Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půjčit si na dárky je drahá radost

  1:00aktualizováno  1:00
Půjčit si na dárky je jen otázka minut, splácet dluhy trvá mnohem déle. Obrovské jsou i rozdíly v ceně půjčených peněz. Úroky u půjček v hotovosti, kde se nezkoumá, na co si ji člověk bere, v bankách včetně všech poplatků vycházejí na dvacet až pětadvacet procent.
Úroky dokážou zlomit u větších půjček vaz i člověku s vysokým příjmem. Ilustrační foto

Úroky dokážou zlomit u větších půjček vaz i člověku s vysokým příjmem. Ilustrační foto | foto: Václav PancerMF DNES

Tento týden vrcholí žně pro obchodníky, ale i pro banky a prodejce na úvěr. Lidé příliš nehledí na korunu a jsou náchylnější k tomu si na větší dárky vypůjčit. I díky tomu se dluhy domácností na přelomu roku vyšplhají přes hranici 400 miliard korun, což je za tři roky trojnásobek.

Úroky u půjček v hotovosti, kde se nezkoumá, na co si ji člověk bere, v bankách včetně všech poplatků vycházejí na dvacet až pětadvacet procent.

V případě nákupů v obchodech na splátky to je obvykle ještě o něco více a při přepočtení na roční úrokovou sazbu často náklady převyšují třicet procent. Podobné úroky dokážou zlomit u větších půjček vaz i člověku s vysokým příjmem.

"Průměrná výše námi poskytovaných úvěrů se pohybuje nad hranicí 10 000 korun se splatností do jednoho roku," říká mluvčí společnosti Home Credit Andrea Dobšíková.

Společnosti, které nabízejí peníze přinést až domů, okamžitě a vyplácejí na ruku, požadují ještě daleko vyšší úrok a splátky jsou potom velmi vysoké.

Například za desetitisícovou půjčku u společnosti Profireal na jeden rok klient zaplatí celkem téměř třicet tisíc korun, splácí 2170 měsíčně.

Ekonomové zatím říkají, že zadluženost českých domácností je ve srovnání s jejich majetkem a příjmy stále na přijatelné úrovni.

Neopomenou však apelovat na lidi, aby zvážili své možnosti. Po vánočních radovánkách totiž přijde první složenka, někde utahování opasků, v krajním případě i exekutoři.

Problematických dlužníků je podle údajů z registrů, které chování dlužníků sledují, pět až dvacet procent, a to podle typu úvěru.

Před půjčkami na nákup vánočních dárků varuje i katolická církev. Rada Iustitia et Pax při České biskupské konferenci vydala i dokument na téma neuváženého zadlužování lidí i státu.

"Dokonce jsem se setkal i v okruhu svých známých s pokusem o sebevraždu právě z těchto důvodů," uvedl pro Novu Václav Malý, pražský světící biskup a předseda rady.

Autoři:


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz