Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půjčky mimo banky se zlepšují, rozhodčí doložky jim však zůstávají

  11:00aktualizováno  12:50
Kdo se hodlá zadlužit a chce se namísto nejbezpečnějších bank obrátit na mimobankovní organizace, má dnes o něco lepší podmínky než před rokem. Vyplývá to z analýzy úvěrových podmínek největších nebankovních institucí, kterou sestavil Člověk v tísni.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

Ten hodnotí serióznost nebankovních institucí takzvaným predátorským indexem, který posuzuje rizika vyplývající z porušení smluvních podmínek. Index v sobě zahrnuje například informaci o tom, jak srozumitelné smlouvy jsou, nakolik dlužníka přijde nesplacení první splátky, jak vysoké úroky z prodlení ho čekají či zda spory vzniklé při splácení půjčky bude řešit soud či rozhodce.

Index ukazuje na rizikovost smluv u největších nebankovních organizací potřetí. Poprvé to bylo loni v létě. "O tom, že tato analýza přinesla své ovoce, svědčí fakt, že některé společnosti už určité změny provedly. V aktualizovaném indexu se tak promítlo například to, že Profi credit omezil své sankce, což vedlo ke zvýšení vlivu tohoto parametru u ostatních společností," říká autor analýzy Daniel Hůle.

Firma Cetelem podle něj vylepšila podmínky tím, že omezila počet zpoplatněných upomínek, které je možné klientovi poslat. "To samé se bohužel nestalo u Home Creditu, a to přestože jsme se zástupci společnosti tuto problematiku individuálně diskutovali," dodává Hůle.

Predátorský index (prosinec 2010).

Společnost Home Credit, která v hodnocení dopadla nejhůře, se proti výsledkům ohradila. "Zveřejněné výsledky odmítáme, nemáme nejrizikovější úvěrový produkt na trhu. Index používá zavádějící a účelovou metodiku, srovnává odlišné obchodní modely a informuje o postupech, které nepoužíváme," sdělila mluvčí Eva Řimnáčová.

Člověk v tísni ale upozorňuje ve své analýze na to, že hodnocené instituce jsou vůbec nejlepšími z nebankovních organizací na trhu. Ostatní o sobě totiž na internetu nezveřejňují vůbec žádné informace a jsou tak mnohem neprůhlednější než hodnocené firmy.

Nejhorší jsou rozhodčí doložky

Hlavním problémem sledovaných společností je podle Hůly to, že si dosud nechávají ve svých smlouvách rozhodčí doložky. Ty znamenají v praxi to, že případné spory mezi věřitelem a dlužníkem nekončí u soudu, ale u předem jmenovaného rozhodce, kterým může být kdokoliv. Proti jeho rozhodnutí navíc neexistuje žádné odvolání.

"Banky již tento institut přestaly používat. Stejného úspěchu chceme dosáhnout u nebankovního sektoru," doplňuje Martin Kovalčík ze společnosti Člověk v tísni. Rozhodčí doložky zatím používají všechny zkoumané společnosti kromě Cofidisu a Providentu.

"O zrušení rozhodčí doložky neuvažujeme," uvedla Řimnáčová z Home Credit. Doložka má podle společnosti oporu v českém právním řádu. "Rozhodčí doložka ve smlouvách Home Creditu je na rozdíl od většiny ostatních duální, tj. v případě, že se klient rozhodne žalovat Home Credit, může využít této možnosti, nebo jít standardní cestou, tj. žalovat naši společnost u soudu," dodala.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Najdete na iDNES.cz