Rada pro vysílání umožnila změnu ve složení držitele licence Novy

aktualizováno 
- Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v úterý schválila žádost, na jejímž základě se výrazně změní složení společnosti CET 21, která drží licenci na vysílání televize Nova. Po úterním nejednohlasném schválení žádosti o navýšení základního jmění CET 21 získají v této společnosti zřejmě téměř devětačtyřicetiprocentní podíl dva nové subjekty - firmy Edikon a MEF Media.

"Rada rozhodla o žádosti kladně," řekl na dotaz ČTK po celodenním zasedání předseda rady Josef Josefík. Navýšení jmění CET 21 z 200.000 korun na 10,2 miliónu korun a přistoupení nových společníků podpořilo osm z 12 přítomných členů rady, dva byli proti a dva se zdrželi hlasování.

Mediální zástupce CET 21 Roman Bajčan ČTK řekl, že již ve středu bude držitel licence na valné hromadě jednat o konkrétním způsobu navýšení základního jmění. CET 21 podle něj vítá rozhodnutí rady jako "krok, který povede ke stabilizaci společnosti jako licencovaného subjektu pro televizní vysílání".

Proti připravované změně uvnitř CET 21 se vyslovili někteří poslanci a zejména zahraniční společnost CME, která v minulosti do Novy investovala. CME po letošním odříznutí od zisků z Novy požaduje od dosavadního majoritního vlastníka CET 21 Vladimíra Železného stamilióny korun. Právě na úkor Železného podílu do CET 21 nyní vstoupí MEF Media a Edikon, kterou údajně vlastní dva z nejbližších Železného spolupracovníků. MEF Media je v držení společnosti MEF Holding - ta je stoprocentním vlastníkem i společnosti Česká produkční 2000, která v létě nahradila při zajišťování vysílání Novy Českou nezávislou televizní společnost (ČNTS), kterou vlastní CME.

Generální ředitel ČNTS Jan Vávra ČTK řekl, že rozhodnutí rady "vážně poškodí ČR, (neboť) se ukazuje", že státní regulační orgány nerespektují rozhodnutí mezinárodních soudních institucí. "Rada se tímto rozhodnutím jednoznačně ztotožnila s podvodným jednáním Vladimíra Železného," dodal. Kvůli Nově vedou zahraniční investoři řadu právních sporů; šéf CME Ronald Lauder dokonce mezinárodní arbitrážní řízení vůči ČR, která podle něj nezajistila dodržení česko-americké smlouvy o ochraně vzájemných investic. "Rozhodnutí rady bude ČR zřejmě stát půl miliardy dolarů (17,9 miliardy korun), protože se potvrdilo, že Lauderova žaloba je opodstatněná," řekl ČTK prezident CME Fred Klinkhammer.

Rada se opakovanou žádostí o navýšení základního jmění CET 21 zabývala bez konečného výsledku již na minulém zasedání. Úternímu rozhodnutí předcházela rozsáhlá jednání až do pondělního večera, během nichž se podle informací ČTK se členy rady v pondělí setkal například i právní zástupce CET 21 Aleš Rozehnal, který zároveň figuruje jako předseda představenstva společnosti Edikon. Ta by měla nyní v CET 21 získat zhruba 24,5 procenta a MEF Media 24 procent. Se Železného jménem má zůstat spojeno 11,78 procenta, vyplývá z informací ČTK. Jednatel CET 21 Peter Kršák bude mít podíl 16,61 procenta. Zbývající části jmění má v držení pět vlastníků.

Předchozí žádost o navýšení jmění rada v říjnu zamítla. Podle radních by tehdy nová struktura CET 21, v níž by noví společníci získali majoritu, v sobě nesla "riziko možného převodu licence". Nynější žádost se týkala o něco menší vlastnické změny, přičemž rada dopředu naznačila, že má proto větší šanci na úspěch. Tato žádost již "vyhovuje pravidlu rady", aby v licencovaném subjektu zůstalo v rukou původních společníků aspoň jedenapadesát procent majetku, řekla ČTK dříve mluvčí rady Helena Havlíková. Rada podle ní obecně hodnotí navýšení základního jmění jako pozitivní.

Stálá sněmovní komise pro sdělovací prostředky v září před rozhodnutím o první žádosti radu v jednohlasně přijatém usnesení vyzvala, aby "zabránila nevratným krokům v rámci současných majetkových poměrů" v CET 21. Ta dostala vysílací licenci od rady počátkem roku 1993 zdarma a podíly v ní se následně staly předmětem řady výnosných obchodů; svůj dosud majoritní podíl tak získal například Železný.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Jako před rokem. Máslo před Vánoci opět zdražuje, za kostku dáme 60 korun

Máslo

Od máselné krize, kdy se cena za čtvrt kilovou kostku vyhoupla nad 60 korun, uplynul rok. Letošní podzim čeká Čechy...

Letošní úroda je nižší než za poslední roky, dařilo se pouze řepce

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci ho svezli z polí 6 861 milionu tun. Vyplývá to...

Bývalí dealeři se spikli proti centrále Hyundai, zhodnotil rozhodčí soud

Demonstrace kvůli šéfovi Hyundai Vošickému.

Dealeři hromadně opouštějící prodejní síť korejské automobilky Hyundai dopustili takzvaného skupinového bojkotu, došel...Najdete na iDNES.cz