Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Půjčky mimo banky se zlepšují, rozhodčí doložky jim však zůstávají

  11:00aktualizováno  12:50
Kdo se hodlá zadlužit a chce se namísto nejbezpečnějších bank obrátit na mimobankovní organizace, má dnes o něco lepší podmínky než před rokem. Vyplývá to z analýzy úvěrových podmínek největších nebankovních institucí, kterou sestavil Člověk v tísni.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Ten hodnotí serióznost nebankovních institucí takzvaným predátorským indexem, který posuzuje rizika vyplývající z porušení smluvních podmínek. Index v sobě zahrnuje například informaci o tom, jak srozumitelné smlouvy jsou, nakolik dlužníka přijde nesplacení první splátky, jak vysoké úroky z prodlení ho čekají či zda spory vzniklé při splácení půjčky bude řešit soud či rozhodce.

Index ukazuje na rizikovost smluv u největších nebankovních organizací potřetí. Poprvé to bylo loni v létě. "O tom, že tato analýza přinesla své ovoce, svědčí fakt, že některé společnosti už určité změny provedly. V aktualizovaném indexu se tak promítlo například to, že Profi credit omezil své sankce, což vedlo ke zvýšení vlivu tohoto parametru u ostatních společností," říká autor analýzy Daniel Hůle.

Firma Cetelem podle něj vylepšila podmínky tím, že omezila počet zpoplatněných upomínek, které je možné klientovi poslat. "To samé se bohužel nestalo u Home Creditu, a to přestože jsme se zástupci společnosti tuto problematiku individuálně diskutovali," dodává Hůle.

Predátorský index (prosinec 2010).

Společnost Home Credit, která v hodnocení dopadla nejhůře, se proti výsledkům ohradila. "Zveřejněné výsledky odmítáme, nemáme nejrizikovější úvěrový produkt na trhu. Index používá zavádějící a účelovou metodiku, srovnává odlišné obchodní modely a informuje o postupech, které nepoužíváme," sdělila mluvčí Eva Řimnáčová.

Člověk v tísni ale upozorňuje ve své analýze na to, že hodnocené instituce jsou vůbec nejlepšími z nebankovních organizací na trhu. Ostatní o sobě totiž na internetu nezveřejňují vůbec žádné informace a jsou tak mnohem neprůhlednější než hodnocené firmy.

Nejhorší jsou rozhodčí doložky

Hlavním problémem sledovaných společností je podle Hůly to, že si dosud nechávají ve svých smlouvách rozhodčí doložky. Ty znamenají v praxi to, že případné spory mezi věřitelem a dlužníkem nekončí u soudu, ale u předem jmenovaného rozhodce, kterým může být kdokoliv. Proti jeho rozhodnutí navíc neexistuje žádné odvolání.

"Banky již tento institut přestaly používat. Stejného úspěchu chceme dosáhnout u nebankovního sektoru," doplňuje Martin Kovalčík ze společnosti Člověk v tísni. Rozhodčí doložky zatím používají všechny zkoumané společnosti kromě Cofidisu a Providentu.

"O zrušení rozhodčí doložky neuvažujeme," uvedla Řimnáčová z Home Credit. Doložka má podle společnosti oporu v českém právním řádu. "Rozhodčí doložka ve smlouvách Home Creditu je na rozdíl od většiny ostatních duální, tj. v případě, že se klient rozhodne žalovat Home Credit, může využít této možnosti, nebo jít standardní cestou, tj. žalovat naši společnost u soudu," dodala.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Najdete na iDNES.cz