno zhruba 900 korun měsíčně (10 800 korun)

* suché krmení: granule 1 kg od 50 korun, denní dávka 10 až 16 dkg na 10 kg váhy psa

* konzervy: od 22 korun, jedna stačí pro 5 kg těžkého psa na jeden den

* zubní pasta pro psa: 100 až 250 korun

Orientační cen štěňat
(s průkazem původu)

Rasa Cena v korunách
Jorkširský teriér přes 10000
Bišonek 2000 až 10 000
Jezevčík přes 5000
Malý knírač asi 5000
Německý ovčák asi 3000
Boxer asi 3000 až 5000
Pramen: Pes, přítel člověka