Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Turisté využívající Airbnb obtěžují ostatní obyvatele domů, tvrdí radní

  • 66
Pronajímání bytů přes Airbnb zatěžuje ostatní uživatele, vlastníky nebo spoluvlastníky nemovitostí, řekl pražský radní pro bydlení Radek Lacko. Kromě hluku v nočních hodinách, který návštěvníci způsobují, zvyšují i náklady na úklid a osvětlení společných prostor či provoz výtahu.

„Využívání této platformy nelze v současnosti kontrolovat,“ upozornil Lacko s tím, že zvýšené náklady dopadají neoprávněně na ostatní obyvatele domu. V případě magistrátních bytů město kontroluje, zda nejsou neoprávněně pronajímané. Pokud k tomu dochází, magistrát ukončuje nájem, což někdy doprovází soudní vyklizení bytu.

Podle náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petry Kolínské v 80 procentech případů pronájmu přes Airbnb nejde o sdílenou ekonomiku, ale o podnikání, které není zdaněno odpovídající výší.

Airbnb nabídne i prémiový nocleh, chce konkurovat hotelům

Regulace by podle Kolínské měla vrátit na trh byty pro trvalé bydlení a zároveň neochudit město o příjmy z turismu, které by získalo standardním ubytování turistů. „Inspirací může být Berlín, kde majitelé nemovitostí mohou přes služby jako Airbnb nadále krátkodobě pronajímat pouze pokoje, nikoli celé byty či domy,“ uvedla Kolínská s tím, že v Praze je nejčastěji nabízen celý byt.

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se v červenci shodli na potřebě regulace v oblasti sdílené ekonomiky. Vzhledem ke končícímu funkčnímu období vlády by podle premiéra Bohuslava Sobotky měli ministři připravit podklady svým nástupcům, aby mohli učinit legislativní změny.

Hluk a nepořádek

Problémy rezidentů se službou Airbnb sleduje například radnice Prahy 1. Podle starosty Oldřicha Lomeckého v poslední době radnice zaznamenala řadu stížností na provozovatele Airbnb souvisejících zejména s hlukem a nepořádkem, který způsobují ubytovaní turisté. Radnice podle Lomeckého nemá možnost proti tomu zasahovat. Narušení občanského soužití řeší městská či státní policie a ze strany městské části může ubytovatele zkontrolovat pouze živnostenský odbor.

V hlavním městě je přes Airbnb nabízeno zhruba stejně lůžek jako v hotelech a penzionech. To podle kritiků vede k vylidňování města, protože pronajímání bytů turistům na několik dní zhoršuje dostupnost bydlení pro rezidenty. V červnu bylo prostřednictvím Airbnb v Praze 1 nabízeno 3 500 bytů z celkových 15 000. Z nich pouze u 427 bytů radnice evidovala odvádění povinného poplatku za pobyt.

Loni se v Česku přes Airbnb ubytovalo 710 000 zahraničních turistů, což je meziroční růst o 59 procent. Průměrná délka pobytu byla tři dny. Kromě Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.