"Zlaté padáky" jsou ve světě běžné

P r a h a - Mnohamilionové odstupné šéfů firem, takzvaný zlatý padák, je dosud běžnější spíše ve Spojených státech než v Evropě.
V USA totiž zatím častěji fúzují firmy, a tím i mění místa jejich manažeři. Evropa se však tomuto trendu velmi rychle přizpůsobuje a očekávaná silná vlna spojování firem zařadí zlaté padáky i na starém kontinentu do běžného rejstříku nástrojů, jimiž si společnosti zavazují své špičkové pracovníky.

"Odstupné dává manažerovi určitou stabilitu a jistotu a má rovněž motivační význam," říká analytik londýnské pobočky Merrill Lynch Miroslav Nosál. Podle průzkumu společnosti ECAS mělo například mezi tisícovkou největších amerických firem sjednáno odstupné 84 procent jejich šéfů.

Alfred Hochholdinger z vídeňské pobočky konzultantské firmy Helmut Neumann International soudí, že tato ochrana má firmám pomoci nalákat a udržet kvalitní manažery, kteří budou jednat v zájmu akcionářů i přes hrozící převzetí jinou firmou. "Ustanovení o zlatém padáku odvrací do jisté míry nebezpečí přirozené vlastnosti špičkových manažerů utéci od kormidla, když vidí, že by firmu mohl koupit někdo jiný," dodává Paula Toddová z newyorského sídla konzultační společnosti Towers Perrin, která se zabývá odměňováním vedoucích pracovníků.

Způsob kompenzace špičkových manažerů se však ve světě zatím liší. Ve Spojených státech se většinou používá předkupních práv - takzvaných opcí na akcie, které výdělky manažera vážou přímo na výkon firmy prostřednictvím její tržní hodnoty na burze. Evropské firmy naopak dosud častěji sahají k výplatám odstupného v hotovosti, i když také "americký" způsob se na kontinentě velmi rychle rozšiřuje.

JAK MŮŽE VYPADAT ZLATÝ PADÁK
  • odstupné ve výši několika platů
  • opce na akcie
  • finanční bonus
  • příspěvky na důchod
  • naturální požitky

Pramen: Towers Perrin, Helmut Neumann International

Odborníci přitom považují právě předkupní práva na akcie za mnohem vhodnější než výplaty odstupného v hotovosti. "Znám dost případů, kdy i špatný manažer, který přivedl firmu na pokraj bankrotu, obdržel pořádně velkou kompenzaci. Řešením je právě její nahrazení vazbou příjmu manažera na výkon firmy, protože to je to, co se dá velmi dobře měřit," míní Thomas Algäuer, jeden z šéfů pražské pobočky mezinárodní konzultantské společnosti Egon Zehnder International.

Odstupná ve výši desítek milionů dolarů jsou však v Evropě na rozdíl od USA zatím spíše výjimkou. Proto například 60 milionů marek "těžký" zlatý padák šéfa německého koncernu Mannesmann Klause Essera, který by měl dostat po převzetí britským mobilním operátorem Vodafone Airtouch, vzbudil v Německu velké překvapení, jež komentoval i německý deník Bild palcovým titulkem "60 milionů marek a sbohem".