Půjčky mohou mírně zlevnit. Čeká se na potvrzení od ČNB

  4:24aktualizováno  4:24
Po roce a půl špatných zpráv pro žadatele o hypotéky a splácející dlužníky začíná trochu svítat na lepší časy. Jasnou odpověď na to, zda se úroky sníží, anebo zůstanou stejné, má totiž Česká národní banka oznámit už příští týden ve čtvrtek. Jejich zvýšení, na rozdíl od minulého zasedání, je mimo hru.

Jasnou odpověď na to, zda se úroky sníží, dá Česká národní banka příští týden ve čtvrtek. | foto: Profimedia.cz

Z dosavadních prohlášení centrálních bankéřů, jejichž slovo je rozhodující pro nastavení úroků u všech bank, vyplývá, že minimálně část z nich se k nižším sazbám kloní.

"Snížení úrokových sazeb si dovedu představit. Dokážu si představit i diskusi o snížení sazeb o více než čtvrt procentního bodu, například o polovinu procentního bodu," odpověděl včera na dotaz člen bankovní rady Pavel Řežábek. Podobně se včera vyjádřil v rozhovoru pro server Patria Online i viceguvernér Miroslav Singer.

Lavinu očekávání nižších úroků odstartoval minulý týden guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Ten byl, jak se na centrálního bankéře sluší, opatrný. Pohrozil investorům snížením úroků, pokud bude koruna stejně silná či ještě zpevní.

Kurz hned oslabil a dosud se drží o sedmdesát haléřů níž, kolem 23,7 koruny za euro. Kvůli oslabení tak není úplně jisté, zda půjdou úroky opravdu dolů.

"Nemyslím, že by Tůma jen blufoval," říká k jeho výstraze analytik České spořitelny Luboš Mokráš. Podle něj je pravděpodobné, že inflace klesne, a pro nižší úrok hraje i poslední nezdravé posílení koruny.

"ČNB pravděpodobně sazby nesníží, pokud se koruna nevrátí k hodnotě 23 Kč za euro," míní naopak Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank. Podle něj chtěl Tůma hlavně naznačit trhu, že úroky neporostou. To se mu podařilo, protože po jeho vyjádření šly dolů úroky na mezibankovním trhu, čímž se už nyní vytvořil prostor pro malé zlevnění hypoték. Za tyto úroky si totiž banky půjčují a podle nich určují úroky vkladů i úvěrů.

Banky však zatím reagovat nechtějí a čekají na potvrzení od centrální banky. "Pokles úrokových sazeb v posledních dnech není dramatický, proto jsme aktuální sazby hypoték ponechali stejné," říká za Hypoteční banku manažerka pro komunikaci Pavla Hávová.

"Z našeho pohledu by bylo rizikem ihned měnit sazby hypoték," říká za jedničku v hypotékách, Českou spořitelnu, její analytik Radim Kramule s tím, že uvažovat o tom mohou až po rozhodnutí ČNB.

. Půjdou úroky dolů?

Členové bankovní rady

"Snížení sazeb si dovedu představit. Dokážu si představit i diskusi o snížení o více než 0,25 procentního bodu, například o 0,5 bodu," uvedl Pavel Řežábek. Snížení úroků si "umí představit" i viceguvernér Miroslav Singer, řekl to Patria Online. Jako první pohrozil snížením sazeb, pokud koruna zůstane silná, guvernér Zdeněk Tůma. Od té doby je kurz o tři procenta slabší. Neurčitě se vyjádřila pro agenturu Dow Jones Eva Zamrazilová s tím, že kurz "určitě vezme v úvahu". Robert Holman ještě před velkým posílením uvedl, že by sazby neměnil. Mojmír Hampl (minule pro vyšší úroky) bude na dovolené.

Podle ekonomů však úroky na mezibankovním trhu klesají i proto, že už se nečeká takový růst evropských sazeb. "Mírné snížení cen hypoték lze pravděpodobně v nejbližších měsících očekávat," míní proto ekonom ING Bank Vojtěch Benda.

Pro centrální bankéře je při rozhodování o úrocích hlavní, jaká bude inflace za rok. Zatímco dnes jsou ceny proti loňskému létu o 6,7 procenta vyšší, příští rok má inflace klesnout ke třem procentům.

ČNB zvýší prognózu inflace
"Inflační tlaky jsou letos ve velké míře tvořeny vlivy daňových změn, zavedením poplatků ve zdravotnictví i nárůstem cen potravin z konce loňského roku, a ty z domácí ekonomiky rychle odezní," říká Řežábek. K tomu podle něj zbrzdí růst české ekonomiky šířící se recese z USA. Tím se sníží i tlaky na růst mezd.

Řežábek připouští, že oproti očekávání budou po Novém roce inflaci více ovlivňovat regulované ceny jako nájem či elektřina. "Je pravděpodobné, že naše nová prognóza inflace se posune směrem vzhůru," dodává bankéř. Ta květnová počítá s růstem cen v první čtvrtině příštího roku pouze o 2,9 procenta.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Kapři kvůli suchu podraží. Kilo vánoční pochoutky vyjde na 100 korun

Ilustrační snímek

Rybářství Třeboň navrhuje velkoobchodním odběratelům koncovou cenu při vánočním prodeji u stánků kolem 100 korun za...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Útok na modré zóny, sdílená auta chtějí parkovat levněji

V ulici Jaselská nedaleko Vítězného náměstí v Praze 6 jsou již v ulicích...

Modré zóny v Praze slouží od února nejen parkujícím rezidentům, ale i sdíleným vozům carsharingových firem. Díky...Najdete na iDNES.cz