Ruský premiér Vladimír Putin.

Ruský premiér Vladimír Putin. | foto: AP

Putin: Spojené státy fungují jako paraziti světové ekonomiky

  • 87
Ruský premiér Vladimir Putin se tvrdě opřel do Spojených států, které podle něj využívají svého ekonomického postavení k "příživnictví". Putin se do ostré kritiky USA pustil podle zahraničních odborníků proto, aby zvýšil své šance znovu získat prezidentský post.

Podle záznamu na webových stránkách ruského premiéra to bylo milé setkání s "dětmi" na letním táboře. Oddílu bojujícímu s nadváhou Vladimir Putin slíbil, že zhubne do příštího léta půl kila. O kus dál bez zajištění vylezl do půlky horolezecké stěny. A na závěr změřil síly v páce se siláky z klubu Ruští bohatýři.

Tolik oficiální zpráva z návštěvy ruského premiéra na táboře sdružení putinovské mládeže Naši. Rozpočet 200 milionů rublů (zhruba 123 milionů korun) se má v příštím roce až zdesetinásobit.

Ruský premiér Vladimir Putim s prokremelskými mládežníky během návštěvy v jejich letním táboře (1. srpna 2011)

Podle zpravodajky agentury Reuters měl ruský premiér ještě v táboře projev, často přerušovaný potleskem a voláním: "Putin! Putin! Putin!" V něm se Putin, ležérně oblečený v khaki kalhotách a bílé košili s modrým proužkem, ostře pustil do Spojených států.

"Žijí si nad poměry a část svých problémů přenášejí na světovou ekonomiku," uvedl před mladými příznivci. "Žijí jako paraziti na úkor globální ekonomiky, a to díky monopolu dolaru," prohlásil při setkání na otevřeném prostranství, které podle zpravodajky Reuters připomínalo předvolební shromáždění před parlamentními či prezidentskými volbami.

Putin ani zde, před svými příznivci a portréty visícími z korun stromů, neoznámil svoji kandidaturu na prezidenta. V Rusku i mimo ně se očekává, že na nejvyšším postu vystřídá svého dlouholetého přítele Dmitrije Medveděva. Ten se letošního tábora u jezera Seliger, pět hodin jízdy autem od Moskvy, neúčastnil.

"Díky bohu, že měli dost zdravého rozumu a odpovědnosti, a dohodli se," uvedl Putin v narážce na čerstvou dohodu mezi americkými republikány a demokraty o uvolnění dluhové kazajky. Dohodu, která umožňuje americké vládě dále si půjčovat a v nejbližších deseti letech nařizuje snížit výdaje o 2 400 miliard dolarů, včera zpečetil Senát a prezident Obama. (viz předchozí článek)

Svět potřebuje více rezervních měn, nabádá Putin

"Jestli tam (v Americe) dojde k systémovému selhání, dotkne se to každého," řekl Putin podle Reuters mladým Rusům. "Země jako Rusko a Čína drží podstatnou část svých rezerv v amerických cenných papírech... Měly by existovat i jiné rezervní měny."

Jeho ostrá slova Američanům připomínají, že jejich dobré vztahy s Ruskem během Putinova prezidentování v letech 2000 až 2008 skomíraly. Vlivný byznysový deník Wall Street Journal více než ekonomická podstata Putinových výroků zaujal jeho slovník. Slovo parazit, v češtině také příživník, měl v lásce Vladimír Lenin a Josif Stalin, kteří jím častovali podnikatele, armádu, Židy a později i lidi odlišného názoru.

Zadlužení americké vlády letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu přesáhne sto procent HDP, ročního výkonu ekonomiky. Ruská vláda se státními podniky dohromady dluží jen asi 20 procent HDP a díky vysokým cenám ropy se dluh nemá v nejbližších letech výrazněji zvyšovat. Podle Putina dohoda v americkém Kongresu jen "jednoduše oddálila systémové řešení". "Ta země žije na dluh," dodal Vladimir Putin. A nemyslel tím Rusko.