Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Půjčky jsou teď méně záludné, dostane je ale méně lidí

  • 0
Uzavřít spotřebitelský úvěr je bezpečnější než před půl rokem. Alespoň u většiny seriózních firem na českém trhu. Na půjčky od nich však dosáhne méně lidí než dřív.

Tvrdí to nezisková organizace Člověk v tísni, která pravidelně sleduje, jak ošidné jsou podmínky a praktiky českých splátkových firem, a sestavuje takzvaný predátorský index.

Od posledního průzkumu letos na jaře už například lidé nepotřebují k podpisu úvěrové smlouvy u některých úvěrových firem lupu. Například Home Credit nebo Cetelem zvětšily miniaturní písmo svých úvěrových podmínek a zároveň je zjednodušily.

Predátorský index

Jak dopadly úvěrové firmy

1. Cofidis (nízké sankce,
    bez rozhodčí doložky)
2. Provident Financial
    (nízké sankce,  
    přehledné podmínky)
3. Cetelem (nízké náklady,
    nízké sankce)
4. Credium
5. Home Credit
6. Essox
7. eCredit
8. Triangl
9. Profi Credit (vysoké
    sankce, složité
    podmínky)

Pramen: Člověk v tísni

"Podmínky u Home Creditu se zkrátily o čtyřicet procent," spočítal šéf projektu Daniel Hůle. Vedení firmy připustilo, že to bylo právě po kritice neziskové organizace. "Uvažovali jsme o tom delší dobu, ale predátorský index to urychlil," potvrdila mluvčí Eva Řimnáčová.

Během půlroku se změnily i sankce za nesplácení úvěru. Například Provident Financial, který se zaměřuje na krátkodobé a vysoce úročené půjčky, si neúčtuje za prodlení s platbami žádné penále. Ubylo i firem, které pro případ sporu nevyužijí služeb rozhodce, ale jsou ochotny vše řešit u soudu. Výrok rozhodce je sice zatím bezvýhradně závazný a vymahatelný, část úvěrových firem už však počítá s tím, že na jaře začne platit nový zákon, který umožní verdikty rozhodce přezkoumat soudem.

Firmy půjčují opatrněji, lidi to žene k lichvářům

Nejlépe ze srovnání všech firem vyšla společnost Cofidis, nejhůř Proficredit. Podle Hůleho především kvůli extrémním sankcím za nesplácení úvěru. Autoři studie vypočítali, že neplatící dlužník může úvěr přeplatit takřka desetkrát.

Firma se však proti tomu ohradila. "Oni vycházejí z právního výkladu našich smluvních podmínek, který je však zcela odlišný od praxe. Ve skutečnosti nikdy takové sankce nebyly uplatněny," tvrdí mluvčí Proficreditu Filip Souček.

Predátorský index navíc hodnotí jen ty společnosti, u nichž se lze veřejně dostat ke smluvním podmínkám. Objem úvěrů, které poskytnou, kvůli krizi klesá nebo přinejlepším stagnuje.

Například Home Credit letos před Vánocemi půjčuje asi o čtvrtinu méně peněz než před rokem kvůli přísnějším podmínkám.

Na druhou stranu na trhu roste podíl firem, které půjčují tak neprůhledně, že je Člověk v tísni ani nehodnotí. "Zabýváme se pouze společnostmi, u nichž má vůbec smysl o půjčce uvažovat," vysvětlil Hůle. A připustil, že těch ostatních, proti kterým je i ta nejhorší hodnocená firma stoprocentně spolehlivá, přibývá.

"Je to dáno zpřísněním podmínek ze strany seriózních podnikatelů. I Provident Financial, který dříve poskytoval úvěry nebonitním klientům, si je dnes prověřuje. Lidé, kteří mají subjektivní potřebu si úvěr vzít, pak jdou logicky jinam," popsal situaci na trhu.